Search for a race


Browse by year


Recently added


Submit results

  • Do you have results you want displayed here? Submit them.

22/09/2013 – Stanage Struggle





  
Pos Name Category Club Time
1 Kristian Jones MOpen Dark Peak 00:38:48
2 Robert Little MOpen Dark Peak 00:39:32
3 Will Bootuman MOpen Dark Peak 00:40:44
4 Jonathan Crickmore MOpen Dark Peak 00:41:03
5 Adam Taylor MOpen Dark Peak 00:41:37
6 Kelechi Ugonna MOpen Sheffield Tri Club 00:42:25
7 Andrew Douglas MOpen The Bike Tree 00:42:48
8 Mike Nolan M40+ Dark Peak 00:44:13
9 Kieran Hodgson MOpen Eden 00:44:18
10 Simon Chappin MOpen Cgcc 00:44:20
11 Kieran Davis MOpen Erewash Valley 00:44:23
12 Chris Burn MOpen London Heathside Ac 00:44:32
13 Martin Dawson MOpen North Derbyshire Rc 00:44:43
14 Richard James MOpen Cgcc 00:44:53
15 Jon Hargreaves MOpen Unattached 00:44:59
16 Damian Kilpin MOpen Penistone Footpath Runners 00:45:02
17 Austin Frost M40+ Dark Peak 00:45:18
18 Edward James MOpen Belper Harriers 00:45:29
19 Dan Croft M40+ Macclesfield Harriers 00:45:36
20 Bart Shaw MOpen Unattached 00:45:37
21 Thomas Hall MOpen 00:46:00
22 Mathew Sedgewick M40+ Unattached 00:46:03
23 Gareth Little MOpen Nottingham Uni 00:46:12
24 Jason Bennett M40+ Buxton Ac 00:46:16
25 Simon Dixon M40+ Unattached 00:46:24
26 Matthew Grainge MOpen Holme Pierrepont Rc 00:46:36
27 Chris Jackson MOpen Glossopdale Harriers 00:46:49
28 Robert Windard MOpen Lincoln And District 00:46:55
29 Andy Barnett M50+ Dark Peak 00:47:01
30 Darren Hawkins M40+ Buxton Ac 00:47:07
31 Rob Pilling M40+ Porter Valley Plodders 00:47:32
32 Alan Billington M40+ Belper Harriers 00:47:37
33 Andy Kenyon M40+ Erewash Valley 00:47:48
34 John Hewitt M50+ Glossopdale Harriers 00:48:07
35 John Street MOpen Unattached 00:48:14
36 Ian Cowey M50+ Lincoln And District 00:48:21
37 Robin Mitton MOpen Pennine Fell Runners 00:48:30
38 Tom Bailey MOpen Unattached 00:48:33
39 Kristian Groom MOpen Unattached 00:48:35
40 Jonathan Fletcher MOpen Unattached 00:48:42
41 Zoe Procter FOpen Pennine Fell Runners 00:48:44
42 Peter Hopley M40+ Mow Cop Runners 00:49:01
43 John Mooney M50+ Macclesfield Harriers 00:49:04
44 Daniel Bell M40+ Unattached 00:49:08
45 Gavin Williams M50+ Dark Peak 00:49:10
46 Sally Fawcett FOpen Smiley Paces 00:49:12
47 Rowan Wood MOpen Colt 00:49:33
48 Neil Weightman M40+ Erewash Valley 00:49:34
49 Richard Hyde M40+ Erewash Valley 00:49:45
50 James Watkins M40+ Charnwood Ac 00:49:46
51 Steph Curtis F40+ Pennine Fell Runners 00:49:49
52 Colin Ward M40+ Ilkeston Rc 00:49:54
53 Adam Hartley M40+ Rothwell Harriers 00:49:57
54 John Alexander MOpen Cgcc 00:50:03
55 Andy Hogben MOpen Unattached 00:50:04
56 Clare Prosser FOpen Dark Peak 00:50:09
57 Elsie Butler FOpen Charnwood Ac 00:50:15
58 Andy Proffitt M40+ Unattached 00:50:18
59 Andrew Drabble M40+ Dfrs Rams 00:50:22
60 Chris Bateson M40+ Dark Peak 00:50:26
61 Wayne West M40+ Dark Peak 00:50:31
62 Carl Bedson M40+ Glossopdale Harriers 00:50:45
63 Sam Hawkins MOpen Edinburgh Weasels 00:50:57
64 David Keling M50+ Cheshire Hill Racers 00:51:16
65 Charles Dummy M40+ Unattached 00:51:24
66 Sam Bentley MOpen Unattached 00:51:39
67 Bisworth Batunitage MOpen Unattached 00:51:53
68 Stephen Kenworthy M40+ Unattached 00:51:56
69 Simon Conroy M40+ Unattached 00:52:00
70 Kate Hemsley FOpen Unattached 00:52:01
71 Reg Cooper M50+ Wirksworth 00:52:03
72 Neil Clarke M50+ Macclesfield Harriers 00:52:14
73 Dave Sykes M40+ Dark Peak 00:52:19
74 William Baxter M40+ Unattached 00:52:21
75 David A Hobson M50+ Unattached 00:52:24
76 John Thompson M40+ Unattached 00:52:28
77 Phil Howson M40+ Steel City Striders 00:52:44
78 Adi Baker M50+ Dark Peak 00:52:52
79 David Beerling M40+ Dark Peak 00:52:56
80 Ben Wolstenholme MOpen Saddleworth Runners 00:52:58
81 Stuart Vas MOpen 00:52:59
82 Andrew Lake MOpen Unattached 00:52:59
83 Russell Beresford M50+ Dark Peak 00:53:04
84 Barry Blyth M60+ Macclesfield Harriers 00:53:19
85 Mark Jelbert MOpen Unattached 00:53:24
86 Adrian Jebb MOpen Unattached 00:53:29
87 Jack Foxhall MOpen Dark Peak 00:53:30
88 Lee Grant M40+ Goyt Valley Striders 00:53:32
89 Mick Archer M40+ Dark Peak 00:53:36
90 Helen Mahan FOpen Unattached 00:53:57
91 Dave Clough M50+ Long Eaton Rc 00:53:59
92 Steven Bennett M50+ North Derbyshire Rc 00:54:03
93 Glenn Darley M40+ Unattached 00:54:10
94 Andrew Watson M40+ Erewash Valley 00:54:11
95 Simon Bilton M40+ Lincoln And District 00:54:14
96 Luke Beresford MOpen Ripley Rc 00:54:18
97 Stacey Smith FOpen Ripley Rc 00:54:18
98 Kirsty Bryan-Jones F40+ Dark Peak 00:54:20
99 Katie Hawkins FOpen Edinburgh Weasels 00:54:24
100 Tony Keech M50+ Human Energy Ac 00:54:24
101 Rory Reed M50+ Wellhead Old Boys 00:54:25
102 Simon Chandler MOpen Wetherby Runners Ac 00:54:27
103 David Pickering M40+ Retford Ac 00:54:37
104 Neil Oxley M60+ Unattached 00:54:45
105 Joseph Allan Wall M50+ Unattached 00:54:51
106 Simon Bolton M40+ Cheshire Hill Racers 00:54:55
107 James Crossland MOpen Unattached 00:54:56
108 Shaun Taylor M40+ Porter Valley Plodders 00:54:58
109 Alison Wainwright F40+ Staffordshire Moorlands 00:55:13
110 Mick Cochrane M60+ Dark Peak 00:55:19
111 Louise Atkin FOpen London Heathside Ac 00:55:26
112 Daniel Rawson MOpen Unattached 00:55:30
113 Richard Heathcote M40+ Unattached 00:55:35
114 Greg Naylor M40+ Unattached 00:55:38
115 Nick Hamilton MOpen Cgcc 00:55:43
116 Darren Webb M40+ Dark Peak 00:56:05
117 Ben Sent M40+ Unattached 00:56:14
118 Mike Taylor M40+ 00:56:28
119 Rob Willis M40+ Unattached 00:56:42
120 Elizabeth Kooper F40+ Sheffield Tri Club 00:56:47
121 Paul Robinson MOpen Unattached 00:56:48
122 Nick Harris MOpen Bunga Bunga Poly 00:57:00
123 Nigel Fisher MOpen Cgcc 00:57:02
124 Michael Bottom MOpen Northern Star 00:57:09
125 Peter Grover M40+ Unattached 00:57:11
126 Chris Horsfall M50+ Handsworth Road Hogs 00:57:12
127 Nick Lyons M50+ Lincoln And District 00:57:13
128 Graham Barnes M50+ Unattached 00:57:15
129 Ben Hickinson MOpen Unattached 00:57:17
130 Mark Nott M40+ Lincoln And District 00:57:27
131 Andrea Frost F40+ Macclesfield Harriers 00:57:38
132 Julia Nolan F40+ Dark Peak 00:57:42
133 Russel James Stevenson M40+ Steel City Striders 00:57:43
134 Philip Barnes M50+ Macclesfield Harriers 00:57:45
135 Rob Turner M40+ Derwent Runners 00:57:48
136 Simon Young M40+ Lincoln And District 00:57:55
137 Nick Vernon M40+ Huncote Harriers 00:57:58
138 Dominic Durham MOpen Unattached 00:58:00
139 Rebecca Bright FOpen Mighty Blighty 00:58:01
140 Pat Goodall F50+ Totley Ac 00:58:02
141 Emma Dent F40+ Totley Ac 00:58:05
142 John Sinclair M60+ Retford Ac 00:58:08
143 Steve Monaghan M50+ North Derbyshire Rc 00:58:08
144 Kevin Rowles M50+ Killamarsh Kestrels 00:58:09
145 Stephen Stead M40+ Unattached 00:58:10
146 Paul Eames M40+ Unattached 00:58:14
147 William Chang MOpen Long Eaton Rc 00:58:22
148 Tim Venn MOpen Unattached 00:58:30
149 Matt Jones M40+ Wellhead Old Boys 00:58:32
150 William Berry MOpen Unattached 00:58:35
151 Tim Nixon M50+ Dark Peak 00:58:43
152 John Richardson M40+ Killamarsh Kestrels 00:58:45
153 John Nunn M50+ Calder Valley Fr 00:58:46
154 Liz Gray FOpen 00:58:46
155 Mandy Calvert F50+ Macclesfield Harriers 00:58:54
156 John Brierley M40+ Sheffield Tri Club 00:58:59
157 Peter Stanley M50+ Penistone Footpath Runners 00:59:00
158 Dave Bone M50+ Unattached 00:59:02
159 Richard Bembridge M40+ Unattached 00:59:06
160 540 MOpen North Derbyshire Rc 00:59:07
161 Lorenzo Allievi MOpen Unattached 00:59:10
162 Thomas Smith MOpen Unattached 00:59:15
163 Claire Haycock FOpen Smiley Paces 00:59:15
164 Robin Fletcher M60+ North Derbyshire Rc 00:59:16
165 Malcolm Ward M40+ Hungerford Hares 00:59:17
166 Vincent Cunliffe M40+ Dark Peak 00:59:17
167 Lewis Bilton MOpen Lincoln And District 00:59:18
168 Jeff Taylor M50+ Handsworth Wildhogs 00:59:35
169 Penny Collier F40+ Dark Peak 00:59:39
170 Chris Leppard MOpen Mito Canada 00:59:42
171 Simon Hutchinson M40+ Unattached 00:59:45
172 Martin Rands M50+ Macclesfield Harriers 00:59:47
173 John Franklin M60+ Porter Valley Plodders 00:59:51
174 Ian Smith M40+ Unattached 00:59:57
175 Richard Garton M50+ Unattached 01:00:03
176 Nick Collier M40+ Dark Peak 01:00:06
177 Richard Hakes M50+ Dark Peak 01:00:09
178 Max Howard M50+ Retford Ac 01:00:16
179 Peter Bradley M50+ Unattached 01:00:18
180 David Perkins MOpen Killamarsh Kestrels 01:00:20
181 Ian Gibson M50+ Dark Peak 01:00:20
182 John Oleshko M50+ Long Eaton Rc 01:00:24
183 Simon Wilson M40+ Rams 01:00:36
184 Helen Spencer FOpen Unattached 01:00:36
185 John Merz MOpen Unattached 01:00:42
186 Patrick Wright MOpen Unattached 01:00:43
187 Richard Durkin M40+ Totley Ac 01:00:45
188 Matthew James Boucher MOpen Unattached 01:00:46
189 Omar Pirzaoa M40+ Unattached 01:00:47
190 Anthony Horsfall M40+ Handsworth Road Hogs 01:00:49
191 Mark Smales M50+ Barnsley Ac 01:00:53
192 Steve Wathall M50+ Retford Ac 01:00:55
193 James Wilson MOpen Unattached 01:00:57
194 Adrian Keen M60+ Long Eaton Rc 01:01:03
195 Shane James M40+ Unattached 01:01:16
196 Stephani Coe FOpen Dark Peak 01:01:35
197 David John Fooks M50+ Unattached 01:01:43
198 Greg Bristol MOpen Unattached 01:01:47
199 Chris Mood M40+ Unattached 01:01:50
200 Will Taylor M50+ Unattached 01:01:52
201 David McKee M40+ Unattached 01:01:56
202 John Houghton M40+ Stilton Striders 01:02:06
203 Neil Smith M40+ North Derbyshire Rc 01:02:08
204 Deborah Lodge F40+ Totley Ac 01:02:11
205 Trevor Milner M50+ Dark Peak 01:02:13
206 Jeremy Brayshaw M60+ Totley Ac 01:02:39
207 Matthew Watson MOpen Unattached 01:02:48
208 David Wassell M50+ Unattached 01:02:54
209 Alan Brock F50+ Unattached 01:03:06
210 Gilly Markham F50+ Metltham Ac 01:03:10
211 Claire Carter FOpen Golden Girls 01:03:13
212 Matt Ridge M40+ Totley Ac 01:03:19
213 Timothy Whitehead MOpen Unattached 01:03:26
214 Jenny Hutton FOpen Cheshire Hill Racers 01:03:27
215 Andy Pritchard M40+ Unattached 01:03:28
216 David Arundale M50+ Dark Peak 01:03:29
217 Martin Barnadell MOpen Derwent Runners 01:03:33
218 Simon Foster M50+ Unattached 01:03:35
219 Richard Thomas M50+ Huncote Harriers 01:03:37
220 Sarah Proffitt F40+ Redhill Road Runners 01:03:40
221 Julie Bembridge F40+ Unattached 01:03:42
222 Nick Eaton MOpen Unattached 01:03:48
223 Stephen Bonhan M40+ Unattached 01:03:54
224 Kevin Parker M50+ Unattached 01:03:58
225 Andrew Taylor M60+ Unattached 01:04:02
226 Robert Dransfield M40+ Cac 01:04:11
227 Sarah David F40+ Unattached 01:04:15
228 Sally Bawden F40+ Ndrc 01:04:29
229 Andy Towne M40+ Unattached 01:04:29
230 Heather Beaumont FOpen Totley Ac 01:04:33
231 Chris Wright MOpen North Derbyshire Rc 01:04:46
232 Mark Wood M40+ Unattached 01:04:49
233 Helen Brunt FOpen Buxton Ac 01:04:52
234 Richard Ferguson M40+ Long Eaton Rc 01:04:53
235 Richard Moore M40+ Unattached 01:04:57
236 Christine Whitehead FOpen Unattached 01:05:02
237 Claire Taylor FOpen Unattached 01:05:04
238 Mary Hampshire F40+ Otley Ac 01:05:06
239 John Rawlinson M40+ Steel City Striders 01:05:08
240 Mike Arundale M60+ Dark Peak 01:05:17
241 Eleanor Scriven F40+ North Derbyshire Rc 01:05:27
242 Brian White M50+ Ndrc 01:05:50
243 Rachel Stego FOpen Unattached 01:05:54
244 Robert Innes M60+ Penistone Footpath Runners 01:05:55
245 Hayley Moore FOpen Unattached 01:06:13
246 Damian Cowlishaw M50+ Long Eaton Rc 01:06:14
247 Daniel Hawkins MOpen Unattached 01:06:23
248 Louise Ward F40+ Unattached 01:06:24
249 Erwin Van Vronenhoven M40+ Unattached 01:06:31
250 Rachel Burgess FOpen Golden Girls 01:06:32
251 Jeni Pitkin FOpen Steel City Striders 01:06:49
252 Cressidia Pearce F50+ Totley Ac 01:06:50
253 Richard Knowles M40+ Totley Ac 01:06:56
254 Mark Longshaw M40+ Steel City Striders 01:06:58
255 Kathryn Hogben FOpen Unattached 01:07:01
256 Graham Niven M40+ Unattached 01:07:01
257 Brian Greaves M50+ Dark Peak 01:07:12
258 Maurice West M60+ Dark Peak 01:07:14
259 Emma Coverley FOpen Unattached 01:07:20
260 Tracey Wilcocks F40+ Unattached 01:07:21
261 Ian Thompson M40+ Huncote Harriers 01:07:23
262 Wendy Thompson F40+ Huncote Harriers 01:07:27
263 Maxine Ison F50+ Totley Ac 01:07:44
264 Geof Andrew M50+ Unattached 01:07:49
265 Phil Harris M50+ Valley Hill Runners 01:07:53
266 Andrea Wragg F40+ Unattached 01:07:56
267 Carol Hartwright F60+ Totley Ac 01:08:01
268 Keith Lindley M50+ Doncaster Ac 01:08:12
269 Louise Goodhill F40+ Totley Ac 01:08:16
270 Gerke Lange F40+ Unattached 01:08:25
271 Stewart Benfield M40+ Rear Gunners 01:08:32
272 Martin McPhillie MOpen Unattached 01:08:35
273 Steve Dewick M40+ Dark Peak 01:08:52
274 Elaine Fleuriot F40+ Pennine Fell Runners 01:09:03
275 Carmel Ganner FOpen Unattached 01:09:05
276 Angela Bent F60+ Buxton Ac 01:09:08
277 Mark Stephensg M50+ Lincoln And District 01:09:15
278 Charlotte Ellis FOpen Rotherham Harriers 01:09:23
279 Peter Brookes M50+ Unattached 01:09:28
280 Michael Evans M50+ Unattached 01:09:43
281 Michelle Veitch FOpen Golden Girls 01:09:58
282 Richard Thorpe M40+ North Derbyshire Rc 01:10:11
283 Ella Kent FOpen Dark Peak 01:10:19
284 Julie Lavefrock F40+ Salford Harriers 01:10:21
285 Florence Jepson FOpen Unattached 01:10:23
286 Phillipa Jane Wilson F40+ Lincoln And District 01:10:24
287 Rachel Argent FOpen Long Eaton Rc 01:10:33
288 Beverley Warwick F50+ Ndrc 01:11:02
289 Thelma Pickard F50+ Unattached 01:11:28
290 Tom Crooks MOpen Unattached 01:11:29
291 Jane Cockerton F50+ Penistone Footpath Runners 01:11:33
292 Lucy Walker F40+ Fat Boys Rc 01:11:40
293 Sue Smith F50+ Unattached 01:11:45
294 Trish Steen F60+ Unattached 01:11:52
295 Susan Gardner F50+ Huncote Harriers 01:11:57
296 Lynda Howard F50+ Tideswell Rc 01:12:45
297 Julie Peckett F50+ Smiley Paces 01:12:56
298 Rachel Lander FOpen Newcastle (staffs) Ac 01:13:01
299 Nick Lander M50+ Erewash Valley 01:13:02
300 Jane Martin F50+ Unattached 01:13:38
301 Sarah Johnson FOpen Unattached 01:13:59
302 Lucy Cottle FOpen Unattached 01:14:05
303 Sam Brown MOpen Unattached 01:14:06
304 Barry Littleton M40+ 01:14:14
305 Tessa Peasgood F40+ Unattached 01:14:21
306 Wendy Duggan F40+ Valley Hill Runners 01:14:53
307 Ruth Aldridge F40+ Unattached 01:15:34
308 Suzanne Greenhaugh FOpen North Derbyshire Rc 01:16:02
309 Erika Silva Tasker F40+ Retford Ac 01:16:27
310 Alan Hobson M50+ Unattached 01:16:53
311 Don Buffham M50+ Otley Ac 01:17:18
312 John Newton MOpen Unattached 01:17:37
313 Kathryn Saunders FOpen Newcastle (staffs) Ac 01:18:43
314 Thomas Cheng MOpen Lincoln And District 01:19:29
315 Charmian Heaton F50+ Retford Ac 01:19:46
316 Rachael Walkden FOpen Unattached 01:19:53
317 Maria Bailey F40+ Newcastle (staffs) Ac 01:21:57
318 Katy Woodhead F40+ Unattached 01:24:30
319 Karen Hodgson F50+ Erewash Valley 01:26:11
320 Mark Davies M40+ Unattached 01:27:24
321 Rob Wilkinson M40+ Unattached 01:27:52
322 Michael Bailey M50+ Unattached 01:28:13
323 Allen Bourne M60+ Staffordshire Moorlands 01:34:40
324 Lucy Siddorn FOpen Unattached 01:40:28
325 Alan Ashforth M60+ Handsworth Road Hogs DNF
326 Charlotte Hunt FOpen Ryston Runners DNF