Search for a race


Browse by year


Recently added


Submit results

  • Do you have results you want displayed here? Submit them.

07/07/2014 – Hathersage Gala





  
Pos Name Category Club Time
1 Rob Little M Dark Peak FR 00:30:19
2 Dave Archer M North Derbyshire RC 00:30:24
3 Aidan Smith MU23 Hallamshire Harriers 00:30:55
4 Ben Cartwright M U/A 00:31:05
5 Andrew Douglas M The Bike Tree 00:31:19
6 Jacob Roberts MU23 Macclesfield Harriers 00:31:29
7 Jonny Wilson M Fat Boys RC 00:31:31
8 Stephen Pyke MV40 Dark Peak FR 00:31:35
9 Matthew Battensby M Bristol And West 00:31:52
10 Neil Northrop M Dark Peak FR 00:32:00
11 Nicholas Barber M Pennine FR 00:32:15
12 Max Wainwright MU23 Staffs Moorlands 00:32:44
13 Aidan Linskill M Totley AC 00:32:48
14 Andrew Wainwright MV40 FRA 00:33:24
15 Matthew Harmon M Sheffield University 00:33:26
16 Simon Choppin M CGCC 00:33:29
17 David Miller M Grindleford Goats 00:33:35
18 Mick Stenton MV50 Dark Peak FR 00:33:52
19 Ralph Skrimshire M Dark Peak FR 00:33:55
20 Austin Frost MV40 Dark Peak FR 00:33:58
21 Peter Davies M U/A 00:34:12
22 Robert Higginson MV40 Fat Boys RC 00:34:23
23 William Griffiths M Pennine FR 00:34:31
24 Mike Egner MV50 Penistone Footpath Runners 00:34:36
25 Chris Jackson M Glossopdale Harriers 00:34:43
26 James Smith M Black Pear Joggers 00:34:46
27 Kevin Doyle MV40 Kimberworth Striders 00:34:49
28 Jason Bennett MV40 Buxton AC 00:34:51
29 Colin Ward MV40 Ilkeston 00:34:52
30 Dave Gale M Bromsgrove & Redditch 00:35:04
31 Richard Snowden MV40 Totley AC 00:35:14
32 Gavin Williams MV50 Dark Peak FR 00:35:35
33 Ben Naylor M Glossopdale Harriers 00:35:38
34 Tony Whitehouse MV60 U/A 00:35:42
35 Helen Elmore LV40 Dark Peak FR 00:35:47
36 Andy Barnett MV50 Dark Peak FR 00:35:54
37 Dave Soles MV50 Pennine FR 00:35:58
38 Alec Reece M U/A 00:36:14
39 Peter Durkin M U/A 00:36:20
40 Helen Mort L U/A 00:36:26
41 Daniel Sumner M Dark Peak FR 00:36:30
42 Kevin Charleston M Porter Valley Plodders 00:36:41
43 Jon Sanderson M Totley AC 00:36:42
44 Hazel Tant L Totley AC 00:36:42
45 Bisanth Batuwitage M U/A 00:36:44
46 Alec Hartley M CGCC 00:36:48
47 Judith Jepson LV40 Dark Peak FR 00:36:53
48 Paul Woolhouse MV40 Southwell RC 00:36:54
49 David Robinette MU23 Uos Mountaineering 00:36:57
50 David Hulley M Stockport Harriers 00:36:58
51 Branden Davidson MV40 Fat Boys RC 00:37:00
52 Oliver Barnsley M U/A 00:37:04
53 Paul Lydon MV40 Totley AC 00:37:08
54 Nick Hamilton M CGCC 00:37:09
55 Samuel Williams M Holme Pierrepont 00:37:10
56 Steph Curtis LV40 Pennine FR 00:37:10
57 Paul Stuart MV40 Steel City Striders 00:37:11
58 Dave Edmunds MV40 Fat Boys RC 00:37:14
59 Kev Saville MV40 Dark Peak FR 00:37:15
60 Colin Smith MV40 SYO 00:37:15
61 Mario Rocchelli M Long Eaton RC 00:37:21
62 Trevor Watson MV50 Steel City Striders 00:37:29
63 Steve Watson MV40 U/A 00:37:38
64 John Thompson MV40 U/A 00:37:45
65 Gareth Barns M U/A 00:37:47
66 Jed Turner MV50 Sheffield RC 00:37:50
67 Mike Pullman MV40 Fat Boys RC 00:38:01
68 Mike Taylor MV40 Fat Boys RC 00:38:03
69 James Halse M U/A 00:38:04
70 Ian Stinson MV40 Steel City Striders 00:38:08
71 Sam Heap M U/A 00:38:15
72 Clare Oliffe L Dark Peak FR 00:38:18
73 Dicky Wilkinson MV50 Dark Peak FR 00:38:19
74 Paul Smith MV50 U/A 00:38:22
75 Paul Hulbert MV40 Fat Boys RC 00:38:24
76 Ben Dean M U/A 00:38:28
77 Claire Prosser L Dark Peak FR 00:38:32
78 Colin Earl MV50 Kimberworth Striders 00:38:42
79 Michael Sumner MV50 U/A 00:38:46
80 Andy Hartley MV50 Fat Boys RC 00:38:48
81 Gary Baker MV50 Sheffield RC 00:38:51
82 Adrian Baker MV50 Dark Peak FR 00:38:55
83 Andrew Kirby M U/A 00:38:58
84 Damian Thacker MV40 U/A 00:39:00
85 Steve Matthews MV40 Dark Peak FR 00:39:05
86 Rob Hepworth MV40 U/A 00:39:13
87 John Hallam M U/A 00:39:19
88 Glen Irving M Dark Peak FR 00:39:21
89 Paul Walwyn M Dark Peak FR 00:39:26
90 Ben Brindley M Tideswell 00:39:33
91 Rob Willis MV40 Totley AC 00:39:40
92 Philip Morris M U/A 00:39:42
93 Tyrrell Basson MV40 U/A 00:39:51
94 Joel Siddall M North Derbyshire RC 00:40:00
95 Roger Freeman MV50 Dark Peak FR 00:40:10
96 Phil Howson MV40 Steel City Striders 00:40:11
97 Ian Haigh MV40 Southwell RC 00:40:14
98 Martin Dowson MV50 Wirksworth 00:40:17
99 Mike Bryan M Stilton Striders 00:40:25
100 James Crossland MV40 U/A 00:40:44
101 Nicola Parkin LV40 Dark Peak FR 00:40:45
102 Jo Bednall LV40 Buxton AC 00:40:51
103 Rob Moore MV40 Dark Peak FR 00:40:52
104 Iain Smith MV40 U/A 00:40:57
105 Gary Newham MV40 Erewash Valley 00:40:57
106 Lynn Bland LV50 Dark Peak FR 00:40:58
107 Jane Crowson LV50 Dark Peak FR 00:41:00
108 Ant Harris MV40 Fat Boys RC 00:41:01
109 Shaun Taylor MV40 Porter Valley Plodders 00:41:02
110 Andrew Orwin M Handsworth Roadhogs 00:41:03
111 Kat Love L Fat Boys RC 00:41:05
112 Ben Wilkinson M U/A 00:41:06
113 Patrick Wright M U/A 00:41:16
114 Alison Wainwright LV40 Staffs Moorlands 00:41:25
115 Eoin Connaughton MV50 Dark Peak FR 00:41:36
116 Rick Long MV40 U/A 00:41:40
117 Mike Annett MV40 U/A 00:41:41
118 Steve Wathall MV50 Retford AC 00:41:42
119 David Vann MV40 U/A 00:41:46
120 Kevin Rowles MV50 Killamarsh Kestrels 00:41:50
121 Andrew Reid M Porter Valley Plodders 00:42:02
122 Tim Taylor MV40 Totley AC 00:42:02
123 Richard Colley MV40 Fat Boys RC 00:42:13
124 David Perkins M Steel City Striders 00:42:20
125 Ben Maskrey M U/A 00:42:22
126 Kenny Turner MV50 Dark Peak FR 00:42:26
127 Clare Thompson L Sheffield RC 00:42:30
128 John Ostrovskis MV50 Fat Boys RC 00:42:38
129 Neil Hindle MV50 FRA 00:42:40
130 Andrew Chester MV40 U/A 00:42:46
131 Simon Wiles MV40 Steel City Striders 00:42:52
132 Pat Goodall LV50 Totley AC 00:42:54
133 Stuart Barfield M U/A 00:43:00
134 Rob Freeman M Fat Boys RC 00:43:02
135 John Rawlinson MV40 Steel City Striders 00:43:06
136 Martin Evans MV50 Dark Peak FR 00:43:07
137 Dan Riley M Pennine FR 00:43:10
138 Matt Ridge MV40 Totley AC 00:43:11
139 Allison Higgins LV50 Fat Boys RC 00:43:16
140 Russell Stevenson MV40 U/A 00:43:17
141 Lisa Trollope L U/A 00:43:20
142 Darrell Bradbury MV40 Dark Peak FR 00:43:22
143 Mike Thomson MV50 Fat Boys RC 00:43:23
144 John Richardson MV40 Handsworth Roadhogs 00:43:24
145 Eleanor Wainwright LU23 Staffs Moorlands 00:43:34
146 Tim Nixon MV50 Dark Peak FR 00:43:35
147 Trevor Longman MV60 Macclesfield Harriers 00:43:36
148 Max Howard MV50 Retford AC 00:43:40
149 Will Day MV40 U/A 00:43:43
150 Damian Herbert MV40 U/A 00:43:44
151 Kate Reece LV60 U/A 00:43:47
152 Denis Cumming M CGCC 00:43:49
153 Colin Price M U/A 00:43:51
154 Steve Haake MV50 Steel City Striders 00:43:57
155 Ben Robson MV50 Dark Peak FR 00:44:10
156 Eugene Rybinski MV60 Dark Peak FR 00:44:12
157 Emma Gerrard L Pennine FR 00:44:24
158 Emma Dent LV40 Totley AC 00:44:25
159 Steve Brandreth MV40 Porter Valley Plodders 00:44:28
160 Jeff Taylor MV50 Handsworth Roadhogs 00:44:33
161 Andy Prichard MV40 U/A 00:44:41
162 Poppy Henson LU23 U/A 00:44:53
163 Barry Walker M Fat Boys RC 00:44:57
164 Phil Abbott MV40 Long Eaton RC 00:45:00
165 Paul Mackay M Totley AC 00:45:01
166 Carolyn Gaunt L Sheffield RC 00:45:03
167 Matthew Livesey MU23 Steel City Striders 00:45:06
168 Claire Dutson L Porter Valley Plodders 00:45:07
169 David Askew M Shelton Striders 00:45:08
170 Jeremy Windsor MV40 U/A 00:45:09
171 Steve Ward MV40 Pennine FR 00:45:10
172 Peter Sawley MV50 Penistone Footpath Runners 00:45:14
173 John Houghton MV40 Stilton Striders 00:45:17
174 Claire Chapman L Kimberworth Striders 00:45:25
175 Alan Jack MV40 U/A 00:45:26
176 Phil Hughes-Narborough MV50 Kimberworth Striders 00:45:45
177 Jonathan Strong M Hinkley 00:45:47
178 David Mosley MV50 Fire Service 00:45:57
179 Kim Coakley L Totley AC 00:45:59
180 Mark Wood MV50 U/A 00:46:01
181 Kevin Randall M Valley Hill Runners 00:46:02
182 Bill Sheppard MV50 Long Eaton RC 00:46:07
183 Stephen Boylan MV40 U/A 00:46:14
184 Kathryn Stuart L Sphinx AC 00:46:15
185 Liz Wild L U/A 00:46:16
186 Martin Brown MV40 North Derbyshire RC 00:46:18
187 Andrew Marshall M U/A 00:46:20
188 Darren Bristow MV40 U/A 00:46:26
189 David Belk M U/A 00:46:29
190 Louise Ward LV40 Pennine FR 00:46:36
191 Andrew Lewis MV40 U/A 00:46:38
192 Paul Lorigan MV50 U/A 00:46:45
193 Gayle Gamble L Shelton Striders 00:46:46
194 Clare Howarth L Totley AC 00:46:47
195 Paul Horsfall MV50 Handsworth Roadhogs 00:46:52
196 Stuart Woodhead MV50 Penistone Footpath Runners 00:46:53
197 Mark Longshaw MV40 Steel City Striders 00:46:55
198 Amanda Porter L U/A 00:46:59
199 Bob Gardner MV50 North Derbyshire RC 00:47:09
200 Peter Wimbush MV50 U/A 00:47:11
201 Richard Lindley MV40 U/A 00:47:17
202 Nadhim Bayatti MV40 U/A 00:47:18
203 Tony Rooms MV50 Steel City Striders 00:47:20
204 Andy Green MV40 Steel City Striders 00:47:22
205 Richard Mellor MV40 U/A 00:47:26
206 Ian Weeks M U/A 00:47:27
207 Jeremy Brayshaw MV60 Totley AC 00:47:28
208 Dale Peakall MV40 U/A 00:47:36
209 Matt Wiles M U/A 00:47:43
210 Chris Bagley MV50 Fat Boys RC 00:47:48
211 Jodie Stephenson L U/A 00:47:54
212 Noel Irwin MV50 City Of Sheffield AC 00:47:55
213 James Ellwood M U/A 00:48:01
214 John-Paul Rooney M Monday Night Boys 00:48:29
215 Andy Liles MV40 U/A 00:48:31
216 Paul Foot M Totley AC 00:48:44
217 Fiona Higgins L U/A 00:48:48
218 Bernice Nixon LV60 Penistone Footpath Runners 00:48:49
219 Simon Foster MV50 U/A 00:48:50
220 Dennis Middleton MV60 U/A 00:48:51
221 David Arundale MV50 Dark Peak FR 00:48:52
222 Damian Cowlishaw MV50 Long Eaton RC 00:48:53
223 Richard Clamp MV40 Steel City Striders 00:48:54
224 Geoff Andrew MV60 U/A 00:48:55
225 David Lucas MV60 U/A 00:48:56
226 Joseph Waller M U/A 00:48:57
227 Alex De Sallis LU23 Steel City Striders 00:48:59
228 Ruth Calvert L Bingley Harriers 00:49:02
229 Linda Hayles LV60 Calder Valley 00:49:17
230 Sean Orchard MV40 U/A 00:49:19
231 Kicky Pullman LV40 U/A 00:49:34
232 Bryony Clarke L U/A 00:49:36
233 Sarah Crossland L Smiley Paces 00:49:38
234 David Howarth MV60 U/A 00:49:47
235 Caryl Hartwright LV60 Totley AC 00:49:59
236 James Mappin MV40 U/A 00:50:22
237 Rachel Sever LV40 U/A 00:50:42
238 Nick Woffenden M U/A 00:51:01
239 Jim Fulton MV60 Dark Peak FR 00:51:04
240 Ben Heller MV50 Steel City Striders 00:51:07
241 Andrew Matthews MV50 Fat Boys RC 00:51:08
242 Phil Harris MV50 Valley Hill Runners 00:51:12
243 Julie Peckett LV50 Smiley Paces 00:51:13
244 Beverley Baker LV40 Sheffield RC 00:51:21
245 Carol Beattie LV60 Steel City Striders 00:51:23
246 Seamus Carroll MV50 U/A 00:51:30
247 Justine Clark L Totley AC 00:51:31
248 Adday Heller LU23 U/A 00:51:32
249 John Walker MV50 Steel City Striders 00:51:33
250 Stewart Lotherington MV40 East Grinstead Tri Club 00:51:37
251 Amanda Watson LV40 U/A 00:51:46
252 Jennifer Hulley L U/A 00:51:57
253 Simon Wilson MV40 U/A 00:51:59
254 Keith Lindley MV50 Danum Harriers 00:52:21
255 Claire Searle L U/A 00:52:35
256 Matt Surgeon MV50 Steel City Striders 00:52:41
257 Ian Thompson MV60 SW Vets AC 00:52:48
258 Stewart Benfield MV40 Rear Gunners 00:52:58
259 Helen Elleker LV50 City Of Sheffield AC 00:53:11
260 Ann Watmore LV60 Dark Peak FR 00:53:21
261 Helen Woodburn L Kimberworth Striders 00:53:28
262 Hanna Sillitoe L U/A 00:53:44
263 Heather Marsh LV40 Danum Harriers 00:54:10
264 Dorothy Gray LV60 Totley AC 00:54:39
265 Rachel Argent L Long Eaton RC 00:54:51
266 Judith Mallon LV40 Valley Hill Runners 00:54:53
267 Clare Eardley LV40 Long Eaton RC 00:55:01
268 Naomi Morrison LV40 Smiley Paces 00:55:28
269 Lynda Howard LV50 U/A 00:55:55
270 Matt Long MV40 Dark Peak FR 00:56:08
271 Craig Lennon MV40 Erewash Valley 00:56:13
272 Margaret Thompson LV50 SW Vets AC 00:56:17
273 Nadine Fecht LU23 Sheffield University 00:56:18
274 Mike Copson MU23 Tideswell 00:56:19
275 Tim Hulley MV40 U/A 00:56:54
276 Janet Trickett LV50 U/A 00:57:16
277 Margaret Pimblett LV50 U/A 00:57:17
278 Aisling Spain L Totley AC 00:57:28
279 Charmian Heaton LV50 Retford AC 00:59:02
280 Phil Gregory MV40 Tideswell 01:02:03
281 Colette Holden LV40 Tideswell 01:02:36
282 Victoria Leckie LV40 U/A 01:03:45
283 Sarah Reeve LV50 U/A 01:03:45
284 Cheryl Harman LV50 U/A 01:03:45
285 Nigel Jeff MV40 Tideswell Dnf
286 Richard Corker MV50 U/A Dnf