Search for a race


Browse by year


Recently added


Submit results

  • Do you have results you want displayed here? Submit them.

08/09/2013 – Yorkshireman Off Road Half Marathon





  
Pos Name Category Club Time
1 Ben Mounsey M Calder Valley Fell Runners 01:41:04
2 Christian Holmes MV40 Wharfedale Harriers 01:41:30
3 Nick Charlesworth MV40 Wharfedale Harriers 01:41:40
4 Steve Watkins MV40   01:46:22
5 Nick Richardson MV40 Ilkley Harriers AC 01:46:36
6 Oliver Barnes M   01:47:32
7 Colin Walker MV40 Pudsey & Bramley AC 01:47:48
8 Gareth Burrell M Halifax Harriers & AC 01:48:19
9 Tim Harvey MV40 Nidd Valley Road Runners 01:51:07
10 Brian Stevenson MV50 Pudsey & Bramley AC 01:51:42
11 Andrew Meskimmon MV40 Dewsbury Road Runners 01:53:35
12 Paul Calderbank MV50 Sale Harriers Manchester 01:55:13
13 Ian Stainthorpe MV50 Rochdale Harriers & AC 01:57:35
14 Bobby Brown M Keighley & Craven AC 01:57:53
15 Dan Marsden M Stainland Lions RC 01:59:31
16 Brett Reynolds MV40 Stainland Lions RC 02:00:05
17 Rachel Pilling F Pudsey & Bramley AC 02:00:24
18 Claire Cooper F Keighley & Craven AC 02:00:31
19 Helen Livingstone FV40 Leeds Bradford Triathlon 02:00:43
20 Debbie Wilson FV40 Trawden AC 02:00:50
21 Michael Coe MV40 Queensbury RC 02:00:52
22 Richard Foster M Abbey Runners Leeds 02:01:54
23 Paul Smith MV40 Valley Striders AC 02:02:40
24 Leigh Hinchliffe MV40 Pudsey Pacers RC 02:02:54
25 Richard Gibson MV40 Pudsey Pacers RC 02:02:55
26 Craig Cooper MV40 Keighley & Craven AC 02:02:57
27 Molly Ralphson F Trawden AC 02:03:20
28 Mike Lancaster M St. Albans Striders 02:03:29
29 Stuart Preston M Keighley & Craven AC 02:03:38
30 Chris Longstaff MV40 Baildon Runners 02:03:44
31 Daniel Coe MV40 Wharfedale Harriers 02:03:50
32 Andrew Birkinshaw MV40 Pudsey & Bramley AC 02:05:10
33 Jim Wheldon MV60 Pudsey Pacers RC 02:05:33
34 Simon Coughlan M Pudsey Pacers RC 02:05:41
35 Steve Curtis MV50 Keighley & Craven AC 02:05:49
36 Graham Pilling M Kirkstall Harriers 02:06:12
37 Alek Karagic MV50 Horsforth Harriers 02:06:34
38 Lance Parker MV40   02:07:16
39 Jason Praill M Abbey Runners Leeds 02:08:02
40 Will Duggan MV40 Bingley Harriers & AC 02:09:28
41 Craig Lammas M Sale Harriers Manchester 02:09:42
42 Paul Hartley M Trawden AC 02:09:55
43 Michael Bray MV40 Wharfedale Harriers 02:10:09
44 John Bassinder MV50 Stainland Lions RC 02:10:40
45 Adie Greenwood MV40 Keighley & Craven AC 02:11:29
46 Ben Marchant M Saltaire Striders 02:11:36
47 Simon Miller M   02:12:21
48 Kirsty White FV40 Royton RR 02:12:26
49 David Cooper MV40 Pudsey Pacers RC 02:12:40
50 Katherine Kirkham F Wharfedale Harriers 02:12:55
51 Alan Davidson MV50 Nidd Valley Road Runners 02:13:01
52 Simon Farrar MV40 Keighley & Craven AC 02:13:43
53 Bill Yoxall MV50   02:14:48
54 John Ingles MV40 Stainland Lions RC 02:14:52
55 Laura Marchant (Nee Mayo) F Saltaire Striders 02:14:54
56 Flic Meares F   02:15:26
57 Simon Rayner MV40 Danum Harriers RC 02:15:38
58 Stephen Pattison MV50 Pudsey Pacers RC 02:15:43
59 Dean Ralphson MV40 Trawden AC 02:15:48
60 Alan Abbott M   02:15:54
61 Fionnuala Swann FV40 Trawden AC 02:16:15
62 Robert Jackson MV40 Abbey Runners Leeds 02:16:17
63 Jamie Woodyard MV40 Springfield Striders RC 02:16:29
64 Richard Hellewell M Fetcheveryone 02:16:32
65 Timothy Jacobs MV40 Abbey Runners Leeds 02:17:08
66 Damien Brockie M FRA 02:17:14
67 Duncan Proud MV40 FRA 02:17:24
68 Mark David MV50 Nidd Valley Road Runners 02:17:32
69 Raymond McArthur MV60 Meltham AC 02:18:40
70 Tim Cox MV50   02:18:44
71 Phil McGeever MV50 Horsforth Harriers 02:19:57
72 Richard Henderson MV50 FRA 02:20:26
73 John Foulds MV50 Northern Veterans AC 02:21:00
74 Emma Stoney F Baildon Runners 02:21:03
75 Vicky Miller F Horsforth Harriers 02:21:21
76 Patrick Garland MV40   02:21:36
77 Sally Cowton FV40 Halifax Harriers & AC 02:21:42
78 Martin Cowton MV40 Halifax Harriers & AC 02:21:43
79 David Cummings MV50 Trawden AC 02:21:44
80 Susan Ransome FV50 Pudsey Pacers RC 02:22:07
81 Sharon Woodruff F Abbey Runners Leeds 02:22:12
82 Antony Limbert M   02:22:22
83 John Lambe MV50 Royton RR 02:22:51
84 Brian Sherwood MV40 Nidd Valley Road Runners 02:23:14
85 Dan Cobb M Baildon Runners 02:23:16
86 Autumn Howard F Trawden AC 02:23:21
87 Victoria Goulden FV50 Abbey Runners Leeds 02:23:39
88 Andrew Hargreaves MV60 Meltham AC 02:24:16
89 Catherine Hudson F Baildon Runners 02:24:57
90 Sue Straw FV40   02:25:00
91 Samantha Hesketh F Trawden AC 02:25:05
92 Nick Rhodes MV40   02:25:41
93 Robert Naylor MV40   02:25:43
94 James Gray M   02:25:46
95 Mark Dye MV40   02:25:47
96 Amanda Clarke FV40 Bingley Harriers & AC 02:25:50
97 Peter Huby MV50 Saltaire Striders 02:25:56
98 Leanne Hague FV40 Abbey Runners Leeds 02:26:35
99 Sharon Hague FV40 Pudsey Pacers RC 02:26:47
100 Richard Longlands M   02:27:14
101 Beverley Smith FV40 Horsforth Harriers 02:27:17
102 Richard Corney MV40 Halifax Harriers & AC 02:27:35
103 Neil Rutter M   02:27:51
104 Kevin Jagger MV40   02:28:14
105 Fiona Greening FV40 Wharfedale Harriers 02:28:23
106 David Rayson MV40 Chapel Allerton Road Runners 02:28:37
107 John Coates MV50 Ilkley Harriers AC 02:28:39
108 Roger Walker MV60   02:28:43
109 Helen Mann FV40   02:29:00
110 Robin Gray MV40 Calder Valley Fell Runners 02:29:11
111 Stephanie Bailey FV40 Meltham AC 02:29:20
112 Emily Ledder F Stadium Runners 02:29:23
113 Jonathan Mayo MV50 Kendal AAC 02:29:52
114 Tracy Mott FV40 Stainland Lions RC 02:30:01
115 Sue Fulton FV50 Bingley Harriers & AC 02:30:04
116 John Thompson MV50 Stainland Lions RC 02:30:20
117 Chantal Busby FV40 Sale Harriers Manchester 02:30:41
118 Charlie Boyce MV40 Calder Valley Fell Runners 02:31:48
119 Sarah Smith F Otley AC 02:32:07
120 Alan Harman MV50 Thirsk & Sowerby Harriers 02:32:09
121 Kevin Woods MV50 Blackpool & Fylde AC 02:32:29
122 Robert Cator MV50 Stockport Harriers & AC 02:32:52
123 Gilly Markham FV50 Meltham AC 02:33:16
124 Steve Boyer MV50 Stainland Lions RC 02:34:28
125 Dawn Richards FV40 Clayton-le-Moors Harriers 02:34:36
126 Andrew Wicks MV40 Abbey Runners Leeds 02:35:05
127 Helen Kay FV40 Trawden AC 02:35:40
128 Jean Proud FV50 Trawden AC 02:35:42
129 Bradley Walton M   02:35:43
130 Charlie Walker M Serpentine RC 02:35:46
131 Alastair Roberts MV40   02:36:07
132 Fraser Kerr MV40   02:36:10
133 Matthew Harrison M   02:37:10
134 Andrew Wallace MV50 FRA 02:37:48
135 Ged Peacock MV50 Otley AC 02:37:51
136 John Merrick MV40 Bingley Harriers & AC 02:38:17
137 Jeff Hignett MV60 Rossendale Harriers & AC 02:39:31
138 Christine Holleran FV40 Nidd Valley Road Runners 02:39:55
139 Jim Holding MV50 Pocklington Runners 02:39:57
140 John McIntosh MV50 Rossendale Harriers & AC 02:40:02
141 Carol Young FV50 Craven Energy 02:40:26
142 Serena Blackburn FV40 Horsforth Harriers 02:40:30
143 Phil Bowling M British Military Fitness 02:40:32
144 Lauren Ireland F British Military Fitness 02:40:35
145 Anthony Blight MV40 Blackpool & Fylde AC 02:40:38
146 Joanne Spavin FV40   02:41:06
147 Christopher Jamieson MV50 Esk Valley Fell Club 02:41:36
148 Nicola Leng F   02:41:42
149 Linda Palmer FV50   02:41:45
150 Paul Savage M   02:41:50
151 Chris Burrell MV50 Halifax Harriers & AC 02:41:54
152 Nick Coombes MV50   02:42:29
153 Christopher Wood MV40 North Yorks Moors AC 02:42:34
154 Kath Davis FV40 Settle Harriers 02:42:36
155 Marc Collett MV50 Calder Valley Fell Runners 02:42:38
156 Helen Goldthorpe F Kirkstall Harriers 02:42:46
157 Garry Owens MV50 Northumberland Fell Runners 02:43:12
158 Krzysztof Swedrowski M Halifax Harriers & AC 02:43:16
159 Phil Hawkswell MV50 Bingley Harriers & AC 02:43:23
160 Alison Howell F   02:43:54
161 John Griffiths M   02:46:19
162 Penny Lewis F   02:46:20
163 Katherine Phillips F Bingley Harriers & AC 02:46:31
164 Catherine Gomersall F Bingley Harriers & AC 02:46:32
165 Rachel Whalley FV40 Trawden AC 02:47:00
166 Amanda Galsworthy F Valley Striders AC 02:47:23
167 Claire Greenwood FV40 Baildon Runners 02:47:32
168 Liam Smith M   02:47:44
169 Steve Hart MV50 Swinton RC 02:48:09
170 Charlotte Wetton F Calder Valley Fell Runners 02:48:14
171 Richard Smith MV40   02:48:44
172 Heidi Siddle F   02:48:57
173 Rebeccca Moores F Ilkley Harriers AC 02:49:00
174 Helena Deeney FV40   02:49:02
175 Juliet Hammond FV40 Ilkley Harriers AC 02:49:03
176 Stella Cross FV50 Abbey Runners Leeds 02:49:49
177 Jenny Cooper F Pudsey Pacers RC 02:49:52
178 Kathryn Thomas FV40 Baildon Runners 02:52:01
179 Steve Hall MV40 Baildon Runners 02:52:57
180 Rob Dawes M   02:54:15
181 Sarah Bright F Wharfedale Harriers 02:54:58
182 Cliff Utting MV60 Red Rose Road Runners 02:55:11
183 Debbie Kirkman FV40 Red Rose Road Runners 02:55:11
184 Sarah Dunnakey FV40 Calder Valley Fell Runners 02:56:17
185 Val Lawson FV50 Peel Road Runners 02:56:32
186 Laurence Reynolds MV50 21cl 02:56:41
187 Mike Watson MV40 Keighley & Craven AC 02:57:32
188 Tim Ayres MV50 Pudsey Pacers RC 02:59:59
189 Anthony B Knowles MV60 Keighley & Craven AC 03:00:00
190 Susan Corney FV50 Halifax Harriers & AC 03:00:18
191 Katie Oscroft FV50   03:00:19
192 Tony Minikin MV70 Keighley & Craven AC 03:00:26
193 Gwyneth Timbers FV60 LDWA 03:00:37
194 Roger Timbers MV60 LDWA 03:00:40
195 Robert Nash MV60 FRA 03:01:35
196 Sean Wheeler M   03:01:41
197 Pete Templeton M   03:01:49
198 Andrew Hall M Trawden AC 03:01:51
199 Paul Donven M   03:02:15
200 Andrea Bowen F Nidd Valley Road Runners 03:04:08
201 Lisa Spencer FV40 Bingley Harriers & AC 03:04:45
202 Sara Brooks F   03:05:40
203 Karen Thorne FV40 Stainland Lions RC 03:06:32
204 Lesley Cresswell FV60   03:06:34
205 Andrew Wood MV50   03:07:36
206 Jane Frechette FV60 Calder Valley Fell Runners 03:07:56
207 Victoria Pooler F Achille Ratti Climbing Club 03:08:18
208 Andrew Pooler MV40 Achille Ratti Climbing Club 03:08:25
209 Claire Wood FV40 Calder Valley Fell Runners 03:08:26
210 Ian Wood MV40 Calder Valley Fell Runners 03:08:28
211 Angela Richards FV50 Calder Valley Fell Runners 03:09:39
212 Maddy Collinge FV60 Mansfield Harriers & AC 03:10:33
213 Peter Collinge MV60 Vegetarian Cycling & AC 03:10:33
214 Tamsin Greaves FV40   03:11:13
215 Fiona Buchanan FV40 Keighley & Craven AC 03:12:07
216 Alison Britland FV50 Keighley & Craven AC 03:12:10
217 Helen Cawkwell FV50 Keighley & Craven AC 03:12:11
218 Peter Mitchell MV70 Keighley & Craven AC 03:12:12
219 Charmian Heaton FV50 Retford AC 03:12:36
220 Graham Davy MV50 Calder Valley Fell Runners 03:13:23
221 Joanna Marshall F Calder Valley Fell Runners 03:13:24
222 Carolyn Shimwell F Calder Valley Fell Runners 03:13:25
223 Sue Martin FV50 Halifax Harriers & AC 03:18:45
224 Emma Smith F Rossendale Harriers & AC 03:27:02
225 Kay Pierce FV60 Calder Valley Fell Runners 03:27:40
226 Laura Davies F Kirkstall Harriers 03:28:20
227 Melanie Bryan FV40   03:32:58
228 Julia Easter FV40 FRA 03:33:00
229 Anne Akers FV50 Eccleshill Road Runners 03:38:31
230 Sarah Butler FV40 Royton RR 03:40:42
231 Tony Hunking MV50 Royton RR 03:40:50
232 Catherine Potts F   03:59:23
233 Geoff Render M Hyde Park Harriers 04:00:46
234 Jason Newell MV40 Hyde Park Harriers 04:00:50
235 Stacey Gill F Sweatshop Running Club 04:00:59
236 Natalie Wild F Sweatshop Running Club 04:01:00
237 William Potts M   04:01:03
238 Jill Bell FV50 Keighley & Craven AC 04:02:04
239 Vicky Young FV50 Keighley & Craven AC 04:02:05
240 Andrea Marshall FV50 Keighley & Craven AC 04:04:16
241 Linda Cann FV50 Keighley & Craven AC 04:04:23
242 Sarah Chalmers FV40 Nidd Valley Road Runners 05:04:32
243 Neil Corson MV40 West Bretton 05:14:28
244 Katie Bowser F West Bretton 05:14:43
245 Christina Scott FV50 West Bretton 06:30:41
246 Elle Firth F West Bretton 06:30:47
247 Lynn Roberts FV50   Dnf
248 Diana Campbell F Baildon Runners Dnf
249 Darren Hirst MV40   Dnf
250 Clair Whitaker F   Dnf