Search for a race


Browse by year


Recently added


Submit results

  • Do you have results you want displayed here? Submit them.

26/01/2014 – Tigger Tor





  
Pos Name Category Club Time
1 Matthew Roberts M Eryri Harriers 01:14:08
2 Steve Franklin M Totley A.C. 01:14:09
3 Will Boothman M Dark Peak 01:16:33
4 Gareth Briggs M40 Staffordshire Moorlands 01:17:03
5 Ben Cartwright M Matlock A.C. 01:17:06
6 Dan Hardy M Totley A.C. 01:18:03
7 Adam Taylor M Dark Peak 01:18:15
8 David Lund M Dark Peak 01:18:20
9 Oliver Hart M40 Totley A.C. 01:18:24
10 John Boyle M40 Dark Peak 01:18:42
11 Chris Nicoll M40 Derby Triathlon Club 01:18:52
12 Andrew Wainwright M40 01:19:34
13 Michael Sprot M Dark Peak 01:19:55
14 Colin Davenport M Matlock A.C. 01:20:01
15 Paul Fauset M40 Dark Peak 01:20:10
16 Austin Frost M40 Dark Peak 01:20:24
17 Steve Bell M40 Dark Peak 01:20:26
18 Kevin Doyle M40 Kimberworth Striders 01:20:39
19 Richard James M C.G.C.C. 01:20:43
20 Richard Bradbury M40 Matlock A.C. 01:20:43
21 Thomas Smith M South Yorkshire Police A.C. 01:20:44
22 Caitlin Rice W Glossopdale Harriers 01:21:02
23 Martin Dawson M North Derbyshire R.C. 01:21:28
24 Jon Street M 01:21:53
25 Dan Clist M Totley A.C. 01:22:37
26 Nick Hamilton M C.G.C.C. 01:22:38
27 Chris Jackson M Glossopdale Harriers 01:23:01
28 Matthew Hulley M Dark Peak 01:23:19
29 Andrew Davies M40 Steel City Striders 01:23:28
30 Luke Desforges M40 Steel City Striders 01:23:32
31 James Bostock M Leicester Roadhoggs 01:24:32
32 Aidan Linskill M Totley A.C. 01:24:37
33 Mike Nolan M40 Dark Peak 01:26:00
34 Stephen Watts M50 Macclesfield Harriers 01:26:02
35 Lee Rawson M40 01:26:09
36 Chris Bateson M40 Dark Peak 01:26:16
37 Rob Higginson M40 Fat Boys R.C. 01:26:25
38 Paul Lydon M40 Totley A.C. 01:26:29
39 Matt Heason M40 Grindleford Goats 01:26:37
40 Laura Allen W Totley A.C. 01:27:15
41 Richard Howcroft M40 Kimberworth Striders 01:27:24
42 Rameswar Tripathi M Totley A.C. 01:27:45
43 Keith Alger M Holme Pierrepont R.C. 01:28:03
44 Steve Turland M40 Ilkley Harriers 01:28:20
45 Jon Osborne M 01:28:43
46 Colin Lynch M40 Totley A.C. 01:28:48
47 Richard Hyde M40 Erewash Valley R.C. 01:29:00
48 Lyndon Ashley M40 01:29:02
49 Alastair Lawson M40 Steel City Striders 01:29:07
50 Adam David Jeays M Dark Peak 01:29:18
51 Colin Earl M50 Kimberworth Striders 01:29:22
52 Kevin Charleston M Porter Valley Plodders 01:29:29
53 Paul Reaney M40 Killamarsh Kestrels 01:29:32
54 Michael O'Grady M40 Steel City Striders 01:29:38
55 Paul Vincent Stuart M40 Steel City Striders 01:29:39
56 Stephen Pope M40 Totley A.C. 01:29:42
57 Misko Abramiuk M40 Racing T.N.T. Triathlon Team 01:29:43
58 Jon Slate M40 Hallamshire Harriers 01:29:53
59 David Cleaver M 01:30:08
60 Ian Loombe M40 Dark Peak 01:30:10
61 Noel Craine M40 Eryri Harriers 01:30:11
62 Emma Gould W Mercia 01:30:12
63 Michael Toman M40 Rossendale Harriers 01:30:13
64 Daniel James Stowers M40 Dark Peak 01:30:13
65 Andrew Mansfield M 01:30:16
66 John-Paul Hopkinson M40 Keighley And Craven A.C. 01:30:20
67 James Fuller M C.G.C.C. 01:30:21
68 Jamie Wood M40 Wolds Veterans 01:30:23
69 Hazel Tant W Totley A.C. 01:30:25
70 Simon Sharp M40 Holme Pierrepont R.C. 01:30:27
71 Peter Fieldson M50 Lincoln Wellington A.C. 01:30:28
72 Michael Douglas Tonkins M Porter Valley Plodders 01:30:35
73 Pippa Wilkie W40 Dark Peak 01:30:39
74 Trevor Watson M50 Steel City Striders 01:30:44
75 Justin Peter Lewis M 01:31:04
76 Julian Wareham M40 Porter Valley Plodders 01:31:05
77 Karl Webster M40 Matlock A.C. 01:31:06
78 Jonathan Clowes M 01:31:08
79 Charlie Elliot M40 01:31:18
80 Tim Gleeson M Handsworth Roadhogs 01:31:24
81 Carl Bradford M40 01:31:25
82 Allen Williams M40 01:31:29
83 Kristian Groom M Dark Peak 01:31:29
84 Stephen Aspey M50 01:32:15
85 James Fletcher M Steel City Striders 01:32:15
86 Ben Coales M Dark Peak 01:32:15
87 Alastair Morgan M Totley A.C. 01:32:22
88 Carl Saxton M40 Danum Harriers 01:33:11
89 David Whitaker M50 Sheffield Triathlon Club 01:33:15
90 Michael Timm M40 Steel City Striders 01:33:28
91 Daniel Taylor M Totley A.C. 01:33:34
92 Chris Duffy M 01:34:01
93 Christopher Newman M40 Danum Harriers 01:34:07
94 Keith G. Holmes M50 Dark Peak 01:34:11
95 Gary Brooks M40 01:34:34
96 Sky Grahn M 01:34:35
97 Matt Reed M40 Sheffield Triathlon Club 01:34:39
98 Wojtek Siodelski M Totley A.C. 01:35:21
99 Rob Ellis M New Forest Runners 01:35:22
100 Alec Hartley M C.G.C.C. 01:35:41
101 Jason Brannan M40 01:36:02
102 Richard Penn M 01:36:03
103 Loxley Crawshaw M40 Dark Peak 01:36:13
104 Michael Murray M Dark Peak 01:36:16
105 Christine Howard W40 Matlock A.C. 01:36:21
106 Alistair Mcmillan M40 Dark Peak 01:36:21
107 Matt Nash M Chesterfield Triathlon Club 01:36:22
108 Michael Bourne M40 Dark Peak 01:36:27
109 Holly Martin W Pennine 01:36:37
110 Jerry Cook M40 Shepshed R.C. 01:36:43
111 Simon Conroy M40 01:36:53
112 Tim Clarke M40 Dark Peak 01:37:07
113 Jez Allard M50 Shepshed R.C. 01:37:08
114 John Thompson M40 Fat Boys R.C. 01:37:19
115 Carl Middleton M40 01:37:34
116 David Wass M40 Worksop Harriers 01:38:08
117 Clive Waddington M40 Totley A.C. 01:38:14
118 David John Beerling M40 Dark Peak 01:38:34
119 Edward Collin M 01:38:55
120 Michael Jenkinson M40 01:39:14
121 Nicola Parkin W40 01:39:33
122 Kevin Taylor M40 Danum Harriers 01:39:37
123 Kevin Sibley M40 Steel City Striders 01:39:42
124 Tom Bassindale M 01:39:51
125 Stuart Vas M 01:40:06
126 Tim Shiles M40 Totley A.C. 01:40:14
127 Sara Hamblin W Totley A.C. 01:40:19
128 Mick Cochrane M60 Dark Peak 01:40:34
129 Arron Jackson M40 Worksop Harriers 01:40:43
130 Paul Burchell M50 Long Eaton R.C. 01:40:45
131 Phil Abbott M40 Long Eaton R.C. 01:40:47
132 Dean Young M Steel City Striders 01:40:56
133 Joseph Allan Wall M50 01:41:08
134 Steve Wickham M50 Erewash Valley R.C. 01:41:33
135 Richard Bembridge M40 Dark Peak 01:41:40
136 Alex Waite M40 01:41:48
137 Lee Somers M40 01:41:52
138 Lawrence Brown M40 01:41:55
139 Jane Searle W50 Dark Peak 01:41:57
140 Ian Stinson M40 Steel City Striders 01:42:06
141 Sandy Presly M60 Wolds Veterans 01:42:07
142 Michael Dean M40 Calder Valley F.R. 01:42:09
143 Stephen Stead M40 01:42:11
144 Anthony Bissell M Barnsley Harriers 01:42:16
145 Dave Bone M50 01:42:20
146 Stewart Kemp M60 Dark Peak 01:42:36
147 Brennan Darbyshire M40 South Yorkshire Police A.C. 01:42:59
148 Mick O'Hanlon M40 Totley A.C. 01:43:11
149 Mark Sinclair M40 01:43:15
150 Matt Range M40 01:43:33
151 Alan Evans M40 Lincoln Wellington A.C. 01:43:35
152 Ant Harris M40 Fat Boys R.C. 01:43:40
153 Christian Longson M40 01:43:51
154 Nicholas Craven M 01:43:56
155 Reg Cooper M50 01:43:57
156 Neil Andrew Oxley M60 01:44:04
157 Adam Watford M 01:44:11
158 Paul Anthony Shepherd M40 01:44:13
159 Andy Thorpe M40 Calder Valley F.R. 01:44:15
160 Richard Gordon M50 Wolds Veterans 01:44:18
161 Richard Gray M60 Totley A.C. 01:44:33
162 Penny Sadler W40 Totley A.C. 01:44:42
163 Vanessa Durkin W Totley A.C. 01:44:47
164 Max Howard M50 Retford A.C. 01:44:48
165 Julie Dixon W40 Wooton Road Runners 01:45:06
166 Andy Pritchard M40 01:45:15
167 Helen Davis W Steel City Striders 01:45:16
168 Joel Siddall M North Derbyshire R.C. 01:45:23
169 Helen Calder W40 Steel City Striders 01:45:26
170 John Hamshaw M40 01:45:29
171 Jo Bednall W40 Buxton A.C. 01:45:31
172 Graham Johnson M50 Derwent Valley Orienteers 01:45:33
173 Andrew Michael Sadler M 01:45:45
174 Darren Coggins M40 01:45:53
175 Adrian Dodds M40 Lincoln Wellington A.C. 01:45:58
176 Marcus Adams M40 Totley A.C. 01:45:59
177 Peter Andrew Hampshire M40 Pensby Runners 01:46:02
178 Neil Stewart Barker M50 Ancholme Valley A.C. 01:46:15
179 John Burton M 01:46:16
180 Thomas Nathan Janusz M 01:46:17
181 Bob Foreman M50 01:46:18
182 Justin Rowntree M40 01:46:26
183 Martin Brown M North Derbyshire R.C. 01:46:46
184 Graeme Schofield M Dark Peak 01:46:47
185 Andy Prichard M40 01:46:50
186 Rick Ansell M50 Tring R.C. 01:47:31
187 Nigel Crompton M50 Pensby Runners 01:47:33
188 Richano Bunting M40 01:47:38
189 Nick Collier M40 Dark Peak 01:47:39
190 Penny Collier W40 Dark Peak 01:47:42
191 Dave Hopgood M Danum Harriers 01:47:45
192 Philip Wood M Wooton Road Runners 01:47:48
193 Chris Horsfall M50 Handsworth Roadhogs 01:47:49
194 Marion Dixon W40 01:47:49
195 Rob Willis M40 Totley A.C. 01:47:50
196 Neale Vanstone M40 Fat Boys R.C. 01:47:50
197 Anthony Horsfall M40 Handsworth Roadhogs 01:47:51
198 Mick Moorhouse M60 Matlock A.C. 01:47:51
199 David C. Gill M50 Denby Dale Travellers 01:47:52
200 Michael Robinson M40 01:47:57
201 Christopher Jordan M 01:48:06
202 Dot Kesterton W60 Smiley Paces 01:48:33
203 John Gorman M60 North Derbyshire R.C. 01:48:38
204 Chris Moody M40 01:49:06
205 Lorenzo Allievi M Kirstall Harriers 01:49:12
206 Andrew Sumner M40 Pensby Runners 01:49:32
207 Rebecca Bostock W Leicester Roadhoggs 01:50:02
208 Alan Ashforth M60 Handsworth Roadhogs 01:50:03
209 Martin Blandy M 01:50:09
210 Lee Weatherall M40 Kimberworth Striders 01:50:28
211 Hannah Gilman W Smiley Paces 01:50:39
212 Sue Atkinson W40 Sheffield Running Club 01:50:42
213 Shaun Jackson M40 Sheffield Running Club 01:50:45
214 Helen Pickford W Sheffield Running Club 01:50:46
215 Paul Bowerbank M50 Totley A.C. 01:50:48
216 Andrew Peter Roscamp M40 01:50:50
217 Peter Robert Smith M40 Worksop Harriers 01:51:01
218 Richard Horner M50 Mercia 01:51:02
219 William Blackwood M 01:51:06
220 Sasha Doyle W40 01:51:17
221 Russell Tattershall M50 Caistor R.C. 01:51:22
222 Richard Bulmer M40 01:51:31
223 Darren Burns M40 Fell Ponies 01:51:36
224 Jane Langham W40 01:51:57
225 Mark Wood M40 01:51:59
226 Ross Drayton M Steel City Striders 01:52:02
227 Steve Clarke M Steel City Striders 01:52:04
228 Mark Utley M40 Kimberworth Striders 01:52:38
229 David Gould M60 Mercia 01:52:44
230 Linda Fitzpatrick W40 Totley A.C. 01:53:21
231 Elizabeth Bridgen W40 Erewash Valley R.C. 01:53:26
232 Philip Harrop M40 01:53:36
233 Andrew Bragg M40 01:53:46
234 Caz Kay W Totley A.C. 01:53:49
235 Alex Douglas M Scunthorpe And District A.C. 01:53:49
236 Paul Mallinson M Scunthorpe And District A.C. 01:53:57
237 Kieran Fitzpatrick M50 Totley A.C. 01:54:08
238 Richard Pegram M40 Wirksworth 01:54:10
239 Bob Gardner M50 North Derbyshire R.C. 01:54:14
240 Caroline Burrell W40 F.R.A. 01:54:15
241 Peter Edwards M50 Harrogate Harriers 01:54:31
242 Ian Tinto M Erewash Valley R.C. 01:54:36
243 Claire Haycock W Smiley Paces 01:55:07
244 Heather Beaumont W Totley A.C. 01:55:10
245 Michael Priestman M Sheffield Hash House Harriers 01:55:30
246 Jeni Pitkin W Steel City Striders 01:55:33
247 David Green M Pensby Runners 01:55:48
248 Robert Dransfield M40 C. Nine C. 01:56:18
249 Christopher Backes M50 01:56:19
250 Paul Greenwood M50 Cleethorpes A.C. 01:56:34
251 Katherine Harvey W50 Pennine 01:56:47
252 Tom Rutherford M50 Pensby Runners 01:57:05
253 Debra Rutherford W50 Pensby Runners 01:57:09
254 David Ayrton M Totley A.C. 01:57:47
255 Pippa Weir W50 Totley A.C. 01:57:48
256 Gayle Gamble W Shelton Striders 01:57:49
257 Christian Jon Hopkins M40 Handsworth Roadhogs 01:57:52
258 Janet Milton W50 Totley A.C. 01:58:36
259 Tom Ricketts M50 F.R.A. 01:58:39
260 Vanessa Hodgetts W40 Smiley Paces 01:58:43
261 Margaret E. Duncan W40 Smiley Paces 01:58:47
262 Sean Nugent M50 01:59:05
263 Alison Thomas W40 Eryri Harriers 01:59:09
264 Claire Dutson W Porter Valley Plodders 01:59:29
265 William Nicholas Taylor M50 02:00:29
266 Janice Brown W50 02:00:33
267 Ian Coates M50 Rother Valley Swallows 02:00:35
268 Paul Challender M Pensby Runners 02:01:04
269 Emma Dent W40 Totley A.C. 02:01:07
270 Deborah Lodge W40 Totley A.C. 02:01:17
271 Samantha Weatherall W40 Kimberworth Striders 02:01:22
272 Ken Mcmillan M50 Wolds Veterans 02:01:25
273 Helen Young W40 Totley A.C. 02:01:32
274 Michael Twigg M40 Steel City Striders 02:01:37
275 Steven Enright M50 Cleethorpes A.C. 02:01:40
276 Charlotte Stone W 02:01:40
277 Robin Edwards M50 Porter Valley Plodders 02:01:52
278 Trevor Stevens M50 02:02:15
279 Roderick Burton M50 Caistor R.C. 02:02:18
280 Jon Heathfield M50 Dark Peak 02:03:08
281 Mike Arundale M60 Dark Peak 02:04:19
282 Malcolm Coles M70 Valley Striders 02:04:29
283 Andrew Lees M40 North Derbyshire R.C. 02:04:45
284 Janette Robinson W40 North Derbyshire R.C. 02:04:46
285 Ceri Lyn Baker W50 Pensby Runners 02:04:51
286 Russell Ashmore M50 Totley A.C. 02:05:01
287 Andrew Lewis M40 02:06:23
288 Pete Tapping M60 Dark Peak 02:06:35
289 Beth Cole W Smiley Paces 02:06:45
290 Charlotte Shepherd W40 Smiley Paces 02:06:54
291 Sarah Crossland W Smiley Paces 02:06:57
292 David Arundale M50 Dark Peak 02:06:58
293 William Ward M60 Wolds Veterans 02:06:59
294 Mick Fowler M50 02:07:05
295 Bryony Clarke W 02:07:21
296 Helen Wainwright W40 02:07:29
297 Isobel Ellis W50 Smiley Paces 02:07:38
298 John Kerr M50 Totley A.C. 02:07:46
299 Caroline Lloyd W Porter Valley Plodders 02:08:09
300 Catherine Lancaster W50 Pensby Runners 02:08:15
301 Vicky Penn W Smiley Paces 02:08:34
302 Peter Macfarlane M50 Dark Peak 02:09:08
303 Kim Russon W Totley A.C. 02:10:42
304 Brian Greaves M50 Dark Peak 02:10:44
305 Colin White M60 Totley A.C. 02:10:47
306 Adele Morris W50 Totley A.C. 02:10:49
307 Mark Smales M50 Barnsley A.C. 02:10:57
308 Jenny Pickersgill W40 02:11:03
309 Louise Goodhill W40 Totley A.C. 02:12:20
310 Kate Brown W Caistor R.C. 02:13:02
311 Andrea Rodgers W40 Dark Peak 02:13:07
312 Yvonne Twelvetree W60 Totley A.C. 02:13:14
313 Deborah Clark W 02:13:19
314 Carla Middleton W40 02:13:20
315 Sarah Halstead W40 Penistone 02:13:34
316 Caryl Hartwright W60 Totley A.C. 02:13:34
317 Lotty Bradford W Smiley Paces 02:13:54
318 Judith Moore W40 Smiley Paces 02:14:01
319 Jane Cockerton W50 Penistone 02:14:19
320 Stewart Benfield M40 Rear Gunners 02:14:35
321 Neil Pattison M40 Wolds Veterans 02:14:53
322 Nicola Clifford W40 Wolds Veterans 02:14:57
323 Jim Simpson M40 St. Albans Striders 02:14:58
324 Barbara Haigh W60 Penistone 02:15:10
325 Sandra Butcher M60 Shelton Striders 02:15:26
326 Mary Hampshire W40 Otley A.C. 02:15:54
327 Raymond Micogz M60 02:17:37
328 Dorothy Elsey W60 Totley A.C. 02:17:39
329 Eddie Lloyd M50 02:18:47
330 Jayne Benford W40 Cleethorpes A.C. 02:19:43
331 Michel Trevor Ayrton M40 02:20:39
332 Joan Waller W50 Dark Peak 02:22:12
333 Mo Mcdonald M40 02:23:46
334 Lesley Parry W50 Cleethorpes A.C. 02:24:33
335 Susan Bridgeford W40 Totley A.C. 02:24:48
336 Kevin Clack M40 Cleethorpes A.C. 02:25:12
337 Mark White M Totley A.C. 02:26:08
338 Mike Noble M60 Pennine 02:26:45
339 Alexis Dinsmor W60 Pennine 02:26:48
340 Helen Clarke W40 Totley A.C. 02:29:31
341 Lindsay Evans W40 Totley A.C. 02:29:51
342 Harriet Eisner W50 Totley A.C. 02:29:57
343 Diane Clewes W50 Totley A.C. 02:30:01
344 Jo Bissell W Barnsley Harriers 02:30:02
345 Sarah Brooks W Totley A.C. 02:30:11
346 Corin Leach W Totley A.C. 02:30:15
347 Laura Buxton W Porter Valley Plodders 02:31:32
348 Sarah Chapman W40 Caistor R.C. 02:33:17
349 Mike Wells M Caistor R.C. 02:33:17
350 Sharon Ward W40 Totley A.C. 02:42:05
351 Debbie Marshall W50 Totley A.C. 02:55:59
352 Steve Terry M60 Totley A.C. 03:02:48