Search for a race


Browse by year


Recently added


Submit results

  • Do you have results you want displayed here? Submit them.

10/01/2016 – Trigger





  
Pos Name Category Club Time
1 Nicholas Barber M Pennine Fell Runners 03:40:16
2 Konrad Rawlick M Carnethy 03:41:03
3 Mark Ollerenshaw M Glossopdale Harriers 03:44:28
4 Stephen Pyke M50 Dark Peak 03:49:30
5 Dave Lund M Dark Peak 03:49:48
6 Dave Taylor M50 Dark Peak 03:55:10
7 Lee Langdon M40 Pennine Fell Runners 03:55:50
8 Jon Ashcroft M40 Carnethy 03:56:34
9 Steve Knowles M40 Pennine Fell Runners 03:58:33
10 Chris Webb M Saddleworth Runners 04:06:00
11 Stuart Dickson M Ambleside 04:07:00
12 Michael Barron M Ambleside 04:07:00
13 Jon Morgan M40 Dark Peak 04:08:14
14 Ian Mills M Pennine Fell Runners 04:08:25
15 Adam Lockton M Charnwood AC 04:08:34
16 Andrew Schofield M40 Borrowdale 04:09:38
17 Damian Thacker M40 U/a 04:13:10
18 Dave Ward M40 Pennine Fell Runners 04:13:39
19 Alex McVey M Carnethy 04:14:33
20 Richard Norgate M Longwood Harriers 04:16:07
21 Bernard Cook M40 Pennine Fell Runners 04:16:23
22 Daniel Duxbey M40 Ambleside 04:17:33
23 Eo Gamble M50 Cheshire Hill Races 04:17:36
24 Nicky Spinks F40 Dark Peak 04:17:51
25 Paul Fauset M40 Dark Peak 04:17:53
26 Dave Soles M50 Pennine Fell Runners 04:17:59
27 Jonathan Cooper-Knock M Totley 04:20:36
28 Jon Pemberton M Dark Peak 04:24:01
29 Austin Frost M40 Dark Peak 04:24:22
30 Richard Snowden M40 Totley 04:26:46
31 Ian Symington M Calder Valley Fell Runners 04:29:49
32 Andrew Holmes M Pennine Fell Runners 04:30:10
33 Simon Mills M Dark Peak 04:32:29
34 Sally Fawcett F Dark Peak 04:32:30
35 Andrew Stuart M Beeston AC 04:33:25
36 Kristian Groom M Dark Peak 04:34:04
37 Matt Beresford M40 Kendal AC 04:34:40
38 Richard Campbell M40 Rossendale Harriers 04:35:20
39 Will Boothman M Dark Peak 04:36:40
40 Ben Harris M Retford 04:38:53
41 John Doyle M50 Pennine Fell Runners 04:39:10
42 Andrew Connoley M Acorn York 04:39:17
43 Richard Bradbury M40 Matlock 04:39:48
44 Charlie Elliot M40 Dark Peak 04:39:49
45 Nick Kelly M40 Horwich RMI 04:40:47
46 Samual Williams M Dark Peak 04:42:20
47 Simon Bayliss M40 Steel City Striders 04:42:31
48 John Minta M40 Calder Valley Fell Runners 04:45:09
49 Ian Loombe M40 Dark Peak 04:45:18
50 Mick Dobson M40 Trawden AC 04:45:19
51 Ian Shaw M50 Fat Boys RC 04:45:20
52 Ryan Townrow M Saddleworth Runners 04:46:36
53 Max Wainwright M Dark Peak 04:47:07
54 Michael Timm M40 Steel City Striders 04:47:10
55 Adrian Fisher M40 U/a 04:48:19
56 Stephen Kenworthy M40 U/a 04:48:50
57 Carl Hanaghan M Macclesfield Harriers 04:49:15
58 Brenden Davison M50 Fat Boys RC 04:51:50
59 Digby Harris M40 Pennine Fell Runners 04:52:10
60 Dominic Watts M40 U/a 04:53:48
61 Simon Oshea M U/a 04:54:07
62 Ian Winterburn M50 Dark Peak 04:54:53
63 Robin Clough M40 Penistone Footpath Runners 04:55:07
64 Nicola Parkin F40 Dark Peak 04:58:20
65 Des Thorpe M50 Saddleworth Runners 04:58:38
66 Peter Eccleston M Dark Peak 04:58:40
67 Ian Higinbotham M40 U/a 04:59:09
68 Jon Greenwood M Pudsey Pacers 05:03:07
69 Jake Ackroyd M Calder Valley Fell Runners 05:03:08
70 Michelle Foxwell N Ambleside 05:03:33
71 Richard Mead M40 U/a 05:04:02
72 Paul Elliot M Dark Peak 05:04:12
73 Phil Hichliffe M40 Penistone Footpath Runners 05:04:22
74 David Sykes M40 Dark Peak 05:05:27
75 Keith Holmes M60 Dark Peak 05:05:48
76 Ishmael Burdeau M40 Dark Peak 05:06:13
77 Paul Walwyn M Dark Peak 05:08:07
78 David Edmunds M40 Fat Boys RC 05:08:14
79 James Harris M Fell Ponies 05:09:32
80 Dave Cumins M40 Fell Ponies 05:09:32
81 Ben Coales M Dark Peak 05:10:59
82 Unnamed Runner M40 Glossopdale Harriers 05:12:16
83 Matt Rigby M40 Dark Peak 05:12:32
84 Iain Smith M40 Buffalo Whippets AC 05:13:09
85 Bruce Owem M50 Pennine Fell Runners 05:13:24
86 Helen Buchan F Calder Valley Fell Runners 05:13:43
87 Julia Nolan F40 Dark Peak 05:15:40
88 Lee Greenwood M40 Stainland Lions Running Club 05:15:42
89 Matthew Chenery M40 U/a 05:16:35
90 Martin Bullock M40 Dark Peak 05:17:07
91 Garry Hodgkinson M40 Calder Valley Fell Runners 05:17:27
92 Richard Andrews M40 Southwell RC 05:18:28
93 Paul Skuse M Glossopdale Harriers 05:19:06
94 Tony Harris M40 U/a 05:19:07
95 Benjamin Wolstenholme M Saddleworth Runners 05:19:08
96 Alison Wainwright F40 Dark Peak 05:19:14
97 Sarah Broadhurst F40 Dark Peak 05:19:15
98 Samuel Bolton M Meltham AC 05:19:38
99 Ian Smallwood M50 Wilmslow RC 05:19:43
100 David Pickering M40 Retford 05:19:45
101 Claire Aspinall F Pennine Fell Runners 05:19:46
102 Andrew Thomson M50 Wakefield Tri 05:21:03
103 Nick Mawer M40 U/a 05:23:00
104 Andy Watts M60 Cheshire Hill Races 05:23:15
105 James Halse M U/a 05:23:20
106 Joanne Worboys-Hodgson F40 Denby Dale Thketics Club 05:23:47
107 Matt Fawthrop M U/a 05:23:50
108 Elliot Skorupa M FRA 05:23:53
109 Andrew Reeves M40 Olney Runners 05:24:01
110 Andy Buck M50 Steel City Striders 05:25:47
111 Mike Wardle M50 Calder Valley Fell Runners 05:26:00
112 Tom Keely M40 05:28:07
113 Steve Wathall M50 Retford 05:28:40
114 Anthony Horsfall M40 Hansworth Road Hogs 05:30:02
115 Brent Lindsay M50 Penistone Footpath Runners 05:30:57
116 Chris Charlesworth M40 Penistone Footpath Runners 05:30:57
117 Andrew Lewis M50 Hansworth Road Hogs 05:31:02
118 Simon Cox M50 U/a 05:32:16
119 Andrew Braithwaite M40 Trawden AC 05:33:10
120 Michael Bourne M40 Dark Peak 05:34:10
121 Mark Nolan M40 Pudsey Pacers 05:34:38
122 John Hewitt M50 Glossopdale Harriers 05:35:16
123 Kat Love F Fat Boys RC 05:35:23
124 Lucy Teagle F U/a 05:35:24
125 Matt Harmon M Pudsey & Bramley 05:36:27
126 Susan Hird F40 Totley 05:40:17
127 Geoff Evatt M U/a 05:40:19
128 Justin Bramall M U/a 05:40:35
129 David Patrick M40 Ashbourne Running Club 05:40:40
130 Bridget Collier F40 Parbold Pink Panthers 05:41:20
131 Maria Cook F40 Parbold Pink Panthers 05:41:20
132 Simon Fisher M40 Calder Valley Fell Runners 05:41:42
133 Paul Taylor M40 Saddleworth Runners 05:42:25
134 Andrew Williams M40 Ashbourne Running Club 05:42:50
135 Philip Beecroft M Calder Valley Fell Runners 05:43:25
136 Jim Buntling M40 U/a 05:44:16
137 Steve Sanders M40 Penistone Footpath Runners 05:48:35
138 Dan Riley M40 Pennine Fell Runners 05:49:10
139 Matthew Pentney M40 U/a 05:49:55
140 Paul Schofield M40 Manchester Tri Club 05:50:19
141 John Murray M40 Manchester Tri Club 05:50:20
142 Isaline Kneale F40 Burnden Road Runners 05:50:29
143 Martyn Kneale M50 Burnden Road Runners 05:50:30
144 Helen Davis F Steel City Striders 05:51:13
145 Adrian Davis M Dark Peak 05:51:16
146 Kenny Turner M50 Dark Peak 05:52:50
147 Phil Howson M40 Steel City Striders 05:55:29
148 Yiannis Tridimas M70 Bowland FR 05:55:45
149 Andy Hartley M50 Fat Boys RC 05:56:08
150 Patrick Barry M50 Pennine Fell Runners 05:57:34
151 Mark Cliff M40 Pennine Fell Runners 05:57:50
152 Samantha Hulbert F40 Fat Boys RC 05:57:57
153 Paul Hulbert M40 Fat Boys RC 05:58:08
154 Mick Cochrane M60 Dark Peak 05:58:42
155 Sarah Jones Morris F40 Penistone Footpath Runners 05:58:58
156 Simon Harrison M40 Totley 05:59:22
157 Millie Mockford F Dark Peak 06:00:42
158 Chris Duffy M Dark Peak 06:00:42
159 David Gill M50 Denby Dale Travellers 06:02:35
160 Amanda Heading F40 White Peak 06:02:38
161 Martin Sleath M60 White Peak 06:02:45
162 David Sadler M Meltham AC 06:03:40
163 Gerald Connor M60 Retford 06:03:52
164 Helen Barnett F40 U/a 06:06:03
165 Matt Lewis M40 Macclesfield Harriers 06:06:35
166 Michael Mitchell M60 U/a 06:09:24
167 James McQuaid M40 U/a 06:13:10
168 Martyn Hodgeson M50 Peak Bog Men 06:13:18
169 Nick Whittingham M60 Penistone Footpath Runners 06:17:30
170 Jim Paxman M50 Dark Peak 06:20:13
171 Trevor Matty M50 Dark Peak 06:20:35
172 Laura Garrod F U/a 06:26:17
173 Herbie Griffin M U/a 06:26:17
174 Barbara Clayton F40 Totley 06:26:17
175 Kevin Minter M50 Totley 06:26:17
176 Mark Clayton M40 Totley 06:26:17
177 Andrew Bragg M40 Totley 06:26:34
178 Roz Massey F Totley 06:28:10
179 Stephen Dicks M40 Olney Runners 06:28:19
180 Simon Fagg M U/a 06:35:58
181 Mark Crowe N Meltham AC 06:47:53
182 John Nunn M50 Calder Valley Fell Runners 06:47:53
183 Joanthan Mitchell M40 U/a 07:19:11
184 Helen Fretwell F40 U/a 07:19:11
185 Joanne Miller F40 U/a 07:19:11
186 Judy Harker F40 U/a 07:19:11
187 Sarah Brookes F40 Totley 07:43:25
188 Corin Leach F Totley 07:43:25
189 Charlie Barlow M50 Saddleworth Runners 07:44:15
190 Alexia Melling F40 U/a 07:50:48
191 Barnaby Crawshaw M Pennine Fell Runners 07:50:48
192 Matt Glossop M50 Fat Boys RC 08:02:34
193 Andrew Brentley M Holmfirth Harriers DNF
194 Alex Hardcastle M40 U/a DNF
195 Paul Morris M50 U/a DNF
196 Richard Benbridge M40 Dark Peak DNF
197 Penny Colier F40 Dark Peak DNF
198 Jen Rawsthorne F U/a DNF
199 Roy Miller M40 U/a DNF
200 Shuan Denham M40 Pudsey Pacers DNF
201 Penny Ditchfield F Meltham AC DNF