Search for a race


Browse by year


Recently added


Submit results

  • Do you have results you want displayed here? Submit them.

30/06/2010 – Hope Wakes





  
Pos Name Category Club Time
1 Stuart Bond MS Dark Peak Fell Runners 00:41:42
2 Mark Tuckett MS Dark Peak Fell Runners 00:42:59
3 Tom Wild MS Macc Harriers 00:43:10
4 Tim Hartley MV40 Notts A/C 00:43:12
5 Tom Brunt MS Holmfirth 00:43:36
6 Andy Pead MV40 Goyt Valley Striders 00:44:10
7 Richard Patton MV40 Dark Peak Fell Runners 00:45:10
8 Lewis Banton MS Clowne Road Runners 00:45:51
9 Tim Tett MV50 Dark Peak Fell Runners 00:45:55
10 Mike Nolan MV40 Dark Peak Fell Runners 00:46:33
11 Mick Stenton MV45 Dark Peak Fell Runners 00:46:48
12 Andy Beanland MS Dark Peak Fell Runners 00:47:27
13 Matthew Hulley MS Dark Peak Fell Runners 00:47:57
14 Mark Richards MV50 Goyt Valley Striders 00:48:00
15 Thomas Smith MS South Yorks Police A/C 00:48:20
16 Jon Slate MS Hallamshire Harriers 00:48:36
17 Peter Davies MS U/A 00:48:53
18 Leonard Passingham MV40 U/A 00:49:11
19 Dave Sykes MS Dark Peak Fell Runners 00:49:14
20 Lee Langdon MV40 Pennine 00:49:14
21 Shaun Hogtom MV45 Kimberworth Striders 00:49:18
22 Nick Kirk MV40 Dark Peak Fell Runners 00:49:20
23 Ian Winterburn MV40 Dark Peak Fell Runners 00:49:21
24 Graham Walton MS Wilson Cycles 00:49:40
25 Neil Pettie MS Goyt Valley Striders 00:50:05
26 Gavin Williams MV45 Dark Peak Fell Runners 00:50:30
27 James Walker MS Reswick AC 00:50:37
28 Jonny Wilson MS Fat Boys 00:50:40
29 Joe Nuttall MS Pennine 00:50:41
30 John Mooney MV50 Macc Harriers 00:50:51
31 Jed Turner MV50 Sheffield Running Club 00:50:58
32 Stuart Hutchinson MS Hallamshire Harriers 00:50:59
33 Andrew Critchlow MV45 U/A 00:51:22
34 Phil Applegate MS U/A 00:51:44
35 Mike Thomas MS U/A 00:51:47
36 Roy Gibson MV50 Dark Peak Fell Runners 00:51:48
37 Simon Oshea MS Dark Peak Fell Runners 00:51:48
38 Pippa Wilkie FV40 Dark Peak Fell Runners 00:51:50
39 Andrew Moore MV50 Dark Peak Fell Runners 00:51:51
40 Julian Hill MV40 U/A 00:51:54
41 Julian Brown MV45 Macc Harriers 00:52:04
42 Barry Blyth MV60 Macc Harriers 00:52:07
43 Simon Reed MV50 Notts A/C 00:52:12
44 Tony Whitehouse MV55 Beta Climbing Designs 00:52:14
45 Stephen Hargreaves MS Steel City Striders 00:52:15
46 Jeremy Patterson MV50 Holmfirth 00:52:24
47 John Speight MS U/A 00:52:26
48 Ron Rees MV55 Pennine 00:52:28
49 Jack Foxall MS Dark Peak Fell Runners 00:52:29
50 Matt Boyes MV45 U/A 00:52:41
51 Alan Brentnall MV60 Pennine 00:52:42
52 Steve Bennet MV50 North Derbyshire R C 00:52:43
53 Ashley Kay MV50 Dark Peak Fell Runners 00:52:47
54 Russel Beresford MV45 Dark Peak Fell Runners 00:53:00
55 Chris Bateson MV40 Dark Peak Fell Runners 00:53:02
56 Phil Abbott MS Long Eaton 00:53:06
57 Bruce Humphrey MS FRA 00:53:12
58 Andy Hartley MV50 Fat Boys 00:53:13
59 Jon Hargreaves MS U/A 00:53:24
60 Christopher Harding MV50 Goyt Valley Striders 00:53:36
61 Dave Harvey MV45 Pennine 00:53:39
62 Simon Brister MV60 Matlock 00:53:45
63 Geoff Spencer MS U/A 00:53:52
64 Paul Stopford MV40 Dark Peak Fell Runners 00:53:55
65 Neville Boler MV60 U/A 00:54:04
66 Stephen Shants MS Fell Ponies 00:54:05
67 Aidan Jones MS U/A 00:54:14
68 Chris Lomas MS U/A 00:54:21
69 Simon Bacsich MS Dark Peak Fell Runners 00:54:27
70 David Walsh MV40 Dark Peak Fell Runners 00:54:52
71 Ian Mount MS U/A 00:54:59
72 Paul Sutton MV40 U/A 00:55:03
73 John Brough MV45 Goyt Valley Striders 00:55:18
74 Alec Reece MS U/A 00:55:30
75 Jimmy Smith MV45 Saltwell Harriers 00:55:32
76 Max Howard MV50 Retford 00:55:36
77 Andy Wilkins MV50 Glossopdale Harriers 00:55:47
78 Chris Pearce MS U/A 00:55:54
79 Mick Moorhouse MV55 Matlock 00:56:01
80 David Broadbent MS Sinfin 00:56:04
81 Mick Cochrane MV60 Dark Peak Fell Runners 00:56:14
82 Stuart Woodhead MV55 Penistone FR 00:56:35
83 David Ramsbottom MV40 U/A 00:56:43
84 Michael Docherty MV55 U/A 00:56:48
85 Dave Thomas MV40 U/A 00:56:58
86 Andy Howie MV55 Pennine 00:57:03
87 Stephen Day MS Goyt Valley Striders 00:57:10
88 John Brownell MV45 U/A 00:57:21
89 Lynn Bland FV45 Dark Peak Fell Runners 00:57:24
90 Simon Bolton MV45 Cheshire Hill Racers 00:57:26
91 Steve Lee MV55 Buxton 00:57:33
92 Alan Bocking MV55 Cheshire Hill Racers 00:57:44
93 Anthony Horsfall MV40 Handsworth 00:57:47
94 Wayne Parkinson MV45 Penistone FR 00:57:58
95 Shaun Coran MV40 Goyt Valley Striders 00:58:02
96 Mike Buckenham MS U/A 00:58:07
97 Jane Crowson FV45 Dark Peak Fell Runners 00:58:13
98 Chris Edwards MS U/A 00:58:14
99 Mick Baldwin MV55 Denby Dale Travellers 00:58:17
100 Paula Gould FS Holmfirth 00:58:24
101 John St. Ledger MS U/A 00:58:31
102 Simon Berry MV40 Beta Climbing Designs 00:58:33
103 Peter Stanley MV50 Penistone FR 00:58:35
104 Michael Nunn MV60 K. Striders 00:58:36
105 Glyn Smithers MS U/A 00:58:40
106 David Holmes MV50 Dark Peak Fell Runners 00:58:47
107 Andrew Watson MS Erewash Valley 00:58:49
108 Rod Blundell MV45 U/A 00:58:50
109 Mike Noble MV60 Pennine 00:58:55
110 Tim Mackey MV55 Dark Peak Fell Runners 00:58:59
111 Sue Clapham FV45 Glossopdale Harriers 00:58:59
112 Andy Buck MV50 Steel City Striders 00:59:04
113 David Sugden MV40 Dark Peak Fell Runners 00:59:09
114 Paul Pycroft MS Dark Peak Fell Runners 00:59:21
115 Paul Hulbert MV40 Fat Boys 00:59:28
116 Mark Dennison MV45 U/A 00:59:37
117 Jenny Caddick FS Dark Peak Fell Runners 00:59:41
118 Keith Parker MV50 Dark Peak Fell Runners 00:59:46
119 Chris Summers MS U/A 00:59:50
120 David English MV50 Totley AC 00:59:54
121 Nick Woffenden MS U/A 01:00:12
122 David Bone MV45 U/A 01:00:13
123 David Hicklenton MV50 NFR 01:00:22
124 Neale Vanstone MV40 Fat Boys 01:00:26
125 Donna Claridge FV40 Dark Peak Fell Runners 01:00:29
126 Chris Gee MV45 Sheffield Running Club 01:00:34
127 Matthew Day MS Goyt Valley Striders 01:00:43
128 Elaine Rose FV45 Pennine 01:00:46
129 Dan Thompson MS Hope Valley Topiary Soc. 01:00:54
130 Steve Brandreth MV40 U/A 01:00:57
131 Trevor Longman MV55 Macc Harriers 01:01:03
132 Katy Thornhill FS Goyt Valley Striders 01:01:05
133 Dave Foster MV55 Penistone FR 01:01:07
134 Phil Howson MV40 Steel City Striders 01:01:09
135 Steve Hartley MS U/A 01:01:10
136 John Leary MV60 U/A 01:01:14
137 Gary Kennedy MV50 Handsworth 01:01:20
138 Christopher Haslam MS U/A 01:01:32
139 Raymond Critchlow MS U/A 01:01:37
140 David Hecker MS U/A 01:01:39
141 Mark Jenneson MS Rucksack Club 01:01:53
142 Hanno Torn MS U/A 01:01:56
143 Paul Andrew MV50 Andrews Coaches 01:02:05
144 David Tucker MV55 Macc Harriers 01:02:07
145 Simon Hutchinson MV45 U/A 01:02:08
146 Mark Tuffnell MV40 U/A 01:02:09
147 Dean Drabble MV40 Handsworth 01:02:14
148 Geoffrey Dimelow MV55 Penistone FR 01:02:25
149 Mark Quince MV40 Buxton 01:02:38
150 Naomi Baynes FS U/A 01:02:39
151 Phil Cheek MV60 Macc Harriers 01:02:45
152 Kevin Dudley MS Dark Peak Fell Runners 01:02:46
153 Sarah Broadhurst FV40 U/A 01:02:49
154 Dominic Taylor MV40 Fat Boys 01:02:51
155 Royston Smith MV55 U/A 01:02:55
156 Maria Klisz FV40 Totley AC 01:02:56
157 Stephen Dewick MV45 Stilton 01:03:12
158 Colin Bostock MV50 Long Eaton 01:03:16
159 Emma Dent FV40 U/A 01:03:37
160 John Pearson MV40 Killamarsh Kestrels 01:03:50
161 Philip Barnes MV50 Macc Harriers 01:04:06
162 David Mcguiness MV40 Dark Peak Fell Runners 01:04:13
163 Debbie Hall FS Holmfirth 01:04:17
164 Kirsty Johnson FS Glossopdale Harriers 01:04:22
165 Penny Collier FV40 Dark Peak Fell Runners 01:04:26
166 Stuart Rook MS U/A 01:04:36
167 Ian Wild MV40 Sinfin 01:04:48
168 Karen Mcdonald FV40 Macc Harriers 01:04:53
169 Lynda Howard FV50 Retford 01:05:04
170 Peter Stenton MS Dark Peak Fell Runners 01:05:04
171 Adrian Moss MV45 Steel City Striders 01:05:05
172 Darren Web MV40 U/A 01:05:15
173 David Arundale MV55 Dark Peak Fell Runners 01:05:19
174 Rebecca Thompson FV40 Glossopdale Harriers 01:05:21
175 Tom Pape MS Team Camec 01:05:23
176 Geoff Nichols MV50 Dark Peak Fell Runners 01:05:24
177 Helen Barnett FV40 U/A 01:05:28
178 Richard Hicklenton MV40 U/A 01:05:39
179 Rich Clarke MV40 U/A 01:05:49
180 Penny Sadler FS U/A 01:05:54
181 Alan Ashforth MV60 Handsworth 01:05:58
182 Martin Spencer MS U/A 01:06:26
183 Alice Duncan FS Goyt Valley Striders 01:06:35
184 Alexis Dinsmor FV60 Pennine 01:06:43
185 Angela Leonard FV45 Macc Harriers 01:06:54
186 Jon Barton MV40 U/A 01:07:02
187 Andy Kirkland MS U/A 01:07:08
188 Sarah Land FV45 U/A 01:07:29
189 Alan Armour MV55 Scottish Vets 01:07:34
190 Paul Rigsby MS U/A 01:07:52
191 Carolyn Whittle FS Goyt Valley Striders 01:08:00
192 John Bradley MS U/A 01:08:24
193 Ben Carter MS U/A 01:08:24
194 Kevin Townsend MV45 U/A 01:08:37
195 Jon Martin MV50 U/A 01:09:04
196 Holly Rea FS U/A 01:09:06
197 Carol Beattie FV55 Steel City Striders 01:09:15
198 Steven Berry MV45 Goyt Valley Striders 01:09:50
199 Helen Ripley FV45 Sinfin 01:09:53
200 Yvonne Twelvetree FV55 Totley AC 01:09:55
201 Stephani Coe FS U/A 01:10:02
202 Jo Waller FV50 Dark Peak Fell Runners 01:10:24
203 Alan Burgess MV60 Handsworth 01:10:40
204 Kelly Knight FS U/A 01:10:42
205 Bill Allsop MV65 Buxton 01:10:45
206 Richard Lewis MV45 U/A 01:11:24
207 Tony Kartawick MV50 U/A 01:12:24
208 Trevor Faulkner MV65 Wilmslow Running Club 01:13:39
209 Fliss Milner FV45 Dark Peak Fell Runners 01:13:59
210 Gerry Henry MV40 U/A 01:14:53
211 Colin Padworth MV40 U/A 01:15:34
212 Chris Jackson MS Glossopdale Harriers 01:17:15
213 Trevor Milner MV50 Dark Peak Fell Runners 01:19:17
214 Jay Azmi FS U/A 01:21:18
215 Emma-Jane Eaton FS Goyt Valley Striders 01:21:41
216 Julie Ryan FV40 U/A 01:21:41
217 Sarah Whitehouse FV55 Beta Climbing Designs 01:22:17
218 Chris Jackson MS Glossopdale Harriers 01:22:37
219 Sally Smith FV55 Sheffield Tri Club 01:27:23
220 Fred Crossley MV70 U/A 01:30:30