Search for a race


Browse by year


Recently added


Submit results

  • Do you have results you want displayed here? Submit them.

30/04/2016 – Three Peaks





  
Pos Name Category Club Time
1 Marc Lauenstein M Team Salomon 02:48:58
2 Ricky Lightfoot M Team Salomon 02:49:07
3 Tom Owens M Team Salomon 02:52:14
4 Karl Gray MV40 Calder Valley Fell Runners 02:57:13
5 Robert Hope MV40 Pudsey & Bramley AC 02:58:14
6 Jack Wood M Ilkley Harriers AC 03:02:32
7 Murray Strain M Hunters Bog Trotters 03:03:07
8 Duncan Coombs M Hunters Bog Trotters 03:03:50
9 Jethro Lennox M Shettleston Harriers 03:06:10
10 Adam Osborne M Leeds City AC 03:08:17
11 Douglas Tullie M Hunters Bog Trotters 03:08:39
12 Nick Leigh M Horwich RMI Harriers 03:10:03
13 Sam Watson M Wharfedale Harriers 03:11:05
14 Graham Pearce M Pudsey & Bramley AC 03:12:03
15 Gary Priestley M Salford Harriers & AC 03:12:37
16 Andrew Fallas M Carnethy Hill RC 03:13:16
17 Christopher Holdsworth M Clayton-le-Moors Harriers 03:13:26
18 Joe Baxter M Pudsey & Bramley AC 03:17:08
19 Thomas Corrigan M Barlick Fell Runners 03:17:26
20 Richard Pattinson MV50 Calder Valley Fell Runners 03:18:55
21 Adam Peers M Liverpool Harriers & AC 03:21:09
22 Ted Mason M Wharfedale Harriers 03:21:22
23 Adam Perry M Helm Hill Runners 03:21:38
24 Ben Abdelnoor M Ambleside AC 03:21:38
25 Julian Hood M Barlick Fell Runners 03:21:47
26 Tom Addison M Helm Hill Runners 03:22:47
27 Nigel Wood MV40 Helm Hill Runners 03:22:55
28 Luke Maude M Barlick Fell Runners 03:23:53
29 Andrew Jebb M Bingley Harriers & AC 03:24:41
30 Mark Ollerenshaw M Glossopdale Harriers 03:24:50
31 Richard Roberts M Eryri Harriers 03:25:39
32 Mark Palmer MV50 Mynydd Du Mountain Runners 03:26:00
33 Charlie Lowther M Eden Runners 03:26:03
34 Christopher Armit M Dark Peak Fell Runners Club 03:26:32
35 Victoria Wilkinson F Bingley Harriers & AC 03:26:47
36 Brian Mac Mahon M Clonliffe Harriers AC, Dublin 03:27:06
37 Colin Doig M Hunters Bog Trotters 03:27:34
38 Mark McGoldrick M Wharfedale Harriers 03:27:46
39 Tom Gomersall M Bingley Harriers & AC 03:28:19
40 Kieran Hodgson MV40 Helm Hill Runners 03:28:24
41 Nathan Martin M Wharfedale Harriers 03:28:26
42 John Hunt MV40 Dark Peak Fell Runners Club 03:28:33
43 Oliver Barnes M Unattached 03:28:38
44 Christopher Loftus MV40 Keighley & Craven AC 03:29:00
45 Lee Newton M Keswick AC 03:29:58
46 Ralph Skrimshire M Dark Peak Fell Runners Club 03:29:59
47 Stuart Dickson M Ambleside AC 03:30:14
48 Matthew Cooke M Unattached 03:30:56
49 Richard Mellon MV40 Bowland Fell Runners 03:31:10
50 Tim Budd M Glossopdale Harriers 03:31:54
51 Matthew Hobbs MU25 Pudsey & Bramley AC 03:32:09
52 Andrew Jackson MV40 Bowland Fell Runners 03:32:48
53 David Bagot MU25 Clayton-le-Moors Harriers 03:33:29
54 John Yells MU25 Wells City Harriers 03:33:35
55 John Whiteside M Trawden AC 03:34:05
56 Dan Golding MV40 Ambleside AC 03:34:06
57 James Byrne MV40 Ambleside AC 03:34:12
58 Alistair Shuttleworth MV40 Unattached 03:34:36
59 Rob Brown M Keswick AC 03:35:21
60 Simon O'Meara M Alehouse 03:35:24
61 Karl Steinegger M Ambleside AC 03:35:26
62 Richard Bradbury MV40 Matlock AC 03:35:28
63 Giles Story M Unattached 03:35:33
64 Graeme Brown MV40 Todmorden Harriers & AC 03:35:49
65 Mira Rai F Team Salomon 03:35:55
66 Lawrence Eccles M Penny Lane Striders 03:36:07
67 Kevin Hoult MV40 Calder Valley Fell Runners 03:36:39
68 Peter Mackie M Shettleston Harriers 03:36:50
69 Simon Adney M Mercia Fell RC 03:37:02
70 Ben Butler M Wakefield District Harriers & AC 03:37:09
71 Helen Berry FV40 Holmfirth Harriers AC 03:37:20
72 Mark Irving M Bowland Fell Runners 03:37:22
73 Nick Gaskell MV40 Trawden AC 03:37:43
74 Annie Conway F Ambleside AC 03:38:04
75 John Connaghan MV40 Shettleston Harriers 03:38:15
76 Gareth Briggs MV40 Dark Peak Fell Runners Club 03:38:35
77 Nick Barber MV40 Todmorden Harriers & AC 03:38:39
78 Jeremy Fellick MV40 Wallasey AC 03:38:41
79 Charlotte Morgan F Carnethy Hill RC 03:38:56
80 Chris Jackson M Glossopdale Harriers 03:39:01
81 Jonathan Moore MV40 Eryri Harriers 03:39:01
82 Dylan Griffiths M Rhedwyr Hebog 03:39:06
83 Bjorn Verduijn M Shettleston Harriers 03:39:23
84 Stuart Stoddart MV40 Eden Runners 03:40:00
85 Craig Jeffery MV40 Dark Peak Fell Runners Club 03:40:11
86 Chris Newman M Wharfedale Harriers 03:40:17
87 Matthew Hayes MV40 East Hull Harriers & AC 03:41:04
88 Matt Huxford M Glossopdale Harriers 03:41:08
89 Sam Downey M FRA 03:41:15
90 Chris Lister M Ellenborough AC 03:41:58
91 Simon Mounsey MV40 Howgill Harriers 03:42:34
92 Ross Langley M Tring RC 03:43:00
93 Andy Davies MV40 Mercia Fell RC 03:43:15
94 Dave Motley M Clayton-le-Moors Harriers 03:43:24
95 Lewis Rodgers M Loftus And Whitby AC 03:43:45
96 Carl Egdell MV40 Dark Peak Fell Runners Club 03:43:45
97 Philip Pearson MV50 Northern Fells Running Club 03:43:50
98 Jonathan Newey MV40 Mercia Fell RC 03:43:56
99 Andy Berry M Barlick Fell Runners 03:43:57
100 Roger Sillito M Low Fell RC 03:44:23
101 Dave Ward MV40 Pennine Fell Runners 03:44:38
102 Julie Briscoe FV40 Wakefield District Harriers & AC 03:44:42
103 Hugh Watkin M Unattached 03:44:57
104 Alex Pilkington MV40 Settle Harriers 03:45:05
105 Mel Price FV40 Mercia Fell RC 03:45:19
106 Craig Stansfield MV40 Rossendale Harriers & AC 03:45:36
107 David Greenwood MV40 Holme Pierrepont RC 03:45:49
108 Neil Stabbs M Knavesmire Harriers 03:45:51
109 Jonathan Collins M Stainland Lions RC 03:46:17
110 Giles Chalk M Unattached 03:46:25
111 James Callender M Westerlands Cross Country Club 03:46:33
112 Gayle Sugden FV40 Calder Valley Fell Runners 03:46:50
113 Mike Nolan MV40 Dark Peak Fell Runners Club 03:46:57
114 Sharon Taylor F Helm Hill Runners 03:47:17
115 James Nobles M Almost Athletes 03:47:27
116 Shaun Wilkinson MV50 Keighley & Craven AC 03:47:58
117 Jonathan Melia MV40 Rossendale Harriers & AC 03:48:21
118 Jim O'Hara M Delamere Spartans 03:49:07
119 Jordan Street M Clowne RRC 03:49:54
120 John Raho M Holcombe Harriers 03:50:17
121 Samuel Harrison M Bowland Fell Runners 03:50:19
122 Sam Gibbs M Barlick Fell Runners 03:50:31
123 Craig Burrow MV40 Helm Hill Runners 03:50:39
124 Virgil Barton MV40 Mercia Fell RC 03:50:42
125 Peter Toaig MV40 Borrowdale Fell Runners 03:51:04
126 Mark O'Connor M Calder Valley Fell Runners 03:51:10
127 Matthew Seddon M Pudsey & Bramley AC 03:51:24
128 Stephen Hall M Stainland Lions RC 03:51:39
129 Jon Smith M Calder Valley Fell Runners 03:51:42
130 Christopher Balderson MV50 Bowland Fell Runners 03:52:33
131 Kristian Groom M Dark Peak Fell Runners Club 03:52:47
132 John Rowley M Eryri Harriers 03:52:53
133 Daniel Vencovsky M Unattached 03:52:57
134 Martyn Davidson M Police Scotland SPRA 03:52:58
135 Tim Street M Holmfirth Harriers AC 03:53:43
136 Jon Waller M Penistone Footpath Runners AC 03:53:50
137 Shaun Livesey MV40 Blackburn Harriers & AC 03:54:07
138 Chris Atherton M Ambleside AC 03:54:08
139 Pete Ryder M Cardiff AAC 03:54:17
140 Lyndon Ashley MV40 Esk Valley Fell Club 03:54:21
141 Michael Tonkins M Porter Valley Plodders 03:54:33
142 Michael Hyde M Stadium Runners 03:54:46
143 Dave Stephenson MV50 Bingley Harriers & AC 03:54:49
144 Mark Wildsmith MV40 Settle Harriers 03:54:59
145 Paul Turner MV40 Helm Hill Runners 03:55:10
146 Tanya Seager FV40 Stainland Lions RC 03:55:20
147 Paul Mason M Helm Hill Runners 03:55:27
148 Ryan Belshaw M Clayton-le-Moors Harriers 03:55:31
149 Nicky Spinks FV40 Dark Peak Fell Runners Club 03:55:32
150 Richard Sirrs M Orchard Park Stair Runners 03:55:48
151 Jules Coleman MV50 Lonsdale Fell Runners 03:55:51
152 Andrew Britton MV40 Idle AC 03:56:35
153 Richard Buckle M East Hull Harriers & AC 03:56:38
154 Mick Wrench MV40 Valley Striders AC 03:56:41
155 Dave Evans M Keighley & Craven AC 03:56:44
156 Allan McKeown MV40 Bowland Fell Runners 03:56:46
157 Charles Hazlerigg M Tyne Bridge Harriers 03:57:02
158 John Allan M Todmorden Harriers & AC 03:57:04
159 Ian Harrington MV40 Helm Hill Runners 03:57:09
160 Matthew Adcock MV40 Watford Harriers AC 03:57:17
161 Neil Armitage MV40 Pudsey & Bramley AC 03:57:33
162 John Parkin MV40 Bingley Harriers & AC 03:57:42
163 Leigh Hinchliffe MV40 Pudsey Pacers RC 03:57:49
164 Alastair Murray MV40 Horwich RMI Harriers 03:57:51
165 Robert Shaw MV40 Wharfedale Harriers 03:58:09
166 Jamie Rutherford M Darlington Harriers & AC 03:58:12
167 Jo Buckley FV40 Calder Valley Fell Runners 03:58:28
168 Justin Maxwell M East Coast AC 03:58:36
169 Steve Sweeney MV50 Bowland Fell Runners 03:58:52
170 Ben Clare M Queensbury RC 03:59:07
171 Shaun Atkinson M Ellenborough AC 03:59:26
172 Alex Fawcett MV50 Ripon Runners 03:59:29
173 Mick Dobson MV40 Trawden AC 03:59:57
174 Mark Chippendale MV40 Bowland Fell Runners 04:00:15
175 James Williamson M Trawden AC 04:00:24
176 Jack Redvers Harris MU25 Unattached 04:00:24
177 John Sutton MV40 Blackburn Harriers & AC 04:00:27
178 Robert Capstick MV50 Unattached 04:00:38
179 Andy Brown MV40 Bingley Harriers & AC 04:00:56
180 Hannah Jarvis F Dorking & Mole Valley AC 04:00:56
181 Emma Gould F Mercia Fell RC 04:01:09
182 Dave Parker MV50 St. Theresa's AC 04:01:28
183 Simon Browne MV40 Denby Dale Travellers 04:01:56
184 Phil Mather M Lonsdale Fell Runners 04:02:08
185 Mark Mackintosh MV50 Team Bath AC 04:02:16
186 Richard Mackie MV40 Penistone Footpath Runners AC 04:02:35
187 Euan McGrath MV40 Stubbington Green Runners & AC 04:02:42
188 Edward Davies M Otley AC 04:02:54
189 Matthew Nuttall MV40 Blackburn Harriers & AC 04:02:58
190 Robin Mitton M Pennine Fell Runners 04:03:04
191 Heather Tuffs F York Acorn RC 04:03:12
192 Rachel Hill FV40 Settle Harriers 04:03:17
193 Simon Vallance MV50 Valley Striders AC 04:03:27
194 Chris Wood MV40 Unattached 04:03:32
195 David Parker MV50 Unattached 04:04:00
196 Richard Stirzaker M Rochdale Harriers & AC 04:04:02
197 Chris Barnes M Barlick Fell Runners 04:04:07
198 Ryan Barker MV40 Halifax Harriers & AC 04:04:13
199 Alex Roberts M Ellenborough AC 04:04:14
200 Darren Fishwick MV40 Chorley Athletic & Triathlon Club 04:04:41
201 Robin Lawrence MV40 Bingley Harriers & AC 04:04:46
202 Adrian Thomas MV40 Keighley & Craven AC 04:04:52
203 Robert Carr MV40 Wharfedale Harriers 04:05:03
204 Matt Scriven MV40 Mercia Fell RC 04:05:21
205 Ian Willis MV40 Keighley & Craven AC 04:05:26
206 Hazel Tant F Totley AC 04:05:34
207 Simon Farrar MV50 Keighley & Craven AC 04:05:58
208 Andy Brooks MV40 Shelton Striders 04:06:02
209 Thomas Beaumont M Poppycock Racing 04:06:19
210 Richard Ellwood MV50 Unattached 04:06:32
211 Colin Allott M Goyt Valley Striders 04:06:40
212 Tom Strong M Unattached 04:07:10
213 Simon Jones MV40 Pickering RC 04:07:21
214 Steve Pullan MV40 Todmorden Harriers & AC 04:07:25
215 Damian Boyle MV40 Bournemouth AC 04:07:28
216 Tim Jackson MV40 Settle Harriers 04:07:34
217 Craig Jarratt M Unattached 04:07:53
218 Llion Iwan MV40 Eryri Harriers 04:07:54
219 Mick Loftus MV40 Valley Striders AC 04:07:55
220 Patrick Hanna MU25 Howgill Harriers 04:08:02
221 Chris Jones MV40 Wharfedale Harriers 04:08:02
222 Andy Thompson M Helm Hill Runners 04:08:03
223 Rachel Pilling F Pudsey & Bramley AC 04:08:04
224 Ismael Gracia Garza M North Leeds Fell Runners 04:08:27
225 Thomas Foster MV40 Mercia Fell RC 04:08:29
226 David Whitfield MV40 Unattached 04:08:34
227 David Ashby MV50 Wharfedale Harriers 04:09:06
228 Sophie Martin F Wharfedale Harriers 04:09:11
229 James Gray M Unattached 04:09:39
230 Adam Jeays M Sheffield Triathlon Club 04:09:41
231 Andy Marshall MV40 Grindleford Goats 04:09:42
232 Bernard Cook MV40 Pennine Fell Runners 04:09:44
233 Steve Stead M Penistone Footpath Runners AC 04:09:58
234 Matt Rowat M Unattached 04:10:04
235 Craig Neville MV40 FRA 04:10:16
236 Philip Morris M Handsworth Roadhogs RC 04:10:16
237 Ben Holmes M Todmorden Harriers & AC 04:10:37
238 Gareth Pemberton M Wharfedale Harriers 04:10:50
239 Ben Beaumont M Mercia Fell RC 04:10:50
240 Dan Croft MV40 Macclesfield Harriers & AC 04:10:51
241 Tom Lynch M Otley AC 04:10:53
242 Rob Allen MV40 Keswick AC 04:11:07
243 Steve Beldon MV40 Malvern Joggers 04:11:13
244 Andrew Connelly M Unattached 04:11:14
245 Ian Beckingham MV50 Redhill Road Runners 04:11:37
246 Jean Brown FV40 Clayton-le-Moors Harriers 04:11:37
247 Nathan Brickman M Belper Harriers 04:11:46
248 Robert Jackson MV40 Holme Pierrepont RC 04:12:06
249 David Chandler M Highland Hill Runners 04:12:17
250 Chris Adams M East Hull Harriers & AC 04:12:19
251 Jake Turnbull M Harrogate Harriers & AC 04:12:29
252 James Edwards MV40 Lonsdale Fell Runners 04:12:37
253 Chris Campbell MV40 Trawden AC 04:12:46
254 Toby Evans MV40 Rossendale Harriers & AC 04:12:50
255 Steven Sykes MV40 Unattached 04:12:50
256 Jackie Winn MV60 Ellenborough AC 04:12:51
257 Helena Croft F Holmfirth Harriers AC 04:13:11
258 Simon Hanson MV40 Unattached 04:13:11
259 Ben Timbers M Keighley & Craven AC 04:13:21
260 Emlyn Owen MV40 Eryri Harriers 04:13:34
261 Ellie Maddocks F Lonsdale Fell Runners 04:13:37
262 Alan Shealy M Belfast Association Of Rockclimbers & Fellrunners 04:13:38
263 Scott Umpleby MV50 Kendal AAC 04:13:39
264 Michael Lomas M Ilkley Harriers AC 04:13:50
265 Tim Hill M Unattached 04:13:54
266 Stephen Nicholls M Wigan & District Harriers & AC 04:14:02
267 Steve Turland MV40 Ilkley Harriers AC 04:14:06
268 Tim Straughan MV50 Skyrac AC 04:14:07
269 Alistair Nash MV40 Saltaire Striders 04:14:11
270 James Gray M St. Theresa's AC 04:14:35
271 Mark Brightwell M Unattached 04:14:49
272 Ben Senior M Loftus AC 04:14:50
273 Simon Rycroft MV40 Pocklington Runners 04:14:59
274 James Baron MV40 Helm Hill Runners 04:15:33
275 Adam Moger MV40 Kirkstall Harriers 04:15:40
276 Alex Mason M Delamere Spartans 04:15:51
277 Alasdair Cowell MV40 Glossopdale Harriers 04:15:55
278 Jason Miles MV40 Unattached 04:15:59
279 John Fitch MV50 Sumner Running Club New Zealand 04:15:59
280 John Boothman MV50 Barlick Fell Runners 04:16:10
281 Daniel Barnett M Unattached 04:16:19
282 Mark Davinson MV40 Derwentside AC 04:16:28
283 Pauline May F Todmorden Harriers & AC 04:16:35
284 Andy Hauser MV60 Holmfirth Harriers AC 04:16:39
285 Joe Atherton M Keighley & Craven AC 04:16:45
286 Ruth Whitehead FV40 Bingley Harriers & AC 04:16:49
287 John Morrissey MV40 Achille Ratti Climbing Club 04:17:00
288 Mark Yates MV40 Kingstone Runners Barnsley 04:17:03
289 Martin Farrar MV50 Wharfedale Harriers 04:17:08
290 Mark Smith MV40 North Shields Polytechnic AC 04:17:08
291 Edward Barber M Pudsey & Bramley AC 04:17:14
292 Mike Brock M Windle Valley Runners 04:17:25
293 Brian Horrocks MV50 Clayton-le-Moors Harriers 04:17:26
294 Nick Kelly MV40 Horwich RMI Harriers 04:17:35
295 Ian Sampson MV50 North Leeds Fell Runners 04:17:36
296 Andrew Graham MV40 Cumberland Fell Runners 04:17:36
297 Kevin Mcloughlin MV50 North Yorks Moors AC 04:17:41
298 Andrew Fox MV40 Pocklington Runners 04:18:05
299 Paul Shackleton MV50 Clayton-le-Moors Harriers 04:18:14
300 Philip Thompson M Erewash Valley RC 04:18:14
301 John Brannock M Porter Valley Plodders 04:18:32
302 David Haygarth MV40 Wharfedale Harriers 04:18:42
303 Gary Bradley MV50 Barlick Fell Runners 04:18:55
304 Max Wainwright MU25 Dark Peak Fell Runners Club 04:18:59
305 Katherine Davis FV40 Northumberland Fell Runners 04:19:08
306 Paul Taylor MV40 Darwen Dashers RC 04:19:14
307 Jon Parker M Valley Striders AC 04:19:26
308 Richard Waterton MV40 Ware Joggers 04:19:29
309 Mark Collinson M Trail Running Association 04:19:58
310 John Greenwood MV40 Unattached 04:20:08
311 David Copping MV50 Keighley & Craven AC 04:20:34
312 Phil Grimes MV60 Halifax Harriers & AC 04:20:35
313 Andrew Henderson MV50 Durham Fell Runners 04:20:40
314 Andrew Thomson MV50 FRA 04:20:51
315 Adam Oliver M Helm Hill Runners 04:20:55
316 Rob Williamson MV50 Loftus AC 04:20:56
317 Mark Law MV50 Holmfirth Harriers AC 04:21:17
318 Frazer Durris M Trawden AC 04:21:20
319 David Baugh MV50 Denbigh Harriers 04:21:30
320 Nicholas Olszewski MV50 Clayton-le-Moors Harriers 04:21:34
321 Thomas Paul Gaile MV40 Pudsey Pacers RC 04:21:43
322 Tim Wiggins M Allen Valley Striders 04:22:12
323 Mark Ellithorn MV50 Chorley Athletic & Triathlon Club 04:22:15
324 Andrew Walsh M Wetherby Runners 04:22:36
325 Paul Calverley MV50 Accrington Road Runners 04:22:49
326 John Millen MV40 Black Combe Runners 04:22:59
327 Mike Ward M North Leeds Fell Runners 04:23:06
328 Michael Buckenham MV40 Unattached 04:23:21
329 James Knapper M Unattached 04:23:53
330 Stuart Lewis MV40 Unattached 04:24:12
331 Mark Smith M Unattached 04:24:37
332 Peter Tayler MV50 Black Combe Runners 04:24:41
333 Lewis Holloway MV40 Beverley AC 04:24:45
334 Chris Wilcox MV60 Clwydian Range Runners 04:24:54
335 Sean Davis M Unattached 04:25:10
336 Matthew Little MV40 Unattached 04:25:22
337 Richard Wells MV40 Howgill Harriers 04:25:27
338 Kimberley England F Ultra Runner Store Trail Team 04:25:30
339 David Berry M Esk Valley Fell Club 04:25:34
340 Dick Waddington MV40 Ilkley Harriers AC 04:25:38
341 Diane Mitson FV40 POTOC 04:25:38
342 Adrian Kamis MV50 East Hull Harriers & AC 04:25:41
343 Richard Usher MV40 Reading Roadrunners 04:25:59
344 Sam Griffiths M Settle Harriers 04:26:02
345 Robert Tyson M Todmorden Harriers & AC 04:26:53
346 Pete Nelson MV60 West Cumberland Orienteering Club 04:26:55
347 Chris Beadle MV40 Holmfirth Harriers AC 04:27:02
348 Keelan Serjeant M Holmfirth Harriers AC 04:27:05
349 Andrew Whittaker M Delamere Spartans 04:27:12
350 Paul Richardson M Saltwell Harriers 04:27:19
351 Lesley Watson FV40 Bingley Harriers & AC 04:27:21
352 Mark Wharton MV50 Calder Valley Fell Runners 04:27:39
353 Richard Bolton MV40 Pennine Fell Runners 04:27:42
354 Patrick McDougall MV40 Belgrave Harriers 04:27:48
355 Nick Wishart MV50 Delamere Spartans 04:27:50
356 Richard Wheeler MV40 Valley Hill Runners 04:27:51
357 Dominic Hirst MV40 Unattached 04:27:56
358 Simon Sleney MV40 Unattached 04:28:00
359 Gary Forrester MV50 East Hull Harriers & AC 04:28:06
360 Fiona Lynch FV40 Radcliffe AC 04:28:12
361 Jacqueline Toal FV40 Belfast Association Of Rockclimbers & Fellrunners 04:28:30
362 John Webber MV50 Dark Peak Fell Runners Club 04:28:31
363 Mark Garbus M Unattached 04:28:34
364 Keith G Holmes MV60 Dark Peak Fell Runners Club 04:28:47
365 Richard Joel MV40 Ilkley Harriers AC 04:28:49
366 Nick Beanland MV40 Unattached 04:28:57
367 Simon Conroy MV40 Dark Peak Fell Runners Club 04:29:19
368 Alfred Walker MV40 Keighley & Craven AC 04:29:26
369 Richard Mavin MV50 Unattached 04:29:31
370 Andrew Heys M Blackburn Harriers & AC 04:29:34
371 Ivan Whigham MV50 Clayton-le-Moors Harriers 04:29:38
372 Jason Phillips M Unattached 04:29:46
373 Richard James M Unattached 04:29:49
374 John Hayes MV40 Ilkley Harriers AC 04:29:56
375 Chris Easton M Chapel Allerton Runners 04:29:57
376 Sally Houghton FV50 Ripon Runners 04:30:17
377 Ronan Loftus MU25 Valley Striders AC 04:30:31
378 Pete Lloyd M Keighley & Craven AC 04:30:32
379 David Webb MV40 Stainland Lions RC 04:30:58
380 Russ Grayson MV40 Pickering RC 04:31:06
381 Peter Bowles MV40 Todmorden Harriers & AC 04:31:09
382 Stephen Fry MV50 Bingley Harriers & AC 04:31:48
383 Hazel McLaughlin FV40 Lagan Valley AC 04:31:52
384 Neil McDermott MV40 Purbeck Runners 04:31:56
385 Paul Booth MV40 Pennine Fell Runners 04:32:09
386 Rowan Scott M Agile Orange 04:32:45
387 Steve Swallow MV40 Macclesfield Harriers & AC 04:32:50
388 Edward Steele M Tunbridge Wells Harriers 04:32:56
389 Paul Alexander M Todmorden Harriers & AC 04:33:21
390 Brian Rycroft MV50 FRA 04:33:41
391 David Whitfield MV40 Unattached 04:33:48
392 Michael Ireland MV50 Rossendale Harriers & AC 04:34:07
393 David Murphy MV40 Rossendale Harriers & AC 04:34:08
394 Jonathan Briggs M Framlingham Flyers 04:34:11
395 Craig Greenough MV40 Blackburn Harriers & AC 04:34:29
396 Rob Mills M Prestwich AC 04:34:32
397 Simon Eaton MV40 Wesham Road Runners & AC 04:34:32
398 Willy Kitchen MV40 Dark Peak Fell Runners Club 04:35:07
399 Ian Heginbotham MV40 Unattached 04:35:33
400 Chris Guest M Unattached 04:35:34
401 Simon Taylor M Darwen Dashers RC 04:35:36
402 Gary Ward MV40 Keighley & Craven AC 04:35:43
403 Gerald Wyatt M Farnham Runners 04:35:59
404 Lee Greenwood MV40 Stainland Lions RC 04:36:07
405 Alison Wilson FV40 Horsforth Fellandale Club 04:36:11
406 Malcolm McMillan M Baildon Runners 04:36:18
407 Andrew Driver M Barlick Fell Runners 04:36:23
408 Anthony Thornton MV40 Settle Harriers 04:36:41
409 Alison Weston FV50 Ilkley Harriers AC 04:36:47
410 Shona Mackie F Highland Hill Runners 04:37:14
411 Emma Dodd F Wharfedale Harriers 04:37:47
412 Carl Bedson MV40 Glossopdale Harriers 04:38:05
413 John Harrison M Unattached 04:38:08
414 Andrew Reid M Porter Valley Plodders 04:38:50
415 David Wass MV40 Worksop Harriers & AC 04:39:06
416 Mike Ayers MV50 North Leeds Fell Runners 04:39:15
417 Eleanor Johnstone FU25 Imperial College Cross Country & AC 04:39:20
418 Mike Lang MV50 Corsham RC 04:39:27
419 Gary Mann M Valley Striders AC 04:39:29
420 David Ward MV40 Rossendale Harriers & AC 04:39:30
421 Tim Boland MV40 Holcombe Harriers 04:39:30
422 David Griffin MV50 Dallam Running Club 04:39:44
423 David Mellor MV50 Leeds & Bradford TC 04:39:46
424 Roy Gardner MV40 Saddleworth Runners 04:39:57
425 Rick Ansell MV50 Tring RC 04:40:06
426 Graham Kay MV40 FRA 04:40:38
427 Anderson Hirst MV40 FRA 04:40:39
428 John Osborne MV50 Settle Harriers 04:40:51
429 David James MV50 Unattached 04:40:52
430 Ed Strong M Unattached 04:40:55
431 Chris Cripps MV40 Macclesfield Harriers & AC 04:41:06
432 Stuart Mc Aleavy MV40 Wharfedale Harriers 04:41:13
433 John Evans M Unattached 04:41:15
434 Derek Walkden MV40 Barlick Fell Runners 04:41:18
435 Alan Black MV60 Cambridge Harriers 04:41:19
436 Richard Ross MV50 Unattached 04:41:38
437 Georgina Smith F Unattached 04:41:45
438 Andrew Gladwin MV40 Saddleworth Runners 04:41:55
439 Lesley Latchem FV40 Penistone Footpath Runners AC 04:41:59
440 Pete Beresford M Barlick Fell Runners 04:42:09
441 Felicity Ashton FV40 Unattached 04:42:18
442 Andy Ashton MV40 Unattached 04:42:19
443 Jim Bell MV50 Penistone Footpath Runners AC 04:42:22
444 Jean-Marc Lawton MV50 Wester Ross AC 04:42:24
445 Andrew Chalkley MV40 Kingstone Runners Barnsley 04:42:25
446 Luigi Salzano MV40 Radcliffe AC 04:42:27
447 Richard Johnson MV40 Sandhurst Joggers 04:42:30
448 Michael Slater MV40 Steel City Striders RC 04:42:40
449 James Morgan M Ambleside AC 04:42:42
450 Carrie Gibson FV40 Helm Hill Runners 04:42:50
451 Andrew Hardman MV40 Unattached 04:42:57
452 Alan Dorrington MV40 Clayton-le-Moors Harriers 04:43:07
453 Robert Spavin MV40 Tadcaster T3 04:43:11
454 Martin Gardiner MV40 Dallam Running Club 04:43:24
455 Kevin Smith MV50 Darwen Running Group 04:43:30
456 Ben Beckwith M Todmorden Harriers & AC 04:43:34
457 Iain Conley MV40 FRA 04:43:44
458 Brian Stallwood MV50 Settle Harriers 04:43:54
459 Jon Richardson M Howgill Harriers 04:43:56
460 Emma Wood F Howgill Harriers 04:43:57
461 Andy Kay MV50 Unattached 04:44:13
462 Sandra Kelly FV40 Horwich RMI Harriers 04:44:14
463 Richard Butter MV40 Keighley & Craven AC 04:44:18
464 Amanda Burrow FV40 Helm Hill Runners 04:44:18
465 Luca Jandu M Unattached 04:44:20
466 Susie Pedder FV40 Trawden AC 04:44:31
467 Adam Baird MV40 Ambleside AC 04:44:46
468 Roger Coombs MV50 Deeside Runners 04:44:50
469 Stephen Dewey M Unattached 04:44:58
470 Mike Symons MV40 Unattached 04:45:33
471 Charlie Eldred MV50 Tattenhall Runners 04:46:02
472 Simon Bellwood MV50 Keighley & Craven AC 04:46:08
473 James Smith MV40 Unattached 04:46:09
474 Lee Knight M Ambleside AC 04:46:12
475 Paul Walwyn M Dark Peak Fell Runners Club 04:46:14
476 Robin Trickett M Unattached 04:46:14
477 Richard Ballantine MV50 Keighley & Craven AC 04:46:17
478 Alastair Trickett M Unattached 04:46:17
479 Johnnie Watson MV40 Calder Valley Fell Runners 04:46:20
480 Jane Rayner FV40 Clwydian Range Runners 04:46:23
481 Claire Nance F Lonsdale Fell Runners 04:46:36
482 William Duggan MV40 Bingley Harriers & AC 04:46:39
483 Neil Wallace MV40 Pudsey Pacers RC 04:46:44
484 Jim Londesborough MV50 Hatton Darts RC 04:46:45
485 James McKay M Inov-8.com 04:46:54
486 Andrew Bradley MV50 Clayton-le-Moors Harriers 04:46:57
487 Lynn Murphy FV40 Keighley & Craven AC 04:47:13
488 Russell Charlton MV40 Pickering RC 04:47:25
489 Rod Welford MV40 Unattached 04:47:27
490 Helena Butler F Saddleworth Runners 04:47:39
491 Nicholas Cousins MV50 Pickering RC 04:47:47
492 Huw Lippiatt MV40 Unattached 04:47:48
493 Jim Bennett MV40 Unattached 04:47:51
494 Jackie Casey FV50 Black Combe Runners 04:48:00
495 Jonathan Coles MV50 Unattached 04:48:38
496 Jed Field M Horsforth Fellandale Club 04:48:45
497 Iain Povey MV50 New Marske Harriers AC 04:48:48
498 Paul Mason MV50 Wigan Phoenix 04:48:51
499 Darren Horobin MV40 Ackworth Road Runners 04:49:09
500 Kate Mansell FV40 Todmorden Harriers & AC 04:49:09
501 Matthew Wilcock MV40 Trawden AC 04:49:18
502 Joanna Rycroft FU25 Howgill Harriers 04:49:27
503 John Robinson MV40 FRA 04:49:35
504 Jason Stott MV40 Pennine Fell Runners 04:50:11
505 John Merritt M Bingley Harriers & AC 04:50:39
506 Stephen Grimley MV40 Calder Valley Fell Runners 04:50:59
507 John Tollitt MV50 Northumberland Fell Runners 04:51:12
508 Grace Leedham FV40 Dallam Running Club 04:51:28
509 David Sexton MV40 Settle Harriers 04:51:28
510 Lawrence Day MV40 Ambleside AC 04:51:29
511 Paul Whittle MV40 Newburgh Nomads RC 04:51:33
512 Martyn Farnsworth M Teesdale AC 04:51:35
513 Angela Paxton FV40 Keighley & Craven AC 04:51:41
514 Alison Wainwright FV40 Dark Peak Fell Runners Club 04:51:44
515 Maria Cook FV40 Parbold Pink Panthers 04:51:45
516 Chris Smith MV40 Tunbridge Wells Harriers 04:51:46
517 Logan Anderson MV40 Holmfirth Harriers AC 04:51:47
518 Caroline Harding FV40 Pudsey & Bramley AC 04:52:23
519 Tom Brothwell M Wetherby Runners 04:52:38
520 Dave Clark M Congleton Harriers & AC 04:52:42
521 Andrew Braithwaite MV40 Trawden AC 04:52:47
522 Kevin Walker MV40 Skelmersdale Boundary Harriers 04:52:52
523 Peter Jackson MV50 Barlick Fell Runners 04:53:09
524 James Trickett M Unattached 04:53:21
525 Leanne Hague FV40 FRA 04:53:43
526 John Fortescue MV50 North Leeds Fell Runners 04:54:02
527 Gary Pearson MV40 Croft Ambrey RC 04:54:13
528 Andrew Miller M Unattached 04:54:16
529 Mary Bird F Framlingham Flyers 04:54:18
530 Jeff Adams MV60 Pensby Runners 04:54:46
531 Martin Brady MV50 Clayton-le-Moors Harriers 04:55:10
532 Nigel Horney MV50 Keswick AC 04:55:11
533 Dave Robson MV40 Ilkley Harriers AC 04:55:13
534 Stuart James MV40 Saltaire Striders 04:55:15
535 Richard McHugh MV40 Sale Harriers Manchester 04:55:37
536 Steven Whitehurst MV50 Cumberland Fell Runners 04:55:49
537 Andy Phelps M Lonsdale Fell Runners 04:55:51
538 Michael Duffield MV40 Ilkley Harriers AC 04:55:53
539 Julian Donnelly MV50 Black Combe Runners 04:55:58
540 Glen Irving MV40 Dark Peak Fell Runners Club 04:56:01
541 Nicolas Kendall M Barlick Fell Runners 04:56:12
542 Matt Yardley MV40 Unattached 04:56:12
543 Richard Stone MV50 Saltaire Striders 04:56:26
544 Jon Osborne M FRA 04:56:39
545 Mark Wise MV50 Unattached 04:56:47
546 Liz James FV40 Unattached 04:56:52
547 Steve Wilson MV40 Rossendale Harriers & AC 04:57:10
548 Dale Mountford M Unattached 04:57:12
549 Annabel Prow F Unattached 04:57:14
550 Rob Moore MV40 Dark Peak Fell Runners Club 04:57:14
551 Kathryn Fisk F Horsforth Fellandale Club 04:57:19
552 Mike Aisbitt MV40 Skelmersdale Boundary Harriers 04:57:20
553 Gary McLaughlin MV50 Stadium Runners 04:57:21
554 Dave Boothroyd MV50 Buckley RC 04:57:30
555 Neil Hill MV40 Stadium Runners 04:57:31
556 Martin Barrett MV40 FRA 04:57:35
557 David Burton MV50 Keswick AC 04:57:44
558 Adrian Leigh MV50 Bentham Beagles Running Club 04:57:49
559 David Horrocks MV50 Clayton-le-Moors Harriers 04:58:04
560 Chris Smallman MV50 Mercia Fell RC 04:58:11
561 Paul Taylor MV50 Saddleworth Runners 04:58:21
562 Paul Challender M Pensby Runners 04:58:22
563 Tim Nixon MV50 Dark Peak Fell Runners Club 04:58:57
564 Catherine Farrow FV40 Unattached 04:59:38
565 Allison Skillicorn F Unattached 04:59:52
566 Bill Beckett MV50 Chorley Athletic & Triathlon Club 05:00:03
567 Darryl Stead MV40 Pudsey Pacers RC 05:00:11
568 Anthony Morton MV40 Craven Energy Tri Club 05:00:18
569 Richard Buckle MV40 Leeds & Bradford TC 05:00:19
570 Mark Rogerson M Settle Harriers 05:00:35
571 Russell Hirst MV40 Unattached 05:00:37
572 Michael Wilson MV50 Pickering RC 05:01:25
573 Martin Smillie MV50 FRA 05:01:29
574 Stephen Dixon MV60 Valley Striders AC 05:01:42
575 Stephen Moor MV50 Settle Harriers 05:01:47
576 David Milton MV40 Holmfirth Harriers AC 05:02:03
577 Lisa Henderson F North Shields Polytechnic AC 05:02:18
578 Andy Watts MV60 Cheshire Hill Racers 05:02:47
579 Oliver Cheyne M Unattached 05:02:47
580 David Rice MV40 Keswick AC 05:03:06
581 Ian Stinson MV40 Steel City Striders RC 05:03:08
582 Ben Thackray M Unattached 05:03:17
583 Scott Kelly MV40 Wakefield Triathlon Club 05:03:29
584 David Gould MV60 Mercia Fell RC 05:03:37
585 John Burt MV50 FRA 05:04:02
586 Richard Jones M St. Theresa's AC 05:04:03
587 Graham Carr MV40 Bingley Harriers & AC 05:04:18
588 Charlie Johnson MV40 West Cheshire AC 05:04:24
589 Rachel Lowther FV40 Barlick Fell Runners 05:04:46
590 Richard Adcock MV40 Valley Striders AC 05:04:55
591 Eirik Stangnes MV40 Valley Striders AC 05:05:10
592 Andrea Edmondson FV40 Settle Harriers 05:05:11
593 Jim Clapp MV50 Durham Fell Runners 05:05:15
594 Stephen Williams M Eryri Harriers 05:05:16
595 Richard Ashcroft M Knavesmire Harriers 05:05:32
596 Arron Jackson MV40 Worksop Harriers & AC 05:05:39
597 Adrian Baker MV50 Dark Peak Fell Runners Club 05:05:39
598 Helen Evans F Macclesfield Harriers & AC 05:05:53
599 Bridget Collier FV40 Parbold Pink Panthers 05:06:03
600 Lucy Beresford F Trawden AC 05:06:06
601 William Taylor MV50 Rossendale Harriers & AC 05:06:27
602 Stephen Ross MV50 Lonsdale Fell Runners 05:06:28
603 Marie Robson FV40 Helm Hill Runners 05:06:36
604 Wilfred Bell MV60 Durham Fell Runners 05:06:49
605 Pete Newham MV40 Congleton Harriers & AC 05:07:04
606 Martyn Stocker M Ilkley Harriers AC 05:07:54
607 Phil Howson MV40 Steel City Striders RC 05:07:55
608 Edward Lisney M Beverley AC 05:08:09
609 Jean Shotter FV50 Holmfirth Harriers AC 05:08:23
610 Randolph Haggerty MV40 Kirkstall Harriers 05:08:29
611 Simon Gregory MV40 Clowne RRC 05:08:41
612 Ben Mason M Pudsey Pacers RC 05:08:57
613 David Patrick MV50 Ashbourne RC 05:09:21
614 John Conroy MV40 Keighley & Craven AC 05:09:37
615 Graham Hobson MV60 Unattached 05:09:44
616 Neil Brock MV50 Royton RR 05:09:57
617 Matt Fawthrop MU25 Unattached 05:10:14
618 Elliot Skorupa M Rossendale Harriers & AC 05:10:15
619 Alice McLean F Saddleworth Runners 05:10:16
620 Nigel Hodson MV40 Clayton-le-Moors Harriers 05:10:23
621 Elizabeth Sanderson F Halifax Harriers & AC 05:10:26
622 Ian Mercer MV50 Lancaster & Morecambe AC 05:10:34
623 Elaine Stone FV40 Wirksworth 05:10:37
624 Andrew Johnson MV50 Knavesmire Harriers 05:10:55
625 Alistair MacGregor M Unattached 05:11:05
626 James Fletcher M Steel City Striders RC 05:11:17
627 Martin Walsh MV60 Bowland Fell Runners 05:11:21
628 Russell Mabbett MV50 Wesham Road Runners & AC 05:11:32
629 Martin Jones MV40 Abbey Runners Leeds 05:11:44
630 Hester Cox FV40 Settle Harriers 05:11:52
631 Peter White MV40 Wharfedale Harriers 05:11:55
632 Stephen Brown MV40 Lancs County Fire & Rescue Service S & AA 05:11:57
633 John Murray MV40 Manchester Triathlon Club 05:12:13
634 Vicky Heys FV40 Clayton-le-Moors Harriers 05:12:21
635 Angela Shian F Clayton-le-Moors Harriers 05:12:22
636 Julia Hartley FV40 Accrington Road Runners 05:12:24
637 Les Barker MV40 Cumberland Fell Runners 05:13:04
638 Jeremy Gold MV40 Victoria Park Harriers & Tower Hamlets AC 05:13:06
639 Vikki Hardwicke FV40 Rossendale Harriers & AC 05:13:06
640 Mark Steel MV50 Unattached 05:13:32
641 Dan Oldfield M FRA 05:13:48
642 Clare Smurthwaite FV40 Keighley & Craven AC 05:13:48
643 Trevor Wilson MV50 Belfast Association Of Rockclimbers & Fellrunners 05:14:01
644 Donald Obrien MV50 Buxton & District AC 05:14:26
645 Darren Sargent MV40 Calder Valley Fell Runners 05:14:45
646 Timothy Jacobs MV40 North Leeds Fell Runners 05:14:46
647 John Skelton MV40 CFR 05:14:47
648 Alistair Smyth MV50 Valley Striders AC 05:14:49
649 William Coupe MV50 Helm Hill Runners 05:14:51
650 Iain Donnelly MV40 Wimborne AC 05:14:52
651 John Appleby MV50 Holcombe Harriers 05:15:00
652 Wendy Dodds FV60 Clayton-le-Moors Harriers 05:15:01
653 Michelle Morris F Baildon Runners 05:15:09
654 Adam Nodwell M Kirkstall Harriers 05:15:30
655 Stuart Russell MV40 Liverpool RC 05:15:41
656 Anthony Horsfall MV50 Handsworth Roadhogs RC 05:15:54
657 Stephen Bajic MV50 Mercia Fell RC 05:16:14
658 Steven Jones MV50 Dark Peak Fell Runners Club 05:16:20
659 Sam Healy MV40 North Yorks Moors AC 05:16:28
660 David Green M Pensby Runners 05:16:45
661 Michael Wrigley MV40 Trawden AC 05:17:23
662 Paul Brown MV40 Trawden AC 05:17:33
663 Simon Bilton MV50 Lincoln & District RRC 05:17:33
664 Andy Holland MV50 Unattached 05:17:39
665 Kenny Turner MV50 Dark Peak Fell Runners Club 05:17:57
666 Ross Murdoch M Chorlton Runners 05:18:19
667 Kate Ludley F Lonsdale Fell Runners 05:18:19
668 Tracy Ireland FV40 Rossendale Harriers & AC 05:19:39
669 Mark Walker MV40 Rochdale Harriers & AC 05:19:50
670 Phil Gray MV50 FRA 05:20:19
671 Stephen Bethell MV40 Raidlight 05:20:36
672 Justin Wilkinson MV50 Lancs County Fire & Rescue Service S & AA 05:21:26
673 James Fowler MV40 Lancs County Fire & Rescue Service S & AA 05:22:31
674 Simon Cummins MV50 Howgill Harriers 05:22:42
675 Richard Morris MV50 Ilkley Harriers AC 05:23:15
676 Gary Savill MV50 Airedale Dodgers 05:23:55
677 Dave Burdon MV60 Pudsey Pacers RC 05:24:08
678 Rose George FV40 Kirkstall Harriers 05:24:10
679 David Chandler M Ilkley Harriers AC 05:24:19
680 Gary Sparkes MV50 Bearbrook Joggers RC 05:24:46
681 Hadley Nicholson M Unattached 05:25:04
682 Duncan Forrest MV40 Bury AC 05:25:25
683 Stuart Hayton MV50 Bowland Fell Runners 05:26:11
684 Peter Davis MV50 Goyt Valley Striders 05:26:28
685 Anne Milner FV40 Wharfedale Harriers 05:26:34
686 Duncan Marsh MV40 Dark Peak Fell Runners Club 05:26:34
687 Robin Gray MV50 Todmorden Harriers & AC 05:27:10
688 Alison Bell F Craven Energy Tri Club 05:28:17
689 Catherine Hill F Wharfedale Harriers 05:28:24
690 Allan Corran MV50 Isle Of Man Veteran AC 05:28:31
691 Andrew Hunt MV40 Unattached 05:29:37
692 Karen Bradley FV50 Barnet & District AC 05:29:37
693 Chantal Busby FV40 Ilkley Harriers AC 05:31:04
694 Tim Grant MV40 Reading Joggers 05:31:09
695 Michael Green M FRA 05:32:46
696 Andrew Travis MV40 Unattached 05:35:13
697 Vicky Shaw FU25 Stubbington Green Runners & AC 05:36:41
698 Paul Langan MV40 Ilkley Harriers AC 05:36:48
699 Craig Hall M Calder Valley Fell Runners 05:43:01
700 John McDonald MV50 Trawden AC 05:43:31
701 Adam Howard M Trawden AC 05:43:31
702 Stefan Durkin MV40 York Knavesmire Harriers 05:55:11
703 Richard Langron MV50 Unattached 06:04:50