Search for a race


Browse by year


Recently added


Submit results

  • Do you have results you want displayed here? Submit them.

14/11/2014 – Tour Of Pendle





  
Pos Name Category Club Time
1 Karl Gray M45 Calder Valley FR 02:21:31
2 Ted Mason M Wharfedale H 02:23:15
3 Spencer Riley M40 Wharfedale H 02:25:15
4 Jon Parker M Valley Striders 02:30:24
5 Mark McGoldrick M Wharfedale H 02:31:23
6 Richard Pattinson M45 Calder Valley FR 02:31:38
7 Nich. Charlesworth M45 Wharfedale H 02:35:44
8 Paul Crabtree M45 Wharfedale H 02:35:49
9 Paul Nelson M45 Wetherby R 02:35:51
10 James Turner M Ambleside AC 02:39:25
11 Max Cole M45 Rossendale H 02:39:50
12 Oliver Barnes M U/A 02:39:59
13 Ross Litherland M U/A 02:40:39
14 Ian Mills M Pennine FR 02:41:46
15 Luke Maude M Barlick FR 02:42:05
16 Dave Ward M Pennine FR 02:42:26
17 Paul Hobbs M Todmorden H 02:42:27
18 Shaun Wilkinson M50 Keighley &Craven 02:42:29
19 Chris Holdsworth M CleMH 02:42:32
20 David Kirkham M Wharfedale H 02:42:43
21 Michael Ainsworth M Helm Hill 02:42:52
22 Dave Motley M CleMH 02:43:16
23 Matthew John M U/A 02:43:26
24 Dominic Nurse M45 Abbey Runners 02:43:44
25 David Mirfield M Ride-onBikeShop 02:43:59
26 Alex Pilkington M45 Settle Harriers 02:44:59
27 Chris Jackson M Glossopdale H 02:45:02
28 Matt Nuttall M45 Blackburn H 02:45:19
29 Paul Carman M Wharfedale H 02:45:45
30 John Raho M Holcombe H 02:46:47
31 Brendan Bolland M45 Horwich RMI H 02:47:21
32 Paul Hesketh M45 CleMH 02:47:41
33 Ryan Belshaw M CleMH 02:47:44
34 David Haygarth M40 Wharfedale H 02:47:55
35 Ed Gamble M45 Cheshire Hill R. 02:48:24
36 Greg Weatherhead M Abbey Runners 02:48:48
37 Scott A Hitchen M40 Rossendale H 02:49:29
38 Caitlin Rice W Glossopdale H 02:49:47
39 Chris Balderson M50 Bowland FR 02:49:52
40 Martin Hurst M Pudsey&Bramley 02:50:41
41 Jon Tinman M45 Rossendale H 02:52:08
42 Andy McFie M45 Todmorden H 02:52:15
43 Chris Roberts M York Knavesmire 02:52:50
44 Steven Gregory M40 Trawden AC 02:53:09
45 David Bagot MU23 CleMH 02:53:35
46 John Allan M Todmorden H 02:53:39
47 Chris Barnes M Blackburn H 02:53:44
48 John-P Hopkinson M40 Keighley &Craven 02:53:57
49 Brian Kennedy M50 Settle Harriers 02:54:05
50 Darren Fishwick M40 Chorley AC + Tri 02:54:08
51 Leigh Hinchliffe M40 Pudsey Pacers 02:54:17
52 Andrew Orr M40 CleMH 02:55:16
53 Stephen Smithies M45 Calder Valley FR 02:55:19
54 Neil Hardiman M45 CleMH 02:55:21
55 Brian Shaw M45 Darwen Dashers 02:55:42
56 John Sutton M40 Blackburn H 02:56:05
57 Nicholas Cook M Trawden AC 02:56:07
58 Alex Jones M Pudsey &Bramley 02:56:09
59 Dave Garner M45 Todmorden H 02:56:36
60 Jason Craven M Rossendale H 02:56:44
61 Digby Harris M45 Macclesfield H 02:57:31
62 Gary Pearce M45 Blackburn H 02:57:36
63 Declan O'Duffy M55 Bowland FR 02:57:39
64 Andrew Driver M Barlick FR 02:57:48
65 Tom Hollins M40 Wharfedale H 02:57:53
66 Jackie Winn M60 Ellenborough AC 02:58:14
67 Richard Campbell M40 Rossendale H 02:58:20
68 Glynn Brown M40 U/A 02:58:23
69 Ian Rowbotham M55 Harrogate H & AC 02:58:27
70 Graham Lucas M55 U/A 02:58:51
71 Tim Campbell M40 Astley&Tyldesley 02:59:13
72 Ryan Wilkinson M CleMH 02:59:21
73 Andy Berry M Barlick FR 02:59:29
74 Leigh Warburton M55 Bowland FR 02:59:37
75 Richard Hunt M40 Dark Peak FR 03:00:08
76 Mike Vogler M Blackcombe R 03:00:10
77 Dave McGuire M45 Wharfedale H 03:00:15
78 Martin Terry M50 CleMH 03:00:52
79 Simon Mills M Dark Peak FR 03:01:25
80 Neil Holding M55 West Pennine R 03:01:45
81 Lee Smith M CleMH 03:01:46
82 Deborah Gowans W50 Accrington RR 03:01:48
83 David Nevill M FRA 03:01:51
84 Steven Bamber M50 Bowland FR 03:01:54
85 Charlie McIntosh M45 Pudsey &Bramley 03:02:23
86 Albert Sunter M55 Horwich RMI H 03:02:37
87 Nicky Spinks W45 Dark Peak FR 03:02:41
88 Andrew Armstrong M45 CleMH 03:02:48
89 Russell Clarke M CleMH 03:03:00
90 Andy Ford M Horwich RMI H 03:03:25
91 Stefan Skrimshire M Abbey Runners 03:03:30
92 John Firth M U/A 03:04:02
93 Paul Crabtree M45 Keighley &Craven 03:04:19
94 Karen Pickles M40 Pudsey Pacers 03:04:33
95 James Cox M Pennine FR 03:04:39
96 Paul Calverley M45 Accrington RR 03:05:11
97 Lynne Clough W45 Chorley AC + Tri 03:05:25
98 John Whiteside M U/A 03:05:48
99 Sam Downey M U/A 03:06:01
100 Ian Willis M40 Keighley &Craven 03:06:11
101 Jonny Cartwright M40 Stadium Runners 03:06:15
102 Sally Fawcett W Dark Peak FR 03:06:42
103 Luke McQuade M Pudsey Pacers 03:06:44
104 Glen Davies M55 Mercia FR 03:06:57
105 Nicholas Olszewski M55 CleMH 03:07:29
106 James Morris M40 Dewsbury RR 03:07:33
107 Stuart Walton M40 Keighley &Craven 03:07:37
108 Allister Haire M45 Lancs Fire&Resc 03:07:44
109 Molly Ralphson W40 Trawden AC 03:08:00
110 Pete Booth M60 CleMH 03:08:06
111 Sarah Toms W Blackburn H 03:08:19
112 Jon Keen M Kendal AC 03:08:48
113 Iain Powell M Calder Valley FR 03:09:37
114 Jonathan Hardman M Cheshire Hill R. 03:09:45
115 Allan McKeown M Bowland FR 03:09:58
116 David Ralphs M50 Newburgh N 03:10:48
117 Matt Dunn M40 Holcombe H 03:10:58
118 David Carberry M40 Wetherby R 03:11:02
119 Richard White M40 Glossopdale H 03:11:12
120 Andy Kay M50 U/A 03:11:18
121 Simon Tobin M45 Southport W'erloo 03:11:39
122 Ivan Whigham M50 CleMH 03:11:47
123 Darren Sheppard M40 Framlingham F 03:11:48
124 Victoria Mousley W Accrington RR 03:11:50
125 Tony Thornton M40 Settle Harriers 03:12:12
126 William Sweeney M Guildford&God'l'm 03:12:42
127 Peter Coates M U/A 03:12:47
128 Calum Grant M Trawden AC 03:12:48
129 Paul Calderbank M55 Ilkley Harriers 03:12:54
130 Donald Rigby M Erme Valley H 03:12:57
131 Kirsty Hewitson W Macclesfield H 03:13:42
132 Julian Brown M45 Macclesfield H 03:13:43
133 Jonathan Bridge M45 Blackburn H 03:13:52
134 Martin Hancock M45 Skipton AC 03:14:13
135 Chris Ingham M Horwich RMI H 03:14:36
136 Frazer Durris M Trawden AC 03:14:39
137 Scott Watson M50 Elvet Striders 03:14:46
138 D Edmondson B'ker W40 Idle AC 03:14:49
139 Colin Tranter M Hyde Park H 03:14:56
140 Sean Clare M45 CleMH 03:15:16
141 John Armitstead M55 Otley AC 03:15:19
142 Jean Brown W45 CleMH 03:15:44
143 Mark Davinson M Derwentside AC 03:15:47
144 Jeffrey Pickup M60 CleMH 03:15:53
145 David Copping M45 Keighley &Craven 03:15:54
146 Richard Bembridge M40 Dark Peak FR 03:16:09
147 Tom Beebe M40 Barlick FR 03:16:20
148 John Minta M45 Calder Valley FR 03:16:23
149 Gary Bradley M50 Barlick FR 03:16:28
150 Brian Davey M55 Southport W'erloo 03:16:45
151 Peter Carvell M40 Congleton H 03:17:12
152 Toby Cotterill M Calder Valley FR 03:17:23
153 Dominic Beresford M40 Pennine FR 03:17:37
154 Adam Neale M40 Cheshire Hill R. 03:17:42
155 Piers Barber M45 Wharfedale H 03:17:52
156 Adam Baird M40 Ambleside AC 03:18:20
157 John Taylor M45 Mercia 03:18:29
158 Lorraine Slater W45 Barlick FR 03:18:30
159 Derek Walkden M45 Barlick FR 03:18:51
160 Martin Oldfield M45 Darwen Dashers 03:18:52
161 Robert Wilson M45 Wilmslow RC 03:18:53
162 Kevin Smith M45 Darwen Run'Gr'p 03:18:54
163 Tim Palmer M40 Harrogate H & AC 03:19:03
164 Mark Wildsmith M40 Settle Harriers 03:19:29
165 Kevin Easley M40 Wetherby R 03:19:52
166 Mike Wardle M55 Calder Valley FR 03:20:09
167 Samuel Williams M Holme Pierrepoint 03:20:46
168 Nick Rosco M45 CleMH 03:20:48
169 Mike Ward M Abbey Runners 03:21:15
170 Mike Hill M45 Wilmslow RC 03:22:26
171 Josie Greenhalgh W40 Horwich RMI H 03:22:39
172 Simon Farrar M50 Keighley &Craven 03:22:51
173 Damien Brockie M40 U/A 03:23:14
174 Joe Mellor M45 LeedsBradfordTri 03:23:25
175 Jann Smith W45 Ilkley Harriers 03:23:34
176 Gary Ward M40 Keighley &Craven 03:23:35
177 Richard Bellaries M60 CleMH 03:23:46
178 John Thompson M45 Newburgh N 03:23:55
179 Dominic Carr M40 CleMH 03:24:00
180 Phil Hodgson M55 Todmorden H 03:24:01
181 Tim Clegg M55 Keighley &Craven 03:24:23
182 Craig Neville M40 U/A 03:24:25
183 Graham Kay M40 U/A 03:24:28
184 Helen Price W40 Harrogate H & AC 03:24:36
185 Andy Quickfall M55 Newburgh N 03:24:53
186 Mike Ayers M55 Abbey Runners 03:24:58
187 Sharon McDonald W45 Settle Harriers 03:25:01
188 Stephen Coope M50 Bowland FR 03:25:11
189 Paul Hindle M50 Wharfedale H 03:25:15
190 Craig Greenough M45 U/A 03:25:27
191 John Wilcock M50 CleMH 03:25:33
192 David Cooper M40 Pudsey Pacers 03:25:34
193 Robert Sharkey M Lostock AC 03:25:48
194 Rachel Hill W40 Settle Harriers 03:25:55
195 Chris Funnell M45 CleMH 03:26:01
196 Leon A. Winder M Idle AC 03:26:31
197 Ian Ellmore M55 Scarborough AC 03:26:48
198 Robert Halstead M50 U/A 03:28:44
199 Suzanne Budgett W50 Horwich RMI H 03:28:47
200 Adam Wallwork M Trawden AC 03:29:06
201 Richard Butter M Keighley &Craven 03:29:07
202 Paul Jeffrey-Read M40 Bolton United H 03:29:20
203 Pete Daly M45 Pennine FR 03:29:45
204 Paul Leary M50 Rochdale H 03:29:58
205 Andrew Britton M Idle AC 03:30:02
206 Fiona Hall W40 Trawden AC 03:30:03
207 Vicky Heys W40 CleMH 03:30:04
208 John Hayes M45 Ilkley Harriers 03:30:18
209 Glenn Whittaker M50 Barlick FR 03:31:05
210 Stuart Lewis M U/A 03:31:14
211 Katey Foster W U/A 03:31:53
212 Ed Snow M York Acorn RC 03:32:15
213 Steve Wathall M55 Retford AC 03:32:18
214 Mike Ernill M45 Lostock AC 03:32:48
215 Edwin Tate M U/A 03:33:00
216 Martyn Price M50 Harrogate H & AC 03:33:06
217 Richard Stirzaker M Rochdale H 03:33:12
218 Adam Howlett M40 U/A 03:33:24
219 Jim Last M Framlingham F 03:33:24
220 Jean Powell W45 Wharfedale H 03:34:00
221 Lisa Parker W Accrington RR 03:34:01
222 James Williamson M Trawden AC 03:34:16
223 JacquelineKeavney W45 Swaledale R 03:34:30
224 Neil A Hutchinson M40 U/A 03:34:38
225 Nigel Hodson M45 CleMH 03:34:55
226 William Lowe M55 Rossendale H 03:35:02
227 Patrick Barry M45 Pennine FR 03:35:58
228 Lee Booth M45 Trawden AC 03:36:51
229 Simon Conroy M40 Dark Peak FR 03:36:52
230 Simon Franklin M45 Fellandale 03:37:01
231 Paul Corrigan M40 Accrington RR 03:37:04
232 Pete Beresford M Barlick FR 03:37:11
233 Dave Halliday M40 Barlick FR 03:37:12
234 Chantal Busby W45 Ilkley Harriers 03:37:36
235 David Barnes M45 Dallam RC 03:37:38
236 Fred Duenbier M55 Newburgh N 03:37:45
237 Nicola Nuttall W40 Trawden AC 03:37:48
238 Andy Buck M55 Steel City Striders 03:37:57
239 Tim Done M50 Wharfedale H 03:38:00
240 Michael Lomas M U/A 03:38:09
241 Nick Murphy M55 Calder Valley FR 03:38:10
242 Chris Crabtree M40 Trawden AC 03:38:20
243 Edwin Sherstone M45 Southport W'erloo 03:38:45
244 Andrew Braithwaite M40 U/A 03:39:02
245 Jacqueline Shaw W45 Darwen Dashers 03:39:04
246 Tim Pigott M CleMH 03:39:16
247 Chris Knight M45 Wootton 03:39:52
248 Mike Holmes M40 U/A 03:40:05
249 Sally Houghton W45 Harrogate H & AC 03:40:06
250 Simon Bellwood M50 Keighley &Craven 03:40:07
251 Glen Goodwin M45 Accrington RR 03:40:28
252 Ben Wolstenholme M Saddleworth 03:40:49
253 Rod Sutcliffe M60 Calder Valley FR 03:40:59
254 Deborah Mahoney W45 Settle Harriers 03:41:17
255 John McDonald M50 Trawden AC 03:41:18
256 Caroline Harding W40 Pudsey&Bramley 03:41:35
257 Allison Skillicorn W Abbey Runners 03:41:48
258 Paul Sessford M45 Keighley &Craven 03:42:12
259 Chris Smedley M40 Barlick FR 03:42:21
260 Rob Hodgkinson M Barlick FR 03:42:22
261 Kerrie Bretherton W Trawden AC 03:42:23
262 Mark Woodhead M50 Valley Striders 03:42:30
263 Neil Wallace M40 Pudsey Pacers 03:42:46
264 Adrian Phillips M40 U/A 03:42:47
265 Michael Keavney M45 Swaledale R 03:43:11
266 Adrian Leigh M55 Bentham Beagles 03:43:23
267 Mark Shuttleworth M45 Lostock AC 03:43:47
268 Ian Clarkson M50 Blackburn H 03:43:52
269 Tim Brooks M45 Calder Valley FR 03:44:12
270 Ian France M50 Bowland FR 03:44:18
271 Bridget Collier W40 Parbold Pink Pthrs 03:44:32
272 Del Hand M40 U/A 03:45:16
273 Mark Checkley M50 Lostock AC 03:45:23
274 Bill Crowther M50 Barracuda Tri Cl'b 03:45:26
275 Katherine Kirkham W Wharfedale H 03:45:45
276 Rachel Slattery W45 Helm Hill 03:45:47
277 Ben Hoyle M Barlick FR 03:45:53
278 Keith McGregor M50 U/A 03:46:19
279 Anthony Slater M U/A 03:47:09
280 Sam Healy M N.York. Moors AC 03:47:11
281 Allan Yeomans M50 Rossendale H 03:47:24
282 Dale Grimshaw M Trawden AC 03:47:39
283 Michelle Brooks W Trawden AC 03:47:47
284 Lorna Hubbard W Keighley &Craven 03:47:49
285 Anna Smith W50 Queensbury RC 03:49:10
286 John Thompson M55 Wharfedale H 03:49:54
287 Stephen Dixon M60 Valley Striders 03:49:59
288 Ian Shuttleworth M50 Holmfirth Harriers 03:50:00
289 Michelle Fuller W40 Middleton H 03:50:03
290 Julie Bucknell W40 Wetherby R 03:50:04
291 Colin Woolford M CleMH 03:50:11
292 Peter Hilliard M50 Idle AC 03:50:21
293 Peter Dugdale M55 CleMH 03:51:27
294 Tony Shepherd M45 U/A 03:51:41
295 Elise Milnes W50 Todmorden H 03:52:00
296 Wally Coppelov M55 Newburgh N 03:52:35
297 Ruth Maxwell W45 Settle Harriers 03:53:21
298 Catriona Purdy M40 Abbey Runners 03:53:22
299 Angela Shian W CleMH 03:53:55
300 Peter Carter M45 Preston H 03:54:33
301 Rachel Lowther W Barlick FR 03:56:07
302 Keith Robinson M45 Accrington RR 03:56:55
303 David Sagar M40 Accrington RR 03:57:11
304 Davina Raidy W45 Rossendale H 03:57:22
305 David Bate M45 CleMH 03:58:37
306 Mark Walker M45 Rochdale H 03:58:45
307 Duncan Marsh M40 Dark Peak FR 03:58:46
308 Jonathan Lane M40 Winterburn H 03:58:47
309 David Sexton M40 Settle Harriers 03:58:48
310 Fiona Fullwood W Dark Peak FR 03:58:54
311 Nicola White W Trawden AC 03:58:56
312 Stephen White M55 CleMH 03:58:57
313 Steven Dawber M50 U/A 03:59:08
314 Geoff Smith M40 CleMH 03:59:21
315 Dave Culpan M50 Calder Valley FR 03:59:27
316 Barbara Savage W50 CleMH 03:59:35
317 Mark Robinson M45 Harrogate H & AC 03:59:47
318 Fiona Armer W45 Todmorden H 03:59:56
319 Robin Nicholson M45 CleMH 04:00:15
320 Ian Cross M50 NYP Tri 04:00:19
321 Mike P. McKenna M65 Dallam RC 04:00:34
322 Stuart Hurst M45 Dallam RC 04:00:34
323 Sophie Garrad WU23 U/A 04:00:50
324 John Garrad M50 U/A 04:00:50
325 Richard Eccles M40 U/A 04:01:11
326 Michael Rees M50 Pudsey &Bramley 04:01:19
327 Matt Podd M55 Otley AC 04:01:21
328 Darren Rushton M40 CleMH 04:01:45
329 Trevor A. Matty M45 Malvern Joggers 04:01:58
330 Anthony Guise M40 Wharfedale H 04:02:24
331 Robert Cosgrove M45 Southport W'erloo 04:02:32
332 Anna Yeadon W Pennine FR 04:02:41
333 Andrew Graham M40 Trawden AC 04:02:43
334 Martin F. Walsh M65 Bowland FR 04:02:55
335 Keith Woods M50 Dallam RC 04:03:21
336 Richard Jarvis M45 Dallam RC 04:03:21
337 Jennifer Garside W40 Trawden AC 04:03:43
338 Matthew Wilson M Jackpot Racing 04:05:19
339 Martyn Stocker M U/A 04:05:46
340 Jorge Clavijo M50 Wolds Vets RC 04:07:52
341 Andrew Sumner M40 Pensby Runners 04:08:10
342 Raj Madhas M45 Wharfedale H 04:08:52
343 Julie Bembridge W40 Dark Peak FR 04:13:46
344 Andrew Biddle M60 West Pennine R 04:14:55
345 John Barry M45 IMRA 04:15:01
346 Adela Reperecki W50 Ilkley Harriers 04:15:02
347 Robin Gray M50 U/A 04:15:24
348 Kathryn Orrell W Lostock AC 04:15:41
349 Paul Jackson M45 Chorley AC + Tri 04:16:01
350 Sarah Smith W45 Valley Striders 04:16:12
351 Janine Pickard W45 Keighley &Craven 04:16:17
352 Mark Rogerson M Settle Harriers 04:16:55
353 Tim Horrocks M45 Pennine FR 04:16:58
354 Anthony Macro M55 Trawden AC 04:17:09
355 Brodie McAdam M40 Craven Energy 04:17:20
356 Richard Sullivan M50 U/A 04:18:02
357 Andrew Pigg M50 Stadium Runners 04:19:22
358 James P. Stead M45 Barlick FR 04:20:32
359 Nick Andralojc M50 Harrogate H & AC 04:21:48
360 Jim Donohoe M55 Accrington RR 04:23:05
361 Wayne McIntosh M Trawden AC 04:25:02
362 Aileen Baldwin W60 Stainland Lions 04:31:45
363 Sheelagh Ratcliff W50 Abbey Runners 04:32:11
364 Hilary Lane W50 Abbey Runners 04:32:11
365 Lucy Mallinson W U/A 04:35:15
366 Jenny Cooper W Pudsey Pacers 04:55:07
367 Chris Smith M50 Pudsey Pacers 04:55:07
368 Daniel Biggs M Calder Valley FR 04:58:36
369 Stephen McGinnigle M55 U/A 04:58:36
370 Sarah Roberts W45 Darwen Run'Gr'p 05:05:11
371 Peter Murphy M55 Darwen Run'Gr'p 05:05:11
372 Diane Macdonald W45 Keighley &Craven 05:12:39