Search for a race


Browse by year


Recently added


Submit results

  • Do you have results you want displayed here? Submit them.

31/01/2016 – Tigger Tor





  
Pos Name Category Club Time
1 Steve Franklin M Totley A.C. 01:16:14
2 Dave Taylor M50 Dark Peak 01:17:21
3 Wayne Bulcroft M Real Fitness 01:19:04
4 Ollie Hart M40 Totley A.C. 01:19:21
5 Bart Shaw M Totley A.C. 01:20:06
6 Martyn James M Porter Valley Plodders 01:22:23
7 Jordan Street M Clowne Road Runners 01:22:35
8 Richard James M C.G.C.C. 01:22:39
9 Richard Bradbury M40 Matlock A.C. 01:22:52
10 Richard Pattinson M50 Calder Valley F.R. 01:22:57
11 Thomas Beaumont M Poppycock Racing 01:23:03
12 Kevin Mahon M40 Handsworth Roadhogs 01:23:25
13 Paul Fauset M40 Dark Peak 01:24:24
14 Stewart Gregory M50 Holme Pierrepont R.C. 01:24:33
15 Andrew Wainwright M40 01:25:11
16 Austin Frost M40 Dark Peak 01:25:18
17 Paul Butcher M50 Southwell R.C. 01:25:46
18 Aidan Linskill M Totley A.C. 01:26:01
19 Lee Rawson M40 Kimberworth Striders 01:26:15
20 Sam Mellor M Totley A.C. 01:26:19
21 Thomas James Peel M Dark Peak 01:26:35
22 Doug Forrester M 01:26:37
23 Alan Billington M40 Belper Harriers 01:26:41
24 Alasdair Menmuir M Steel City Striders 01:26:45
25 Kevin Doyle M40 Kimberworth Striders 01:26:51
26 Douglas Wilders M Dark Peak 01:27:13
27 Adam Whitehead M 01:27:29
28 Steve Bell M50 Dark Peak 01:27:44
29 Craig Muress M40 01:28:16
30 Simon Dixon M40 Dark Peak 01:29:14
31 Andrew Lake M40 Esk Valley Fell Club 01:29:27
32 Richard Collins M Racing T.N.T. Triathlon Team 01:29:52
33 Colin Earl M50 Kimberworth Striders 01:30:02
34 Alastair Lawson M40 Steel City Striders 01:30:05
35 Brian Willis M50 Royston Runners 01:30:11
36 Colin Lynch M40 Totley A.C. 01:30:28
37 Matt Herrick M 01:30:40
38 Richard Howcroft M40 Kimberworth Striders 01:30:51
39 Paul Woolhouse M40 Southwell R.C. 01:31:23
40 Philip Morris M Handsworth Roadhogs 01:31:35
41 Michael Geoghegan M North Derbyshire R.C. 01:31:41
42 Adrian Fisher M40 01:31:59
43 Christopher Smith M 01:32:15
44 Nathan Crossley M50 Horsforth Harriers 01:32:19
45 Rachael Lundgren W U.O.S Athletics & X.C. Club 01:32:24
46 Carl Bradford M40 01:32:44
47 Misko Abramiuk M40 Racing T.N.T. Triathlon Team 01:32:44
48 David Hakes M Dark Peak 01:33:00
49 Saul Taylor M40 Belper Harriers 01:33:10
50 Sam Needham M Steel City Striders 01:33:22
51 Peter Chester M New Forest Runners 01:33:31
52 Ben Howarth M40 Dark Peak 01:34:09
53 Simon Archer M50 01:34:48
54 Tim Rutter M Dark Peak 01:36:47
55 Dan Fauset M40 01:36:58
56 John Webber M50 Dark Peak 01:37:09
57 Matthew Fletcher M North Shields Polytechnic Club 01:37:19
58 Andrew Reid M Porter Valley Plodders 01:37:28
59 Gareth Hague M Steel City Striders 01:37:30
60 Willy Kitchen M40 Dark Peak 01:37:32
61 Mark Powell M Danum Harriers 01:37:39
62 Richard Penn M40 01:37:47
63 Mario Rocchelli M Long Eaton R.C. 01:37:52
64 Ashley Willis M40 01:38:21
65 James Ryder M Porter Valley Plodders 01:38:25
66 Michael Taylor M40 Fat Boys R.C. 01:38:29
67 Andrew Fry M Sheffield Hash House Harriers 01:38:30
68 Anthony Whitehouse M60 Totley A.C. 01:38:36
69 Dave Allen M50 Dark Peak 01:38:42
70 Michael Timm M40 Steel City Striders 01:38:47
71 William Johnson M J.R.T.X. 01:39:33
72 Paul Vincent Stuart M40 Steel City Striders 01:39:44
73 Simon Dixon M40 Dark Peak 01:40:03
74 Ralph Simpson M 01:40:28
75 Mark Crawshaw M40 Wirksworth R.C. 01:40:32
76 Simon Conroy M40 Dark Peak 01:40:34
77 Michael Slater M40 Steel City Striders 01:40:38
78 Tom Winterton M Nottingham Trent University 01:40:39
79 Steve Aspey M50 01:40:46
80 Simon Davis M40 Dark Peak 01:40:47
81 Bethan Gay W University Of Sheffield A.C. 01:40:49
82 Oliver Cook M40 Long Eaton R.C. 01:41:12
83 Alan Renfree M50 01:41:26
84 David Harrison M50 Dark Peak 01:41:27
85 Jon Sanderson M40 Totley A.C. 01:41:28
86 Mark Buskwood M50 Totley A.C. 01:41:37
87 Trevor Watson M50 Steel City Striders 01:41:38
88 Bryan Harrod M40 Barnsley Harriers 01:41:41
89 Peter Wilmot M40 Matlock A.C. 01:41:47
90 Simon Croft M50 Matlock A.C. 01:41:50
91 Jon Hallam M 01:41:51
92 Andy Hartley M50 Fat Boys R.C. 01:41:52
93 Nick Jones M40 Buxton A.C. 01:42:03
94 Nick Baker M 01:42:05
95 Craig Allen M Barnsley Harriers 01:42:09
96 Robert Cutting M40 Fat Boys R.C. 01:42:14
97 Chris Livesley M Totley A.C. 01:42:17
98 Joseph Buckman M Steel City Striders 01:42:19
99 Joseph Allan Wall M50 01:42:31
100 Caz Kay W Totley A.C. 01:42:36
101 Nick Morris M Handsworth Roadhogs 01:43:15
102 Adrian Gough M40 Barnsley Harriers 01:43:19
103 Nick Burns M40 Steel City Striders 01:43:24
104 David Archer M40 01:43:26
105 Keith Holmes M60 Dark Peak 01:43:27
106 David Holmes M50 Dark Peak 01:43:44
107 Andrew Taylor M 01:43:53
108 Steve Haake M50 Steel City Striders 01:43:58
109 Andy Platts M Totley A.C. 01:44:10
110 David Wass M40 Worksop Harriers 01:44:16
111 Anthony Horsfall M40 Handsworth Roadhogs 01:44:26
112 Charles Dunning M40 01:44:41
113 Penny Sadler W40 Totley A.C. 01:44:48
114 James Fletcher M Steel City Striders 01:44:51
115 Drew Savage M40 Chorlton Runners 01:45:02
116 Rosie Haddock W Fusion Triathlon Club 01:45:13
117 Mike Pigram M40 01:45:27
118 Shaun Taylor M40 Porter Valley Plodders 01:45:32
119 Christopher Newman M40 Danum Harriers 01:45:37
120 Jo Brown W Totley A.C. 01:45:40
121 Jack Foxall M Dark Peak 01:45:46
122 Jane Crowson W50 Dark Peak 01:45:49
123 Kat Love W Fat Boys R.C. 01:45:51
124 Hannah Gilman W40 Smiley Paces 01:45:56
125 Simon Pinder M40 01:46:09
126 Mark Goodburn M40 Team Little Fella 01:46:12
127 Simon Rayner M40 Danum Harriers 01:46:16
128 Alan Maplethorpe M50 Long Eaton R.C. 01:46:18
129 David Pickering M40 Retford A.C. 01:46:20
130 Steve Wathall M50 Retford A.C. 01:46:23
131 James Crossland M40 01:46:25
132 Justin Bramall M 01:46:27
133 John Tomlinson M40 Barnsley A.C. 01:46:28
134 Vicky Penn W Smiley Paces 01:46:30
135 James Hartley M40 01:46:33
136 Philip Knapton M40 Sheffield R.C. 01:46:37
137 Kevin Rhone M Porter Valley Plodders 01:46:39
138 Derrick Baldwin M Barnsley Harriers 01:46:41
139 Rosie Walwyn W Smiley Paces 01:46:48
140 Robert Nash M Dark Peak 01:46:49
141 Abigail Hathway W Smiley Paces 01:46:52
142 Stephanie Fauset W Smiley Paces 01:46:56
143 Neale Vanstone M40 Fat Boys R.C. 01:47:02
144 Michael Jenkinson M40 01:47:07
145 Ruby Robinson W Keighley And Craven A.C. 01:47:08
146 Tim Shiles M40 Totley A.C. 01:47:10
147 Darren Coggins M50 01:47:24
148 Harry Bowell M40 01:47:29
149 John Ostrovskis M50 Fat Boys R.C. 01:47:40
150 Despina Berdeni W Totley A.C. 01:47:44
151 Alistair Mcmillan M40 Dark Peak 01:48:01
152 Matthew Chenery M40 01:48:01
153 Alec Hartley M Cheshire Hill Racers 01:48:09
154 Ben Heller M50 Steel City Striders 01:48:22
155 Dean Young M40 Steel City Striders 01:48:31
156 Mick Cochrane M60 Dark Peak 01:48:34
157 Neil Oxley M60 01:48:41
158 Ian Mason M50 Kinestone Barnsley 01:48:53
159 Dean Morris M50 Handsworth Roadhogs 01:49:15
160 Michael Lyons M 01:49:18
161 Caroline Burrell W40 F.R.A. 01:49:23
162 Phil Eddison M50 Handsworth Roadhogs 01:49:39
163 Michael Squires M40 Steel City Striders 01:49:56
164 Michael Bourne M40 Dark Peak 01:49:58
165 Mick Kay M Totley A.C. 01:50:02
166 Nick Vernon M40 Huncote Harriers 01:50:24
167 Stewart Kemp M60 Dark Peak 01:50:31
168 Reginald Cooper M50 01:50:53
169 Martin Berry M40 01:50:59
170 Andy Prichard M50 Porter Valley Plodders 01:51:29
171 Andy Dines M40 01:51:38
172 Jerry Cook M50 Shepshed R.C. 01:51:46
173 David Charles M40 01:51:56
174 David Schofield M40 Racing T.N.T. Triathlon Team 01:51:57
175 Shaun Swallow M40 Barnsley A.C. 01:53:10
176 Phil Howson M40 Steel City Striders 01:53:10
177 Roger Willison M50 Sinfin R.C. 01:53:10
178 David Bone M50 01:53:11
179 Andrew Lewis M50 Handsworth Roadhogs 01:53:11
180 Tim Jayes M40 Kimberley Striders 01:53:12
181 Will Blackwood M40 01:53:13
182 Chris Horsfall M60 Handsworth Roadhogs 01:53:27
183 Arron Jackson M40 Worksop Harriers 01:53:39
184 Tim Hazeltine M50 01:54:08
185 Fiona Sanderson W Totley A.C. 01:54:12
186 Gary Fox M40 01:54:32
187 Deborah Lodge W40 Totley A.C. 01:54:50
188 Ruth Keeley W Belper Harriers 01:54:58
189 Lorenzo Allievi M Totley A.C. 01:55:24
190 Jimmy Sharman M Steel City Striders 01:56:51
191 Rachel Steen W Totley A.C. 01:57:02
192 Alan Woodcock M60 Wolds Veterans 01:58:15
193 Matt Killingley M40 Fat Boys R.C. 01:58:26
194 Kate Turner W Totley A.C. 01:59:51
195 Matt Ridge M40 Totley A.C. 01:59:53
196 Sally Gilliver W50 01:59:54
197 Helen Calder W40 Steel City Striders 02:00:02
198 Colin Perkins M 02:00:10
199 David Gould M60 Mercia 02:00:15
200 Sian Mead W50 Matlock A.C. 02:00:30
201 Rich Bayliss M40 02:00:38
202 Sandy Presly M60 Wolds Veterans 02:00:44
203 Robert Dransfield M40 Totley A.C. 02:00:44
204 Neil Lawrence M40 02:00:47
205 Susannah Ricketts W Totley A.C. 02:00:52
206 John Wright M40 Porter Valley Plodders 02:01:05
207 Paul Horsfall M50 Handsworth Roadhogs 02:01:19
208 Steve Mead M50 Matlock A.C. 02:01:20
209 Mark Utley M40 Kimberworth Striders 02:01:30
210 Caroline Scott W40 Sinfin R.C. 02:01:40
211 Jeff Taylor M50 Handsworth Roadhogs 02:01:49
212 Wayne Parkinson M50 Penistone Footpath Runners 02:02:25
213 Jim Simpson M50 St. Albans Striders 02:02:46
214 Andrew Bragg M40 Totley A.C. 02:02:48
215 Beverley Smith W50 Horsforth Harriers 02:02:49
216 Angela Pattinson W40 Horsforth Harriers 02:02:50
217 Bryony Clarke W C.G.C.C. 02:02:53
218 David Askew M Shelton Striders 02:03:00
219 Sophie Milner W40 Smiley Paces 02:03:03
220 Edward Swinden M40 02:03:05
221 Mark Pinder M40 02:03:07
222 Joanne Grant W40 Milltown Milers 02:03:09
223 Rachel Biggin W40 Totley A.C. 02:03:16
224 Joel Toombs M Racing T.N.T. Triathlon Team 02:03:29
225 Josie Smith W Totley A.C. 02:03:31
226 Kevin Tomlinson M50 New Forest Runners 02:03:41
227 Chris Perry M40 Milltown Milers 02:03:43
228 Gary Crisp M40 Wolds Veterans 02:03:44
229 Emma Dent W40 Totley A.C. 02:03:50
230 Richard Bulmer M40 Billingham Marsh House Harriers 02:03:53
231 Paul Bowerbank M50 Totley A.C. 02:03:59
232 Mark Yates M Totley A.C. 02:04:02
233 Tom Ricketts M50 Totley A.C. 02:04:06
234 Jenny Discombe W40 Chorlton Runners 02:04:23
235 Jenny Lingrell W40 Steel City Striders 02:04:46
236 Brian Barnes M50 Chorlton Runners 02:04:55
237 Simon Harrison M40 Totley A.C. 02:05:01
238 Andy Green M40 Steel City Striders 02:05:27
239 David Jolley M50 North Derbyshire R.C. 02:05:32
240 David Arundale M60 Dark Peak 02:05:33
241 Daniel Shinn M Siemens A.C. 02:05:46
242 Janet Milton W50 Totley A.C. 02:05:50
243 Kevin Wood M40 Barnsley Harriers 02:05:52
244 Joanne Bissell W Barnsley Harriers 02:05:53
245 Martin Willerton M50 Wolds Veterans 02:05:54
246 Roz Massey W Totley A.C. 02:05:55
247 David Walker M50 02:05:55
248 Rose Paxman W Dark Peak 02:06:22
249 Caroline Lloyd W40 Porter Valley Plodders 02:06:23
250 Lewis Ashton M40 Dark Peak 02:06:33
251 John Bradshaw M40 Worksop Harriers 02:06:45
252 Liz Casey W50 North Leeds Fell Runners 02:07:06
253 Helen Barnett W40 02:07:14
254 Russell Ashmore M50 Totley A.C. 02:07:17
255 Mark Wood M50 02:07:19
256 Susan Ward W50 02:07:25
257 Jane Langham W50 Smiley Paces 02:07:29
258 Helen Young W40 Totley A.C. 02:07:31
259 Nicola Sommers W Racing T.N.T. Triathlon Team 02:07:34
260 Peter Edwards M50 Harrogate Harriers 02:07:37
261 Sue Barker W50 02:07:41
262 Rob Edwards M50 Porter Valley Plodders 02:08:10
263 Steven Jones M50 Dark Peak 02:08:34
264 Morgane Artacho W Long Eaton R.C. 02:08:42
265 Paul Foot M40 Totley A.C. 02:08:57
266 Alan Ashforth M60 Handsworth Roadhogs 02:09:02
267 Richard Knowles M40 Totley A.C. 02:09:06
268 Katie Taylor W40 02:09:31
269 David Finch M50 Team Manvers 02:09:46
270 Madeleine Rogers W 02:09:46
271 Dominic Rogers M40 Fat Boys R.C. 02:09:52
272 Ian Sibbald M40 02:09:58
273 Maurice Musson M60 Dark Peak 02:10:07
274 Richard Nakielny M 02:10:13
275 Claire Chapman W40 Kimberworth Striders 02:10:20
276 Jon Heathfield M50 Dark Peak 02:10:32
277 Fliss Milner W50 Dark Peak 02:10:45
278 Mick Fowler M50 02:11:10
279 Gina Granger W40 Holme Pierrepont R.C. 02:11:12
280 Jorge Clavijo M50 Wolds Veterans 02:11:14
281 Charlotte Shepherd W40 02:11:19
282 Claire Dutson W Porter Valley Plodders 02:11:20
283 Simon Bray M40 Sinfin R.C. 02:11:23
284 Harry Procter M 02:11:25
285 Stuart Whittaker M70 Erewash Valley R.C. 02:11:32
286 Hannah Taylor W40 Totley A.C. 02:11:41
287 Malcolm Coles M70 Valley Striders 02:11:45
288 John Murray M50 North Derbyshire R.C. 02:12:01
289 Claire Sheldon W40 Belper Harriers 02:12:11
290 Vicky Yeomans W40 Long Eaton R.C. 02:12:29
291 Phil Abbott M40 Long Eaton R.C. 02:12:30
292 John Hay M50 Long Eaton R.C. 02:12:32
293 Michael Richardson M50 Handsworth Roadhogs 02:12:38
294 Ken Jones M60 Dark Peak 02:12:40
295 Nicola Combs W Sheffield Hallam Football 02:12:42
296 Mike Arundale M60 Dark Peak 02:12:45
297 Lloyd Snellgrove M60 02:12:54
298 Jill Croskell W60 02:12:56
299 Sarah Gibbon W40 Smiley Paces 02:13:23
300 Sara Pinder W40 02:13:45
301 David Ayrton M40 Totley A.C. 02:13:48
302 Bob Haworth M50 Lincoln Bounders 02:14:10
303 Cheryl Grindell W40 02:14:12
304 Paul Stevenson M50 Sinfin R.C. 02:14:16
305 Claire Cologne W 02:14:22
306 Geraldine Bennet W50 Taylored Running Group 02:14:25
307 Karis Hodgkinson W Taylored Running Group 02:14:26
308 Anna Howard W 02:14:26
309 William Powis M North Shields Polytechnic Club 02:14:31
310 Jenny Simpson W North Shields Polytechnic Club 02:14:33
311 Nick Crownshaw M40 Totley A.C. 02:15:06
312 Richard Purdy M Danum Harriers 02:15:09
313 Barbara Haigh W60 Penistone Footpath Runners 02:15:21
314 Ali Iredale W Totley A.C. 02:15:27
315 Matthew Zawadzki M40 Steel City Striders 02:15:53
316 Martin Wildman M50 U.O.S Triathlon Club 02:16:19
317 Sarah Halstead W40 Penistone Footpath Runners 02:16:55
318 Keith Lindley M50 Danum Harriers 02:17:31
319 Simon Berry M40 02:17:50
320 Colin White M70 Totley A.C. 02:17:54
321 Lindsay Evans W40 Totley A.C. 02:18:08
322 Neil Pratt M50 Danum Harriers 02:18:15
323 Michael Jackson M40 02:18:18
324 Colin Bostock M50 Long Eaton R.C. 02:18:52
325 James Fulson M Sheffield Triathlon Club 02:19:25
326 Paul Hurrell M50 02:19:35
327 Caryl Hartwright W60 Totley A.C. 02:19:45
328 Gary Flack M50 Trail Running Association 02:20:35
329 Elise Hollowell W40 Trail Running Association 02:20:36
330 Mo Mcdonald M40 02:21:09
331 Isobel Ellis W50 Smiley Paces 02:21:41
332 Lotty Bradford W Smiley Paces 02:21:42
333 Julie Peckett W50 Smiley Paces 02:21:53
334 Barry Clarke M50 02:24:28
335 Rebecca Boston W Totley A.C. 02:32:17
336 Natasha Blackburn W40 Totley A.C. 02:32:18
337 Matt Glossop M50 Fat Boys R.C. 02:41:16
338 Diane Clewes W50 Totley A.C. 02:42:26
339 Stewart Benfield M50 Rear Gunners 02:42:27
340 Helen Cutmore W50 Kimberworth Striders 02:51:21
341 Matt Crake M 02:54:02
342 Jim Paxman M50 Dark Peak D.N.F.
343 Aisling Spain W Totley A.C. D.N.F.
344 Heather Beaumont W Totley A.C. D.N.F.
345 Catherine Elliott W40 Chorlton Runners D.N.S.
346 Martin Dawson M40 North Derbyshire R.C. Disqual.
347 Carol Parsons W50 Totley A.C. Disqual.