Search for a race


Browse by year


Recently added


Submit results

  • Do you have results you want displayed here? Submit them.

23/03/2014 – Edale Skyline





  
Pos Name Category Club Time
1 Oli Johnson M Dark Peak 02:51:46
2 Pete Vale MV40 Mercia Fell RC 02:55:20
3 Tom Brunt MV40 Dark Peak 03:01:27
4 Nigel Wood M FRA 03:07:49
5 Will Boothman M Dark Peak 03:08:15
6 Gareth Briggs MV40 Staffordshire Moorlands AC 03:14:05
7 Tim Werrett MV40 Mercia Fell RC 03:14:30
8 Thomas Beautyman M Unattached 03:14:32
9 John Hunt MV45 Dark Peak 03:14:45
10 Josh Williams M FRA 03:15:16
11 Peter Taylor MV40 Tattenhall Runners 03:20:24
12 Ralph Skrimshire M Dark Peak 03:21:04
13 Neil Pettie MV40 Unattached 03:21:38
14 Dominic Nurse MV40 Abbey Runners Leeds 03:23:00
15 Andrew Jackson M Delamere Spartans 03:23:46
16 Stefan Bramwell MV40 Pennine Fell Runners 03:24:41
17 Andrew Davies MV40 Steel City Striders RC 03:25:05
18 Steve Coates MV40 East Hull Harriers & AC 03:27:09
19 Jim OHara M Helsby (BICC) RC 03:27:28
20 Ross Litherland M FRA 03:27:34
21 Graham Cooper M Unattached 03:27:39
22 David Lund M Dark Peak 03:27:41
23 Dave Ward M Pennine Fell Runners 03:27:57
24 David Bailey MV40 Boxfit 03:28:13
25 Lindsey Brindle L Horwich RMI Harriers 03:28:49
26 Adam Dunajko M St. Albans Striders 03:29:33
27 Chris Jackson M Glossopdale Harriers 03:31:46
28 Laurence Piercy M Dark Peak 03:31:51
29 Jon Pemberton M Dark Peak 03:32:35
30 Dave McGuire MV40 Wharfedale Harriers 03:32:42
31 James Harris M Unattached 03:34:48
32 Neil Williams M Bristol & West AC 03:34:52
33 Caitlin Rice L Glossopdale Harriers 03:35:03
34 Tim Tett MV50 Dark Peak 03:35:26
35 Johnathan Cooper-Knock M Totley AC 03:38:07
36 Austin Frost MV40 Dark Peak 03:39:00
37 Lee Parker M Dark Peak 03:39:09
38 Simon Mills M Dark Peak 03:39:21
39 Sally Fawcett L Dark Peak 03:39:26
40 Tony Livesey M Preston Harriers 03:39:46
41 Dave Garner MV40 Rochdale Harriers & AC 03:39:51
42 Alex Rothman M Dark Peak 03:40:20
43 Rachael Rothman L Dark Peak 03:40:24
44 Neil Weightman MV40 Erewash Valley RC 03:40:34
45 Andrew Hickman M Southville Running Club 03:41:32
46 Judith Jepson LV45 Dark Peak 03:43:16
47 Dave Powell MV50 Aberystwyth AC 03:44:00
48 Chris Martin M Fat Boys RC 03:44:06
49 Claire Prosser L Dark Peak 03:44:10
50 Marcel Darling MV40 Shelton Striders 03:44:37
51 Samuel Harrison M Bowland Fell Runners 03:44:45
52 Rob Higginson MV40 Fatboys 03:44:45
53 Steve Stead M Penistone Footpath Runners AC 03:45:46
54 Digby Harris MV40 Macclesfield Harriers & AC 03:46:11
55 Pete Fraser-Smith MV40 Dark Peak 03:46:34
56 Alastair Cowell MV40 Glossopdale Harriers 03:46:38
57 Yewan Bennison MV40 Chorley AC 03:46:42
58 Tim Rippon MV45 Dark Peak 03:47:17
59 Ian Winterburn MV45 Dark Peak 03:47:29
60 Adam Micklethwaite M Unattached 03:47:40
61 Chris Bateson MV40 Dark Peak 03:47:51
62 Bruce Owen MV40 Altrincham & District AC 03:48:05
63 Brett Belshaw M Erewash Valley RC 03:48:12
64 Tim Culshaw M Glossopdale Harriers 03:48:17
65 Andrew Roberts MV40 Congleton Harriers & AC 03:48:41
66 Richard Howcroft MV40 Kimberworth Striders RC 03:49:02
67 Richard Hall M Unattached 03:49:35
68 Christine Howard LV40 Matlock AC 03:49:41
69 Darran Hawkins MV40 Buxton & District AC 03:49:47
70 Keith Holmes MV60 Dark Peak 03:50:12
71 Ben Edwards M Unattached 03:50:12
72 Edward Sneddon MV40 FRA 03:50:42
73 James Pierce M Penistone Footpath Runners AC 03:50:54
74 Paul Lydon MV40 Totley AC 03:51:48
75 Julian Parker MV40 Sheffield Hash House Harriers 03:51:56
76 Gill Myers LV50 Wharfedale Harriers 03:52:10
77 Stephen Gibbons MV50 Unattached 03:52:14
78 Colin Earl MV50 Kimberworth Striders RC 03:52:15
79 Jenn Mattinson L Keswick AC 03:54:01
80 Dave Sykes MV40 Dark Peak 03:54:14
81 Ben Crane MV40 Derwent Valley Orienteers 03:54:18
82 Matt Yardley MV40 Unattached 03:54:23
83 Anwen Darlington L Knavesmire Harriers 03:54:52
84 Nick Jefferson MV40 FRA 03:55:17
85 Jamie Hutchinson MV40 Ilkley Harriers AC 03:55:22
86 Tom Raftery M Tring RC 03:55:24
87 Dan Stowers MV40 Dark Peak 03:55:27
88 Roy Gardner MV40 Saddleworth Runners 03:55:44
89 Andy McMurdo M Pennine Fell Runners 03:55:49
90 Andrew Armstrong MV40 Clayton Harriers 03:55:52
91 Nick Mardall MV40 Deeside Runners 03:55:53
92 Edward James M Belper Harriers 03:55:57
93 Julian Wareham MV40 Porter Valley Plodders 03:56:06
94 Adrian Howlett MV40 FRA 03:56:24
95 Toby Evans MV40 Rossendale Harriers & AC 03:56:30
96 Gavin Roberts MV40 Dark Peak Fell Runners Club 03:56:34
97 Paul Minns MV40 Wakefield District Harriers & AC 03:56:40
98 Jake Morgan M Unattached 03:56:48
99 Richard Hill MV40 Mornington Chasers 03:57:05
100 Stephen Hargreaves MV40 Steel City Striders RC 03:57:06
101 Kevin Minter MV40 Totley AC 03:57:07
102 Nick Wishart MV40 Delamere Spartans 03:57:22
103 Ollie Hemstock M Unattached 03:59:14
104 Dave Halford MV40 FRA 03:59:57
105 Robin Mitton M Pennine Fell Runners 04:00:41
106 Branden Davison MV40 Fat Boys RC 04:01:31
107 John Minta MV40 Calder Valley Fell Runners 04:01:45
108 Trevor Watson MV50 Steel City Striders RC 04:02:09
109 John Taylor MV40 Mercia Fell RC 04:02:24
110 Tom Bruce M Unattached 04:02:40
111 Kate Archer L Ilkley Harriers AC 04:03:01
112 Bart Shaw M Totley AC 04:03:10
113 Graham Bradshaw MV50 Durham Fell Runners 04:03:38
114 Kim Threadgall L Valley Striders AC 04:03:49
115 David Bethell M Staffordshire Moorlands AC 04:04:49
116 Carl Bedson MV40 Glossopdale Harriers 04:05:09
117 Tom Poland M Unattached 04:05:16
118 Nicola Parkin LV45 Dark Peak 04:05:25
119 Charlie Elliot MV40 Dark Peak 04:05:31
120 Adrian West-Samuel MV40 Cheshire Tally Ho Hare & Hounds Club 04:05:43
121 John Griffiths MV40 Preston Harriers 04:05:50
122 Noel Hogan MV40 Mercia Fell RC 04:06:12
123 Ben Howarth M Dark Peak 04:06:18
124 Ian Beckingham MV50 Redhill Road Runners 04:06:23
125 Clare Oliffe L Dark Peak 04:07:35
126 Damian Murphy MV50 Wootton Road Runners 04:07:56
127 Kirsty Hewitson L Macclesfield Harriers & AC 04:08:02
128 David Whitfield MV40 Unattached 04:08:10
129 Kat Love L Fat Boys 04:08:31
130 Adam Bleakman M DFRS RAMS 04:08:34
131 Ian Charlesworth MV50 Penistone Footpath Runners AC 04:08:45
132 Colin Wilshaw MV40 Pennine Fell Runners 04:08:52
133 Graeme Schofield M Dark Peak Fell Runners Club 04:09:06
134 Ben Fletcher M Delamere Spartans 04:09:13
135 Steven Brown MV40 Unattached 04:09:46
136 Gavin Coventry MV40 Thirsk & Sowerby Harriers 04:11:12
137 Paul Swindles M Unattached 04:11:57
138 David Beerling MV45 Dark Peak 04:12:33
139 Simon Cox MV50 Unattached 04:12:45
140 Ian Webb M South London Orienteers 04:12:50
141 Tony Harris MV40 Unattached 04:12:59
142 Joanne Worboys-Hodgson LV40 Denby Dale Travellers 04:13:15
143 Rupert Finn MV40 Fat Boys 04:13:32
144 Brent Lindsay MV50 Penistone Footpath Runners AC 04:13:34
145 James Hobson M Goyt Valley Striders 04:13:44
146 Paul Barnes MV45 Dark Peak 04:13:45
147 Alison Weston LV40 Ilkley Harriers AC 04:13:52
148 Kevin Douglas MV50 Goyt Valley Striders 04:14:11
149 Paul Barton M Unattached 04:14:13
150 Mick Cochrane MV65 Dark Peak 04:14:38
151 Richard Dixson M Pennine Fell Runners 04:14:40
152 Adam Clarke M Unattached 04:14:42
153 John Hewitt MV50 Glossopdale Harriers 04:14:48
154 Richard Suttle MV40 Stockport Harriers & AC 04:14:57
155 Piers Miller M Unattached 04:14:59
156 Benjamin Wolstenholme M Saddleworth Runners 04:15:08
157 Michael Bourne MV45 Dark Peak 04:15:14
158 Louise Perrins L Totley AC 04:15:24
159 David Thornsby-Smith MV40 Ashbourne RC 04:15:42
160 Liz Such L Unattached 04:15:57
161 John Rusius MV50 Clayton-le-Moors Harriers 04:16:03
162 Hester Cox LV40 Thirsk & Sowerby Harriers 04:16:05
163 Max Howard MV50 Retford AC 04:16:12
164 Stefan Adamski M FRA 04:16:37
165 Paul Skuse M Glossopdale Harriers 04:16:39
166 Ellie Pocock L Unattached 04:16:43
167 Timothy Jacobs MV40 Abbey Runners Leeds 04:17:03
168 Robert Mawer MV40 Unattached 04:17:09
169 Colin Allott M Goyt Valley Striders 04:18:57
170 Aleksander Kashefi M Buxton & District AC 04:19:08
171 Adrian Shaw MV50 Calder Valley Fell Runners 04:19:10
172 Carl Bradford MV40 Unattached 04:19:29
173 Ben Coales M Dark Peak 04:19:47
174 Richard Andrews MV40 Southwell RC 04:19:51
175 Nick Whittaker MV40 Totley AC 04:20:49
176 Clare Griffin LV40 Macclesfield Harriers & AC 04:21:00
177 Anna Yeadon L Pennine Fell Runners 04:21:15
178 Alice Willson L Glossopdale Harriers 04:21:21
179 Neville Boler MV60 FRA 04:22:06
180 Alan Willoner M Dark Peak 04:22:11
181 Scott Baker MV50 Balanced Performance 04:22:40
182 Andy Buck MV50 Steel City Striders RC 04:22:54
183 Ben Heller MV50 Steel City Striders RC 04:22:56
184 Gino Sassanelli M Unattached 04:23:35
185 Ben Robson MV50 Dark Peak 04:25:12
186 Peter Carvell M Congleton Harriers & AC 04:25:59
187 Ben Brindley M Tideswell Running Club 04:26:03
188 David Nevill M FRA 04:26:05
189 Richard Mead MV40 Unattached 04:26:10
190 Steve Cartmell MV40 Bowland Fell Runners 04:26:49
191 Jim Londesborough MV50 Hatton Darts RC 04:27:04
192 Nick Cable MV40 Penistone Footpath Runners AC 04:27:35
193 Tim Reynolds M FRA 04:27:41
194 Michelle Fuller LV40 Middleton Harriers AC 04:28:02
195 Karl Stephenson MV40 East Hull Harriers & AC 04:29:15
196 Ben Jay MV40 Goyt Valley Striders 04:29:22
197 Gary Forrester MV40 East Hull Harriers & AC 04:29:28
198 Jude Stansfield LV40 Glossopdale Harriers 04:29:48
199 Leanne Hague LV40 Abbey Runners Leeds 04:29:49
200 Mark Cudahy MV40 Buxton & District AC 04:29:59
201 Steve Boom MV40 Pudsey Pacers RC 04:30:11
202 John Williams MV60 Springfield Striders RC 04:30:33
203 Mandy Calvert LV50 Macclesfield Harriers & AC 04:30:54
204 Darren Wallis MV40 Kinder MRT 04:31:01
205 David Pickering MV40 Retford AC 04:31:11
206 Lee Grant MV40 Goyt Valley Striders 04:31:15
207 Andy Kenyon MV40 Erewash Valley RC 04:31:38
208 Lindsay Palmer LV40 Glossopdale Harriers 04:32:23
209 Paul Gale M Unattached 04:32:36
210 Christopher Moran M Steel City Striders RC 04:33:30
211 Brian Thompson MV60 Helm Hill Runners 04:33:34
212 Mark Goodburn M Team Little Fella 04:33:45
213 Michael Mcloughlin MV60 Preston Harriers 04:33:58
214 James Fletcher M Steel City Striders RC 04:34:17
215 Helen Davis L Steel City Striders RC 04:34:36
216 Harshan Gill M Manchester Triathlon 04:34:50
217 Andrew Williams M Notts Police AC 04:35:14
218 Hayley Lever LV40 Unattached 04:35:25
219 Justin Rowntree MV40 Unattached 04:37:29
220 Victoria King L Dark Peak 04:37:33
221 Richard Barnes MV40 FRA 04:37:45
222 Glen Irving M Dark Peak 04:37:51
223 Paul Bowerbank MV50 Totley AC 04:38:14
224 Simon Sleney MV40 Clowne RRC 04:38:59
225 Sarah Wyldbore-Smith LV40 Begnins 04:39:37
226 Patrick Butlin M Unattached 04:41:10
227 Reginald Cooper MV50 Wirksworth 04:41:11
228 Lawrence Jones MV50 FRA 04:41:54
229 Lee Walker M Unattached 04:41:57
230 Simon Fagg M Unattached 04:45:23
231 David Morris MV40 Cheshire Hash House Harriers 04:45:40
232 Steve Grace M Pennine Fell Runners 04:45:49
233 Annette Haines L Unattached 04:46:00
234 Judith Dobb L Unattached 04:46:00
235 Barnaby Crawshaw M Pennine Fell Runners 04:46:05
236 Janine Roberts LV40 Farnham Triathlon Club 04:46:15
237 Mick OHanlon MV40 Totley AC 04:46:28
238 Marcus Adams MV40 Totley AC 04:46:31
239 Philip Guest MV50 Unattached 04:47:33
240 Alison Barrett L Steel City Striders RC 04:48:36
241 Mark Whelan MV40 Goyt Valley Striders 04:48:47
242 Iain Smith MV40 Unattached 04:49:38
243 Austin Boam MV40 Goyt Valley Striders 04:49:58
244 John Stephenson MV50 Glossopdale Harriers 04:51:03
245 Daniel Geraghty M Unattached 04:51:33
246 Barbara Clayton LV40 Olney Runners AC 04:52:19
247 Mark Clayton MV40 Totley AC 04:52:22
248 Paul Hunt MV50 Goyt Valley Striders 04:52:56
249 Dean Smith MV40 Rolls Royce Harriers 04:55:34
250 Malcolm Cochrane MV50 Unattached 04:55:49
251 Caroline Burrell LV40 FRA 04:56:54
252 Martin Griffiths MV40 Dark Peak 04:58:21
253 Matt Pentney M Dark Peak 04:58:38
254 Katy Thompson LV60 Clayton-le-Moors Harriers 04:59:16
255 Sarah Bull L Goyt Valley Striders 05:00:42
256 Steven Hennessey MV50 Goyt Valley Striders 05:00:46
257 John Nunn MV50 Calder Valley Fell Runners 05:01:00
258 Chris Horsfall MV50 Handsworth Roadhogs RC 05:01:22
259 Russell Mabbett MV40 Wesham Road Runners & AC 05:02:11
260 Mark Utley MV40 Kimberworth Striders RC 05:02:41
261 Paul Cruthers MV50 Todmorden Harriers & AC 05:03:57
262 Marie Robson LV40 Helm Hill Runners 05:04:31
263 Catherine Musetti LV50 Ambleside AC 05:04:34
264 Ian Coates MV50 Rother Valley Swallows AC 05:05:16
265 Stewart Kemp MV60 Dark Peak 05:05:25
266 Richard Townsend MV50 Saltwell Harriers 05:05:42
267 Hazel Winder LV60 Macclesfield Harriers & AC 05:06:09
268 Richard Pegram MV40 FRA 05:06:17
269 Sarah Jones-Morris LV40 Penistone Footpath Runners AC 05:07:15
270 Darren Burns MV50 Fell Ponies 05:07:30
271 Nic Long MV40 Unattached 05:08:26
272 Mick Wyldbore-Wood M DFRS RAMS 05:08:44
273 Andrew Bedwell MV40 TriTalk 05:09:18
274 Samantha Weatherall LV40 Kimberworth Striders RC 05:10:16
275 Lee Weatherall MV40 Kimberworth Striders RC 05:10:19
276 Carolyn Whittle LV40 FRA 05:12:09
277 Charles Rowlands MV40 South Cheshire Harriers 05:12:26
278 Timothy Horrocks MV40 Pennine Fell Runners 05:13:16
279 Gavin Garner M Unattached 05:13:54
280 John Taylor MV40 Wakefield Tri Club 05:14:24
281 James Marson MV40 Unattached 05:15:36
282 Jo Bowen LV40 Pennine Fell Runners 05:15:52
283 Julie Laverock LV40 Salford Harriers & AC 05:15:55
284 Ted Adamski MV65 Unattached 05:16:07
285 Matt Glossop MV50 Fat Boys 05:16:07
286 Kim Russon LV40 Totley AC 05:16:37
287 Andy Kirkland M High Peak Tri Club 05:17:36
288 Peter Hamson MV65 Tring RC 05:17:58
289 Jonathan Gregson M Hatton Darts RC 05:18:28
290 Richard Adcock MV40 Valley Striders AC 05:18:35
291 Paul Mellor MV40 Hatton Darts RC 05:19:19
292 Alun Davies MV50 Valley Striders AC 05:20:49
293 Alex Johnson MV40 Unattached 05:25:00
294 John Nightingale MV40 FRA 05:25:01
295 Judy Mills LV50 Thornbury RC 05:25:41
296 David Walker MV60 Macclesfield Harriers & AC 05:26:05
297 Mick Fowler MV50 Unattached 05:29:09
298 Helen Brunt L Buxton & District AC 05:32:44
299 Richard Fawcett MV40 Fat Boys Running CLub 05:33:36
300 James Hulme MV40 Watnall Warriors 05:34:53
301 Phil Clarke MV50 Mercia Fell RC 05:39:27
302 John Snowden MV45 Dark Peak 05:43:05
303 Gus Williams MV40 Unattached 05:44:39
304 Steve Franklin M Totley AC DNF
305 Troy Wilson MV40 FRA DNF
306 Stephen Lang MV40 Cheshire Hill Racers DNF
307 David Knowles M Unattached DNF
308 David Ayrton M Totley AC DNF
309 Ben Arlett M Bristol & West AC DNF
310 Julian Pieters MV40 Unattached DNF
311 Vanessa Durkin L Totley AC DNF
312 Zoe Procter L Pennine Fell Runners DNF
313 Rick Ansell MV50 Tring RC DNF
314 Andrew Platts M Totley AC DNF
315 Richard Foster M Abbey Runners Leeds DNF
316 Murray Bishop MV50 Carnethy Hill RC DNF
317 Steve Sanders MV40 Penistone Footpath Runners AC DNF
318 Tim Rutter M Dark Peak DNF
319 Judith Moore LV40 Smiley Paces DNF
320 Simon Harrison MV40 Totley AC DNF
321 Sara Hamblin L Totley AC DNF
322 Ian Mills M Unattached DNF
323 Jon Glanfield MV40 Unattached DNF
324 Sonja Ingrid Vietoris LV50 Unattached DNF
325 Gayle Gamble L Shelton Striders DNF
326 Lotty Bradford L Smiley Paces DNF
327 Mark Whittaker M Sheffield Hash House Harriers DNF
328 Phil Howson MV40 Steel City Striders RC DNF
329 Michael O Grady MV40 Steel City Striders RC DNF
330 Simon Harding M Macclesfield Harriers & AC DNF