Search for a race


Browse by year


Recently added


Submit results

  • Do you have results you want displayed here? Submit them.

13/09/2015 – Yorkshireman Off Road Half Marathon





  
Pos Name Category Club Time
1 Joe Baxter M Pudsey & Bramley AC 01:37:22
2 Julian Hood M Barlick Fell Runners 01:38:05
3 Jack Smith M Wharfedale Harriers 01:40:29
4 Christian Holmes MV40 Wharfedale Harriers 01:42:04
5 Ed Hyland M Stainland Lions RC 01:44:29
6 Sam Kipling M   01:48:18
7 Tanya Seager FV40 Stainland Lions RC 01:48:40
8 Darren Burnley MV50 Pudsey Pacers RC 01:48:40
9 Jonathan Collins M Stainland Lions RC 01:49:26
10 Richard Hand M Stainland Lions RC 01:49:56
11 John Lloyd M Calder Valley Fell Runners 01:50:47
12 Ian Willis MV40 Keighley & Craven AC 01:52:41
13 Mark Pottinger M Stainland Lions RC 01:52:59
14 Lucy Collins F Calder Valley Fell Runners 01:53:08
15 Scott Alder MV40 Pudsey & Bramley AC 01:53:17
16 Marc Sennett M Wharfedale Harriers 01:53:49
17 Nick Richardson MV40 Ilkley Harriers AC 01:54:13
18 Ashley Cavalier M Stainland Lions RC 01:54:26
19 Andy Thorpe MV40 Calder Valley Fell Runners 01:54:55
20 James Gray M St. Theresa's AC 01:54:59
21 Scott Watson M   01:56:04
22 Craig Miller MV40 Stainland Lions RC 01:57:38
23 David Roberts MV50 Stainland Lions RC 01:57:47
24 Richard Stott MV50 FRA 01:58:09
25 Jonny Kendall M Knavesmire Harriers 01:58:19
26 Leigh Hinchliffe MV40 Pudsey Pacers RC 01:58:29
27 Richard Brown MV50 Stainland Lions RC 01:59:24
28 Simon Farrar MV50 KCAC 01:59:56
29 Stuart Walton MV40 Keighley & Craven AC 01:59:57
30 Steven Sladdin M Halifax Harriers & AC 02:00:47
31 Ben Timbers M Keighley & Craven AC 02:01:03
32 Ian Knight MV40 Bingley Harriers & AC 02:01:32
33 Mark Powell M Danum Harriers 02:03:31
34 Nuno Cesar De Sa MV40 Skyrac AC 02:04:05
35 Dave Evans M Keighley & Craven AC 02:04:35
36 Duncan Marlow MV40 Askern District AC 02:04:47
37 Rob Hodgkinson M Barlick Fell Runners 02:05:04
38 Andrew Wiggins MV40 Halifax Harriers & AC 02:05:49
39 Ian Greenwood MV50 Trawden AC 02:06:20
40 Kirsty Allen FV40 Baildon Runners 02:06:36
41 Alek Karagic MV50 Horsforth Harriers 02:06:40
42 David Nutton MV50 Halifax Harriers & AC 02:07:13
43 Alfred Walker M   02:07:16
44 Peter Burgon MV50 Lincoln & District RRC 02:08:02
45 Gary Ward MV40 Keighley & Craven AC 02:08:03
46 Laura Clark F Otley AC 02:08:26
47 Melanie Blackhurst FV50 Todmorden Harriers & AC 02:09:38
48 Simon Rayner MV40 Danum Harriers 02:09:46
49 Christopher Newman MV40 Danum Harriers 02:10:46
50 Adie Greenwood MV50 Keighley & Craven AC 02:10:53
51 John Bassinder MV60 Stainland Lions RC 02:11:02
52 Stuart Preston M Keighley & Craven AC 02:11:45
53 Tim Clegg MV50 KCAC 02:12:25
54 Andy Davies MV50 Calder Valley Fell Runners 02:13:18
55 Dave Brock MV50 Orion Harriers 02:13:22
56 Graham Carr MV40 Bingley Harriers & AC 02:15:46
57 Nick Rhodes MV40   02:16:00
58 Dominic Hirst MV40   02:16:19
59 Neil Rutter MV40 Harrogate Harriers & AC 02:17:04
60 Sally Cowton FV40 Halifax Harriers & AC 02:17:34
61 Sharon Williams FV50 North Leeds Fell Runners 02:18:09
62 Anthony Philbin MV40   02:18:33
63 John Appleby MV50 Holcombe Harriers 02:18:53
64 Simon Coughlan M Pudsey Pacers RC 02:19:08
65 Charlie Johnson MV40   02:19:25
66 Philip Knight MV40 Bingley Harriers & AC 02:19:34
67 Andrew Laird Boldy MV40 Stainland Lions RC 02:19:35
68 Sarah Nichols F Halifax Harriers & AC 02:20:33
69 Simon Wheeler MV40 Keighley & Craven AC 02:20:36
70 Russell Hirst MV40   02:20:42
71 Chris Myers MV40 Todmorden Harriers & AC 02:20:49
72 Darren Horobin MV40 Ackworth Road Runners 02:21:04
73 Simon Miller M   02:21:33
74 Tim Brooks MV40 Calder Valley Fell Runners 02:22:32
75 Michael Harrison MV40   02:23:04
76 Paul Patrick MV50 Stainland Lions RC 02:23:40
77 Dan Oxtoby MV40 Harrogate Harriers & AC 02:23:48
78 Elizabeth Sanderson F Halifax Harriers & AC 02:23:48
79 Jason Beckett MV40 Bingley Harriers & AC 02:24:23
80 Vicky Miller F Horsforth Harriers 02:24:24
81 Andy Greenwood M   02:24:26
82 Rachael Beaumont FV40 Halifax Harriers & AC 02:24:47
83 Mark David MV50 Nidd Valley Road Runners 02:24:48
84 Martin Love MV50 Saltaire Striders 02:24:57
85 Denise Wright FV40 Bingley Harriers & AC 02:25:06
86 Colin Hughes MV60 Stainland Lions RC 02:25:07
87 Reena Mistry F Eccleshill Road Runners 02:25:08
88 Angela Paxton FV40 Keighley & Craven AC 02:25:36
89 Brook Chambers M Stainland Lions RC 02:26:15
90 Steve Hallam MV50 Stainland Lions RC 02:26:20
91 Nicola Carter FV40 Knaresborough Striders 02:26:23
92 Sue Moul FV40 Harrogate Harriers & AC 02:26:25
93 Guy Leech MV40 Ackworth Road Runners 02:26:36
94 Chris Smith MV50 Pudsey Pacers RC 02:26:40
95 Tony Steward MV60 Calder Valley Fell Runners 02:26:47
96 Colm O'Cofaigh MV40   02:26:50
97 Charlie Walker MV40 Serpentine RC 02:27:27
98 Katie Atherton Green F Keighley & Craven AC 02:27:30
99 Stephen Whitaker MV50   02:27:32
100 Stacey Cleal FV40 Queensbury RC 02:27:37
101 John Ingles MV40 Stainland Lions RC 02:27:40
102 Stephen Boddy M Otley AC 02:27:44
103 Alice Buttle F Meltham AC 02:28:03
104 Matt Thornton M Queensbury RC 02:28:31
105 Richard Nixon MV40 Saltaire Striders 02:29:22
106 Martin Hutchinson MV40   02:29:24
107 Nigel Shaw MV50 Baildon Runners 02:30:37
108 Kezia Rooke F Halifax Harriers & AC 02:30:39
109 Andy Smith M Knavesmire Harriers 02:31:16
110 Igs Robun M Saltaire Striders 02:31:17
111 Sally Chesworth FV50 Todmorden Harriers & AC 02:31:45
112 Karen Hood F Skipton AC 02:31:54
113 Ben Farrar M KCAC 02:32:01
114 Nick Dewell MV40 Keighley & Craven AC 02:32:20
115 Sara Abbott F   02:32:47
116 Brian Conroy MV60 Stainland Lions RC 02:32:49
117 Iain McKenna M   02:32:51
118 Peter White MV40 Wharfedale Harriers 02:33:01
119 Kirsten Poynter FV40 York Triathlon Club 02:33:02
120 Daniel Greenwood M Keighley & Craven AC 02:33:37
121 Vicky Heys FV40 Clayton-le-Moors Harriers 02:33:59
122 Peter Jagan MV60 Bingley Harriers & AC 02:34:41
123 Sharon Cousen FV40 Halifax Harriers & AC 02:35:23
124 Angela Shain F Clayton-le-Moors Harriers 02:35:30
125 John Thompson MV50 Stainland Lions RC 02:35:34
126 Neil Fairburn MV50 Baildon Runners 02:35:42
127 John Dade MV50 Otley AC 02:35:48
128 Judith Cole FV40   02:35:55
129 Gill Dickson FV40 Calder Valley Fell Runners 02:36:41
130 Sarah Benson FV40   02:36:42
131 Diane Macdonald FV40 Keighley & Craven AC 02:36:44
132 Lucy Beresford F Barlick Fell Runners 02:36:53
133 Paul Danby MV50 Ackworth Road Runners 02:36:58
134 Sarah Kidd F Halifax Harriers & AC 02:37:26
135 Helen Fay FV50 Stainland Lions RC 02:37:30
136 Janine Needham FV40 Red Rose RRC 02:37:35
137 Martin Mccleave MV40 Horsforth Harriers 02:38:16
138 Andrea Ackroyd FV40 Halifax Harriers & AC 02:38:28
139 Emma Dooks FV40 Keighley & Craven AC 02:38:40
140 Matthew Gadd M Stainland Lions RC 02:38:56
141 Russell Sykes MV40 FRA 02:39:10
142 Richard Morris MV50 Ilkley Harriers AC 02:39:25
143 Jane Lea WV50   02:39:29
144 John Merrick MV40 Bingley Harriers & AC 02:40:31
145 Matthew Annison M Todmorden Harriers & AC 02:41:56
146 Cameron Rushworth M Stainland Lions RC 02:42:43
147 Tania Blackburn FV40 Stainland Lions RC 02:42:43
148 Nicola Marklew F Keighley & Craven AC 02:42:50
149 Arthur Leng MV60 Keighley & Craven AC 02:42:53
150 Richard Corney MV40 Halifax Harriers & AC 02:43:12
151 Heath Reilly MV40 Halifax Harriers & AC 02:43:37
152 Paula Jamieson F Darlington Tri Club 02:43:54
153 John Sinclair MV50 Retford AC 02:43:59
154 Liz Robinson FV40 Eccleshill Road Runners 02:44:26
155 Phillip Hawkswell MV60 Bingley Harriers & AC 02:44:40
156 Rebecca Langdon F Baildon Runners 02:44:42
157 Tim Cox MV50 FRA 02:44:57
158 Chris Burrell MV50 Halifax Harriers & AC 02:45:25
159 Jenny Cooper FV40 Pudsey Pacers RC 02:46:34
160 Fiona Murphy FV50 Halifax Harriers & AC 02:47:03
161 Noel Akers MV50 Eccleshill Road Runners 02:47:27
162 Paul Berwin MV50 Harrogate Harriers & AC 02:47:48
163 Mary Webb F Bingley Harriers & AC 02:47:56
164 Matt Coughlan M   02:48:36
165 Kate Jackson FV40   02:49:12
166 Pin Dhillon-Downey F   02:49:23
167 Clare Clarke FV50 Calder Valley Fell Runners 02:50:02
168 Eleanor Walker F   02:50:21
169 Susan Bladon FV50 Calder Valley Fell Runners 02:51:17
170 Amanda Harrison FV40 Keighley & Craven AC 02:51:41
171 Iain Threlkeld MV40 Stainland Lions RC 02:52:50
172 Beverley Eastwood FV50 York Triathlon Club 02:53:03
173 Sarah Temple F   02:54:44
174 Helen Baranowski F   02:54:47
175 Kate Limbert F   02:54:49
176 Debbie Bland FV60 Baildon Runners 02:55:22
177 Joanne Sutcliffe F Bingley Harriers & AC 02:59:42
178 Helen Mayfield FV50   02:59:46
179 James Goddard MV50 Baildon Runners 03:00:22
180 Lisa Pearson FV40 Bingley Harriers & AC 03:00:57
181 Anna McMillan F   03:01:01
182 Freya Reynolds F Craven Energy 03:01:03
183 Kate Pope F   03:01:26
184 Christopher Jamieson MV50 Esk Valley Fell Club 03:02:38
185 Faye Firth F Bingley Harriers & AC 03:03:35
186 Paula Pickersgill FV40 Stainland Lions RC 03:03:36
187 Angela Goulden FV50 Stainland Lions RC 03:03:42
188 Carl O'Mara MV40 Bingley Harriers & AC 03:04:04
189 Kathy Bridge FV40 Rossendale Harriers & AC 03:04:17
190 Sharon Arnone FV40 Rossendale Harriers & AC 03:04:17
191 Sally Robinson FV40 Bingley Harriers & AC 03:04:33
192 Luisa Lauren FV50 Keighley & Craven AC 03:05:09
193 Liz Norman F Calder Valley Fell Runners 03:05:19
194 Sara Richards FV40 Otley AC 03:05:22
195 Paul Armitage MV50 Stainland Lions RC 03:06:16
196 Charlotte Wetton F Calder Valley Fell Runners 03:06:59
197 Laura Davies F Kirkstall Harriers 03:09:04
198 James Clayton M Wolds Veteran RC 03:09:47
199 Harry Johnson MV60 FRA 03:10:15
200 Edine Pape F   03:10:17
201 Tony Pummell MV60   03:10:19
202 Val Lawson FV50 Peel Road Runners 03:10:50
203 Cath Proffitt FV40 Calder Valley Fell Runners 03:11:14
204 Laura Jeary F   03:11:50
205 Jane Frechette FV60 Calder Valley Fell Runners 03:12:48
206 Kelvin Nutman MV40   03:13:02
207 Caroline Nutman F   03:13:11
208 Haroon Nazir M   03:13:15
209 Susan Shepherd FV50 Stainland Lions RC 03:13:27
210 Graham Davy MV50 Calder Valley Fell Runners 03:13:35
211 Sue Martin FV50 Halifax Harriers & AC 03:14:09
212 Angela Richards FV50 Calder Vallet Fell Runners 03:16:56
213 Jessica Smith F   03:19:05
214 Ian Quigley MV50 Stainland Lions RC 03:19:06
215 Dan Cliffe MV40   03:19:45
216 Nick Rhodes M   03:19:47
217 Phil Lamprey MV60   03:20:27
218 Martinus Bijl MV60 Bingley Harriers & AC 03:20:40
219 Jonathan Mayo MV60 Kendal AAC 03:21:11
220 Paula Maguire F   03:23:51
221 Jon Shepherd-Smyth M   03:23:55
222 Lucy Campbell F   03:24:02
223 John Rushworth MV40 Stainland Lions RC 03:24:06
224 Sarah Jones FV40 Northumberland Fell Runners 03:25:10
225 Linda Carey FV50 Baildon Runners 03:25:14
226 Neil Law MV40   03:26:17
227 Debbie Kirkman FV40   03:26:46
228 Cliff Utting MV60   03:26:46
229 Julia Easter FV40   03:27:45
230 Andrew McEvoy MV50 Fetcheveryone RC 03:27:50
231 Melanie Bryan FV40   03:28:19
232 Xinliang Wei M   03:28:56
233 Sarah Chalmers FV50 Nidd Valley Road Runners 03:30:27
234 Gillian McLauchlan FV40   03:30:39
235 Rachel Mcfie FV40   03:31:22
236 Sue Williamson FV50 Ilkley Harriers AC 03:31:57
237 Julie Elmes FV40 Ilkley Harriers AC 03:31:58
238 Raymond McArthur MV60 Meltham AC 03:33:30
239 Fiona McArthur FV60 Meltham AC 03:33:32
240 Ruth Crompton FV40 Trawden AC 03:37:33
241 Rachael Duerden F Trawden AC 03:37:34
242 Hannah Yates F Keighley & Craven AC 03:40:45
243 Anne Akers FV50 Eccleshill Road Runners 03:45:11
244 Julie Jordan FV50 Retford AC 04:02:19
245 Rebecca Yorke FV40 Calder Valley Fell Runners 04:06:02
246 Adrienne Preston FV40 Keighley & Craven AC 04:10:15
247 Marie Cooney F St Peters Centre Burnley 04:10:28
248 Deborah Peacock FV40 Keighley & Craven AC 04:10:32
249 Richard Lund MV50 KCAC 04:10:44
250 Jenna Smith F   Dnf
251 Paul Crabtree MV40 Keighley & Craven AC Dnf
252 Jenny Davies FV40   Dnf
253 Roger Smith MV50 Stainland Lions RC Dnf
254 Megan Smith F   Dnf