Search for a race


Browse by year


Recently added


Submit results

  • Do you have results you want displayed here? Submit them.

21/02/2016 – Ilkley Moor





  
Pos Name Category Club Time
1 Tom Adams M Ilkley Harriers 00:39:13
2 Simon Bailey M Mercia Fell Runners 00:39:30
3 Jack Wood M Ilkley Harriers 00:41:56
4 Duncan Coombs M HBT 00:42:13
5 Ian Holmes M50 Bingley Harriers 00:42:24
6 Ted Mason M Wharfedale Harriers 00:42:30
7 Graham Pearce M Pudsey & Bramley 00:42:36
8 Sam Watson M Wharfedale Harriers 00:42:42
9 Neal Crampton M Pudsey & Bramley 00:43:08
10 Joe Baxter M Pudsey & Bramley 00:43:16
11 Luke Maude M Barlick Fell Runners 00:43:48
12 Jonny Bradshaw M Wharfedale Harriers 00:44:19
13 Thomas Corrigan M Barlick Fell Runners 00:44:23
14 Ruaridh Mon-Williams MU18 Ilkley Harriers 00:44:24
15 Nick Treitl M Barlick Fell Runners 00:44:36
16 John Whiteside M Trawden Ac 00:44:57
17 Chris Miller M Harrogate Harriers 00:45:16
18 Nicholas Charlesworth M40 Wharfedale Harriers 00:45:35
19 David Jackson M Achille Ratti CC 00:46:38
20 Phil Livermore M North Leeds FR 00:46:53
21 Andy Berry M Barlick Fell Runners 00:46:59
22 Billy Cartwright M Matlock AC 00:47:05
23 Mark O'Connor M Calder Valley FR 00:47:09
24 Jon Smith M Calder Valley FR 00:47:18
25 Marc Sennett M Wharfedale Harriers 00:47:41
26 Nathan Martin M Wharfedale Harriers 00:47:47
27 Stewart Glendinning M Consign Fell Runners 00:47:51
28 Harry Muir MU23 Wharfedale Harriers 00:47:52
29 Kieran Allanson M Matlock AC 00:47:54
30 Tom Gomersall M Bingley Harriers 00:48:00
31 Colin Walker M40 Pudsey & Bramley 00:48:03
32 Andrew Lake M40 Esk Valley Fell Club 00:48:06
33 Damian Kilpin M Penistone Footpath 00:48:12
34 David Alcock M Pudsey & Bramley 00:48:13
35 James Warburton M 00:48:44
36 Tom Randall M Wakefield Triathlon 00:48:45
37 Matthew Cox M40 Ilkley Harriers 00:48:47
38 Dom Nurse M40 North Leeds FR 00:48:54
39 Ben Sheppard M Ilkley Harriers 00:49:00
40 T Harvey M40 Nidd Valley RR 00:49:09
41 Rob Furness M Horsforth Harriers 00:49:14
42 Jack Cummings MU23 Ilkley Harriers 00:49:20
43 Paul Hobbs M40 Todmorden Harriers 00:49:28
44 Ross Bibby M Valley Striders 00:49:33
45 David Driver M Hyde Park Harriers 00:49:37
46 Thomas Beaumont M Poppycock Racing 00:49:43
47 Matthew Merrick MU18 Bingley Harriers 00:50:10
48 Graham Askew M40 Bingley Harriers 00:50:17
49 Ben Frechette M Calder Valley FR 00:50:21
50 Thomas Marchant MU18 Pendle AC 00:50:34
51 Martin Howard MU18 Calder Valley FR 00:50:36
52 Mark Wharton M50 Calder Valley FR 00:50:37
53 Michael Lomas M Ilkley Harriers 00:50:46
54 Martin Peace M40 Bingley Harriers 00:50:58
55 John Mason M50 Dewsbury Road 00:51:00
56 James Gray M St Theresa's AC 00:51:01
57 Robert Green M Achille Ratti 00:51:02
58 Dan Hayes MU18 Ilkley Harriers 00:51:06
59 Bronwen Jenkinson FU23 Eryri Harriers 00:51:11
60 Iain Glendinning M Calder Valley FR 00:51:21
61 Tim Straughan M50 Skyrac 00:51:24
62 Edward Kay M 00:51:41
63 Andy Pooler M40 Achille Ratti 00:51:45
64 Matthew Seddon M Pudsey & Bramley 00:51:50
65 Neil Hardiman M40 Clayton-le-Moors 00:52:13
66 Neil Armitage M40 Pudsey & Bramley 00:52:18
67 Jason Hemsley M40 Wharfedale Harriers 00:52:21
68 John Laverick M Selby Striders 00:52:30
69 Frazer Durris M Trawden AC 00:52:31
70 Peter Stephens M Bingley Harriers 00:52:32
71 Iain Illstone M 00:52:35
72 Jemima Elgood FU18 Ilkley Harriers 00:52:36
73 Mick Loftus M40 Valley Striders 00:52:59
74 Gavin Smith M Skipton AC 00:52:59
75 Graham Lake M Otley AC 00:53:00
76 Keith Emery M Knaresborough 00:53:04
77 Andrew Connelly M 00:53:13
78 Douglas Zinis M 00:53:17
79 Scott Alder M40 Pudsey & Bramley 00:53:18
80 Tony Mills M40 Valley Striders 00:53:19
81 Chris Dove M Skyrac Ac 00:53:22
82 Graham Pilling M Pudsey & Bramley 00:53:30
83 Simon Browne M40 Denby Dale AC 00:53:39
84 Peter Campbell M Leeds & Bradford Tri 00:53:45
85 Rachel Pilling F Pudsey & Bramley 00:53:45
86 Mark Pearson M40 00:53:47
87 Alec Duffield M Loftus And Whitby 00:54:12
88 Ian Robinson M40 Trawden AC 00:54:18
89 Robin Nicholson M 00:54:31
90 Martin Shaw M North Leeds FR 00:54:44
91 Ian Rowbotham M50 Harrogate Harriers 00:54:48
92 Lucy Haines FU18 Ilkley Harriers 00:54:58
93 Adam Wallwork M Trawden AC 00:55:03
94 Rogan Ashton M40 Otley AC 00:55:12
95 Stefan Skrimshire M North Leeds FR 00:55:12
96 Ronan Loftus MU23 Valley Striders 00:55:15
97 John Harrison M 00:55:17
98 Alexandra Kilcoyne F Abbey Runners 00:55:19
99 Richard Joel M40 Ilkley 00:55:25
100 Tom Lynch M Otley AC 00:55:27
101 Kristian Purchase M Northumberland FR 00:55:49
102 George Chilcott M 00:55:50
103 Jo Buckley F Calder Valley FR 00:55:56
104 James Parratt M 00:55:58
105 Mark Richmond M FRA 00:56:09
106 Lucy Needham F Wharfedale Harriers 00:56:12
107 John Hayes M40 Ilkley Harriers 00:56:14
108 Phil Clayton M40 Black Combe Runners 00:56:16
109 Simon Vallance M50 Valley Striders 00:56:22
110 Martin Farrar M50 Wharfedale Harriers 00:56:23
111 Kate Archer F Ilkley Harriers 00:56:27
112 Jeff Colbert M 00:56:30
113 Scott Leach M40 Horsforth Fellandale 00:56:35
114 Jack Foxall M Dark Peak 00:56:42
115 Guy Williams M40 Harrogate Harriers 00:56:50
116 Steven Jones M Keswick AC 00:57:00
117 Greg Trusselle M Bingley Harriers 00:57:01
118 Donna Edmondson F40 Idle AC 00:57:08
119 Adam Rhodes M Ilkley Harriers 00:57:13
120 Nicolas Kendall M Barlick Fell Runners 00:57:18
121 Robert Bumstead M40 Valley Strdiers 00:57:19
122 Timothy Dempsey M 00:57:29
123 Tim Ashelford M50 Leeds & Bradford Tri 00:57:51
124 Alistair Barlow M40 Ilkley Harriers 00:57:52
125 James Lee M40 NYPTri 00:57:57
126 Angela Donlan F40 Barlick Fell Runners 00:58:00
127 Lee Robinson M40 00:58:06
128 Nicholas Andralojc M50 Harrogate Harriers 00:58:09
129 Alex Murphy M Ilkley Harriers 00:58:12
130 John Merritt M Bingley Harriers 00:58:18
131 Richard Ingram M40 Calder Valley FR 00:58:24
132 Lorraine Slater F40 Barlick Fell Runners 00:58:26
133 Alistaire Macgregor M 00:58:36
134 Andrew Braithwaite M40 Trawden AC 00:58:43
135 Edward Barber M Pudsey & Bramley AC 00:59:02
136 Helene Whitaker F50 Ikley Harriers 00:59:31
137 Emma Robinson F Harrogate Harriers 00:59:33
138 Michael Griffin M40 Wharfedale Harriers 00:59:38
139 Lucy Williamson FU23 Ilkley Harriers 00:59:46
140 Paddy Hagan M40 Ilkley Harriers 00:59:48
141 Michael Duffield M40 Ilkley Harriers 00:59:49
142 Tim Palmer M40 00:59:49
143 Edoardo Piano M Nidd Valley RR 00:59:50
144 Sean Maccarthy M40 Abbey Runners 00:59:51
145 Mike Baldwin M50 Ilkley Harriers 01:00:11
146 Paul Hindle M50 Wharfedale Harriers 01:00:18
147 Ritchie Williamson M40 01:00:25
148 Gavin Roper M Calder Valley FR 01:00:31
149 Lucy Jaques FU18 Ilkley Harriers 01:00:36
150 Toby Sydes M40 Calder Valley FR 01:00:57
151 Russell Aydon-Butler M 01:01:01
152 Darryl Stead M40 Pudsey Pacers 01:01:02
153 Richard Foster M North Leeds FR 01:01:07
154 Oliver Lamford M Mynyddwr De Cymru 01:01:09
155 Paul Disney M40 Saltaire Striders 01:01:11
156 Nick Oddy M40 01:01:15
157 Nicky Jovanovic M Airecentre Pacers 01:01:26
158 Neil Disney M40 01:01:29
159 Tim Buckingham M40 Ilkley Harriers 01:01:37
160 Aidan Curley M40 Abbey Runners 01:01:50
161 Paul Haigh M Calder Valley FR 01:02:37
162 Andy Smith M York Knavesmire 01:02:48
163 Alison Weston F50 Ilkley Harriers 01:02:49
164 Michael Turnbull M FRA 01:02:50
165 Colin Williams M50 01:02:53
166 Michael Kennedy M40 01:02:55
167 Alison Eagle F50 Ilkley Harriers 01:02:57
168 Ian Patchett M50 Abbey Runners 01:02:59
169 Helen Price F40 Harrogate Harriers 01:03:01
170 Neil Hindle M60 FRA 01:03:10
171 Jonathan Coles M50 01:03:11
172 Richard Jones M St Theresas AC 01:03:36
173 Nathan Kennaugh M Calder Valley FR 01:03:41
174 Jake Ackroyd M Calder Valley FR 01:03:42
175 Sarah Edwards F Ilkley Harriers 01:03:47
176 Steven Woods M50 UK Netrunner 01:03:53
177 Rebecca Rogers F Hyde Park Harriers 01:04:11
178 Sean Brennan M40 Knarseborough 01:04:12
179 James Atkinson M 01:04:13
180 Rob Budding M40 Ilkley Harriers 01:04:15
181 Mark Laycock M50 01:04:18
182 Martin Smillie M50 FRA 01:04:20
183 Lesley Latchem F40 Penistone Footpath 01:04:23
184 Neil Ibbotson M50 01:04:31
185 Jason Beckett M40 Bingley Harriers 01:04:43
186 Ann-Kristin Marsham F Valley Striders 01:04:44
187 Robert Wills M40 01:04:53
188 Chloe Haines F Hunter Bog Trotters 01:05:04
189 Phil McGeever M50 Horsforth Harriers 01:05:09
190 Randolph Haggerty M40 Kirkstall Harriers 01:05:14
191 Kevin Jones M50 01:05:17
192 John Fortescue M50 North Leeds FR 01:05:23
193 Robin Culshaw F Hyde Park Harriers 01:05:27
194 Andrew Price M Baildon Runners 01:05:32
195 Mary Gibbons F Ilkley Harriers 01:05:33
196 Richard Briscoe M Clayton-le-Moors 01:05:37
197 Dan Simmons M50 Harrogate Harriers 01:05:44
198 Martin Jones M40 Abbey Runners 01:05:47
199 Emma Dodd F Wharfedale Harriers 01:05:48
200 Ian Smith M60 Bolton United Harriers 01:05:57
201 Adam Baird M40 Ambleside AC 01:06:09
202 Mike Ayers M50 North Leeds FR 01:06:12
203 Denise Wright F40 Bingley Harriers 01:06:28
204 Timothy Jacobs M40 North Leeds FR 01:06:32
205 Monica Padilla F Hyde Park Harriers 01:06:35
206 Belinda Baquero F Pudsey & Bramley 01:06:36
207 Matt House M 01:06:59
208 Gary Johnson M Otley AC 01:07:01
209 Allan Corran M50 Isle Of Man Veterans 01:07:10
210 Marisol Carrera Vivar F40 Bingley Harriers 01:07:11
211 Anthony Hainsworth M40 01:07:13
212 Dan Biggs M Calder Valley FR 01:07:17
213 Colin Woolford M40 Clayton Le Moors 01:07:29
214 Jennifer Battersby F40 Wharfedale Harriers 01:07:32
215 Darren Sargent M40 Calder Valley FR 01:07:41
216 James Rawstron M40 01:07:44
217 Kevin Drew M North Leeds FR 01:07:52
218 Mark Bennett M40 Wharfedale Harriers 01:08:00
219 John Merrick M50 Bingley Harriers 01:08:02
220 Trevor Schofield M Ripon Runners 01:08:12
221 Catherine Mercer F50 KCAC 01:08:13
222 Rob Groves M 01:08:20
223 Graham Lloyd M50 Calder Valley FR 01:08:21
224 Andrew Perry M40 Wharfedale Harriers 01:08:22
225 Andy Webster M40 Otley AC 01:08:27
226 Raj Madhas M40 Wharfedale Harriers 01:08:29
227 Stella Chrisanthou F40 Calder Valley FR 01:08:32
228 Sarah Haines F50 Ilkley Harriers 01:08:39
229 Neil Fairburn M50 Baildon Runners 01:08:47
230 John Nunn M50 Calder Valley FR 01:08:48
231 Jeremy Wilkinson M40 Calder Valley FR 01:08:49
232 Hilary Tucker F50 North Leeds FR 01:08:53
233 Barbara Savage F50 Clayton-le-Moors 01:09:02
234 Harriet Kirk F Pudsey Pacers 01:09:09
235 James Cooke M Calder Valley FR 01:09:39
236 Anne Milner F40 Wharfedale Harriers 01:09:45
237 Andrew Geary M50 01:10:15
238 John Moore M 01:10:16
239 John McDonald M50 Trawden AC 01:10:18
240 Genevieve Durrans FU18 Holmfirth Harriers 01:10:29
241 James Durrans M40 Holmfirth 01:10:32
242 Daniel Starkey M 01:10:39
243 Philip Venter M40 01:10:41
244 Peter Jackson M60 01:10:42
245 Phil Robinson M50 Nidd Valley RR 01:10:44
246 Andrew Graham M40 Trawden AC 01:10:45
247 Sara Abbott F 01:11:00
248 Rebecca Joyce F 01:11:19
249 Anna Nolan F40 01:11:20
250 Alan Turner M50 Keighley & Craven 01:11:20
251 Anne Middleton F50 Denby Dale AC 01:11:23
252 Paul Sessford M40 Keighley & Craven 01:11:42
253 Rob Myers M60 Baildon Runners 01:11:43
254 Gillian Wisbey F40 Calder Valley FR 01:11:50
255 Brian Kenny M60 Achille Ratti 01:11:51
256 Sue Fulton F50 Bingley Harriers 01:12:02
257 James Mangeolles M Horsforth Harriers 01:12:06
258 Peter Ellerton M60 Bingley Harriers 01:12:38
259 Stephen Batley M60 Skyrac AC 01:12:45
260 Rose George F40 Kirkstall Harriers 01:12:46
261 Geoffrey Howard M70 Ilkley Harriers 01:13:01
262 Adela Reperecki F50 Ilkley Harriers 01:13:03
263 Sam White MU23 Saltaire Striders 01:13:06
264 Caron Ralph F40 Otley AC 01:13:12
265 Will Buckton M Settle Harriers 01:13:20
266 Sue Morley F60 Knaresborough 01:13:39
267 Wayne McIntosh M Trawden AC 01:13:45
268 Barny Hopton M40 01:14:00
269 Rod Smith M60 Bentham Beagles 01:14:18
270 Jonathan Sutcliffe M40 01:14:29
271 Kathy Hind F40 Leeds & Bradford Tri 01:14:33
272 Bob Howard M50 Calder Valley FR 01:14:37
273 Andrews Byrom M40 Pudsey Pacers 01:15:12
274 Andrew Snell M JRTX 01:15:28
275 Ashley Hardwell M50 01:15:31
276 Richard Revill M 01:15:32
277 Helen Freeman F 01:15:38
278 Joe McCarroll M Leeds & Bradford Tri 01:15:42
279 Ian Hirst M50 01:15:54
280 Geoffrey White M Ilkley Harriers 01:15:57
281 Aileen Baldwin F60 Stainland Lions RR 01:15:59
282 Jane Webster F40 Horsforth Harriers 01:16:04
283 Carolyn Shimwell F Calder Valley FR 01:16:36
284 Tim Barraclough M 01:16:40
285 Liz Casey F50 North Leeds FR 01:16:52
286 Michelle Morris F Baildon Runners 01:17:17
287 Lee Freeman M 01:17:19
288 Robert Shirlaw M50 01:17:31
289 Stuart Gall M St Theresas AC 01:18:15
290 Chris Fox M50 01:18:17
291 Graham Davy M50 Calder Valley FR 01:18:25
292 John-Paul Ashton M Leeds & Bradford Tri 01:18:45
293 Andrew Fox M50 01:18:48
294 Trevor Murgatroyd M50 01:18:58
295 Heather Driver F Barlick Fell Runners 01:19:44
296 Roger Heath M40 Marlborough RC 01:19:55
297 Elizabeth Sandell F Harrogate Harriers 01:20:16
298 Richard Treitl M60 Barlick Fell Runners 01:21:46
299 Richard Anthony M 01:21:50
300 Helen Flage F40 Calder Valley Fell Runners 01:21:53
301 Rosalind Bedford F50 Denby Dale Travellers 01:22:19
302 Kathy Croker F 01:22:46
303 Anne Handley F50 Wharfedale Harriers 01:23:16
304 Michael Anthony M 01:23:50
305 Jacqueline Edwards F50 01:24:19
306 Sophie Brown F40 Ilkley Harriers 01:26:12
307 Stefan Lytwyn M50 01:27:08
308 Juliet Jackson F Achille Ratti CC 01:27:23
309 Dave Beston M50 North Leeds FR 01:30:02
310 Mohanlal Mistry M50 Saltaire Striders 01:30:03
311 Sue Williamson F50 Ilkley Harriers 01:33:41
312 Matthew Gray M Hyde Park Harriers 01:39:00
313 Chris Warren M50 Lonsdale Fell Runners DNF
314 Steve Milner M50 Wharfedale Harriers DNS