Search for a race


Browse by year


Recently added


Submit results

  • Do you have results you want displayed here? Submit them.

28/07/2013 – James Herriot





  
Pos Name Category Club Time
1 Mike Jefferies M Unattached 00:55:50
2 Paul Butler MV Loftus & Whitby 00:58:14
3 Tony Lambert MV Swaledale Road Runners 00:58:34
4 Mark Forrest MV London Frontrunners 00:59:22
5 Ed Hyland M Stainland Lions 01:01:00
6 James Charton MV Unattached 01:01:23
7 Peter Brown MV Blyth Running Club 01:01:37
8 Jonathan Collins M Stainland Lions 01:01:58
9 Steve Trudgeon MSV Harrogate Harriers 01:02:17
10 Jonathan Walton MV Leeds City AC 01:02:30
11 Ben Imson M Ripon Runners 01:02:47
12 Nathan Crossley MV Horsforth Harriers 01:03:07
13 Chris Jefferies MV Unattached 01:03:40
14 Derek Parrington MV Swaledale Road Runners 01:03:54
15 Mark Sands MV Unattached 01:04:01
16 Jack Lambton M London Frontrunners 01:04:08
17 Neil Bowmer MV Swaledale Road Runners 01:04:19
18 Alex Fawcett MV Ripon Runners 01:04:34
19 Stephan Tamaszewski MSV Thirsk And Sowerby Harriers 01:04:54
20 Peter Holmback M Blyth Running Club 01:05:03
21 Paul Mcgee M Bedale & Aiskew Runners 01:05:24
22 Jamie Wilson M Unattached 01:05:31
23 Jason Stirland M North Shields Poly 01:05:33
24 Dave Tilley MV Unattached 01:05:45
25 Robert Crawford M Coniston Fell Runners 01:05:54
26 Andy Todd MSV Nidd Valley Road Runners 01:06:06
27 Scott Povey M Blyth Running Club 01:06:12
28 Stephen Speirs MV Kilbarcham AAC 01:06:44
29 Mick Monkman M Unattached 01:06:47
30 Jonathan Welch MV Unattached 01:07:08
31 Andrew Fletcher MSV Swaledale Road Runners 01:07:21
32 Jon French M Blyth Running Club 01:07:23
33 Anthony Cassidy MV Sa Milana Alaro Mallorca 01:07:32
34 Andrew Wilkin MV Unattached 01:07:48
35 Sean Smith MV Sweatshop Running Community Chorley 01:07:57
36 Robert M Burn MSV Thirsk & Sowerby Harriers 01:08:04
37 Mark Jordan MSV Harrogate Harriers 01:08:07
38 Brian Rogers MSV Richmond & Zetland 01:08:20
39 Jack Verity MSV Saltaire Striders 01:08:27
40 Graeme Stewart M Blyth Running Club 01:08:38
41 Richard Gover M York Acorn Running Club 01:08:41
42 Michael Walsh MSV +60 Kendal AAC 01:08:44
43 Peter Fishpool MV N/A 01:08:58
44 Michael Thompson MV Teesdale AC 01:09:00
45 Dean Stockwell MV Esk Valley Fell 01:09:17
46 Paul Geary M Nidd Valley Road Runners 01:09:38
47 Daniel N'Jai M Blyth Running Club 01:09:43
48 Dennis Nelson MV Dallam 01:09:46
49 Ian Baxter MV Blyth Running Club 01:09:54
50 Martin Randall MV Swaledale Road Runners 01:10:01
51 Lawrence Mannion MSV Unattached 01:10:12
52 Robbie Kelly MSV Swaledale Road Runners 01:10:47
53 Richard Gale MV Swaledale Road Runners 01:10:56
54 John Bassinder MSV Stainland Lions 01:11:08
55 Phil Hoskins MV Unattached 01:11:11
56 Gerard Byrnes MSV Harrogate Harriers 01:11:18
57 Andrew Peter Wood M London Frontrunners 01:11:30
58 Heather Halliday FSV Bedale & Aiskew 01:11:37
59 Michael Hudson M Unattached 01:11:43
60 Shaun Dodd MV Blyth Running Club 01:11:48
61 Andy Gaines MSV Swaledale Road Runners 01:11:53
62 Joseph Lofthouse M Ripon Runners 01:11:54
63 Paul Ellis MV Bedale & Aiskew Runners 01:12:16
64 Nick Sharp MV Unattached 01:12:24
65 Sean Walsh M Unattached 01:12:30
66 Phil Fernyhough MV Nidd Valley Road Runners 01:12:32
67 Iain Wallace MSV N/A 01:12:40
68 Robert Powell MV Unattached 01:12:47
69 Sarah Hackett FV Swaledale Road Runners 01:12:48
70 Mike Stamp M Stainland Lions RC 01:12:52
71 Brian Halliday MSV Unattached 01:13:04
72 Dan Luong M London Frontrunners 01:13:11
73 Mark David MSV Nidd Valley 01:13:34
74 Heather Christopher FV Blyth Running Club 01:13:39
75 Jim Coldwell MV Swaledale Road Runners 01:13:53
76 Tim Broomfield MSV Harrogate Harriers & AC 01:13:57
77 Steve Dobby MV Blyth Running Club 01:14:03
78 Steve Andrews MV H M Forces 01:14:04
79 Nick Andraloic MSV Harrogate Harriers 01:14:06
80 Michael Young MV N/A 01:14:20
81 Matt Clare MV London Frontrunners 01:14:27
82 Andrew Ackroyd MSV Otley AC 01:14:43
83 Glenn Gotts M Unattached 01:15:00
84 John Ingles MV Stainland Lions 01:15:00
85 John Ellison MV Unattached 01:15:08
86 David Bradley MSV Blyth Running Club 01:15:17
87 Andrew Laird-Boldy MV Stainland Lions 01:15:26
88 Les Sutton-Haigh MSV Unattached 01:15:27
89 Darren Stockdale M Quakers Running Club 01:15:34
90 Al Kirk MSV Unattached 01:15:50
91 Stuart Hanley MV N/A 01:15:52
92 Lindsey Chapman FV Blyth Running Club 01:16:12
93 Alexina Cassidy FV Sa Milana Alaro Mallorca 01:16:22
94 Aileen Baldwin FSV +55 Stainland Lions 01:16:25
95 Bryan Miller M Thirsk & Sowerby Harriers 01:16:40
96 Mike Royce M York Acorn 01:16:42
97 Helen Smethurst FSV London Frontrunners 01:16:43
98 Fiona Deacon FSV Nidd Valley Road Runners 01:16:48
99 Richard Woods MV Bedale & Aiskew 01:16:51
100 Glynn Smith MSV +60 Cambridge & Coleridge AC 01:17:00
101 Mark Ponton MV Blyth Running Club 01:17:01
102 Martin Luxton MSV +60 NY Moors A/C 01:17:04
103 Dj Stevens MV London Front Runners 01:17:05
104 Mark Estienne MV York Acorn 01:17:06
105 Garry Keenan MV Wetherby Runners 01:17:19
106 Andrew John Haley MV L&mac 01:17:20
107 Jim Simpson MV St Albans Striders 01:17:36
108 Paul Sheridan MV Pocklington Runners 01:17:43
109 Terence McCabe MSV +60 Blyth Running Club 01:17:52
110 Rod Collier MV N/A 01:17:55
111 Alex Downie MSV +60 Cambridge & Coleridge AC 01:17:59
112 Adela Reperecki FSV Ilkley 01:18:01
113 Anthony Jones MV N/A 01:18:11
114 Leanne Herron F Blyth Running Club 01:18:19
115 Beverley Smith FSV Horsforth Harriers 01:18:32
116 Rick Dallaston MV Nidd Valley Road Runners 01:18:36
117 Chris Meadley M Crossgates Harriers 01:18:42
118 Stuart Hardcastle MSV Swaledale Road Runners 01:18:50
119 David Cole MV Swaledale Road Runners 01:18:51
120 Zane Agapova F Swaledale Road Runners 01:18:55
121 Paul Manning MV Nidd Valley Road Runners 01:19:05
122 Simon Lumsdon MV Sunderland Strollers 01:19:06
123 Anne Scaife FSV Harrogate Harriers 01:19:10
124 Keith Staines MSV Unattached 01:19:11
125 #N/A #N/A #N/A 01:19:19
126 Ian Brown MSV York Acorn 01:19:23
127 Steve Moss MSV Teesdale AC 01:19:31
128 Darren Ansbro M Billingham Marsh House 01:19:37
129 Nicola Booth FSV Thirsk And Sowerby Harriers 01:19:59
130 Lucy Jefferies F Quakers Running Club 01:20:00
131 Ray Johnstone MSV Ripon Runners 01:20:14
132 Jim Goddard MSV Baildon Runners 01:20:16
133 John Thompson MSV Stainland Lions 01:20:25
134 Joanne Wallace FSV Ripon Runners 01:20:40
135 Steven G French M Blyth Running Club 01:20:52
136 Gareth Duckworth M Stainland Lions 01:21:00
137 Frances Dobbing FSV Swaledale Road Runners 01:21:24
138 Helen Ashworth FSV Thirsk & Sowerby Harriers 01:21:57
139 Howard Plant MSV Tadcaster Harriers 01:22:04
140 Helen Spring F York Acorn 01:22:14
141 Andrew Russell MV Northumberland Fell Runners 01:22:14
142 Andrew Heptinstall MV Unattached 01:22:22
143 Kevin Trevor Brown M Unattached 01:22:23
144 Pat Kirby FSV +55 Thirsk And Sowerby Harriers 01:22:25
145 Phil Corris MSV +60 Lancashire Constabulary 01:22:30
146 Emma David FV Nidd Valley 01:22:40
147 Helen Pollard FV Unattached 01:22:43
148 Phillip Quinlan MSV Esk Valley Fell 01:22:47
149 Carol Morrison FSV Thirsk And Sowerby Harriers 01:22:54
150 Ros Blackmore FSV Swaledale Road Runners 01:22:57
151 James Taylor M Swaledale Road Runners 01:22:59
152 Gregg Widelski M London Frontrunners 01:22:59
153 Sandy Gee MSV Stainland Lions 01:23:17
154 Helen Hodgson FV Unattached 01:23:26
155 Peter Maylia MSV Blyth Running Club 01:23:39
156 Dave Seaman MSV +60 Nidd Valley Road Runners 01:23:54
157 Jacqueline A Ackroyd FSV +55 Otley AC 01:23:59
158 Moira Alderson FV Stainland Lions 01:24:02
159 Carien Dekker FV London Frontrunners 01:24:04
160 Tom Hannah MSV +60 Otley AC 01:24:21
161 Phil Bowling M N/A 01:24:29
162 Paula Jamieson FV Darlington Tri 01:24:34
163 Paul Jefferies MSV Quakers Running Club 01:25:02
164 Alan Merry MSV Lomdon Frontrunners 01:25:03
165 Ione Dowson FSV +55 Swaledale Road Runners 01:25:18
166 Ian Harmer MSV Esk Valley Fell 01:25:25
167 Chris Appleton MSV Bedale & Aiskew Runners 01:25:32
168 Ann Dale FV Wetherby Runners AC 01:25:43
169 Marc Davis MSV Thirsk & Sowerby Harriers 01:25:44
170 Geoff Bullock MSV +60 Thirsk & Sowerby Harriers 01:25:45
171 Richard Harrison MV City Of Hull 01:25:51
172 Lesley Clayton FSV +55 N/A 01:25:56
173 Paul Cutler MSV Billingham Marsh House 01:26:01
174 Hilde Krijnen FSV Unattached 01:26:02
175 Norman Hindley MSV +60 Gainsborough & Morton Striders 01:26:13
176 Fiona Needham FSV Thirsk And Sowerby Harriers 01:26:18
177 Dale Young MV Unattached 01:26:20
178 Simon Quinn M London Frontrunners 01:26:32
179 Graham Schofield MSV +60 Chorley Athletic & Tri 01:26:43
180 Nicola Jenkins FV Thirsk & Sowerby Harriers 01:26:46
181 David Hainsworth MSV +60 Otley AC 01:26:49
182 Steve Boyer MSV Stainland Lions Running Club 01:26:53
183 Becky Boocock FSV Sweatshop Running Community Chorley 01:27:12
184 Lauren Ireland F N/A 01:27:29
185 Sonja Gerber FV N/A 01:27:35
186 Ron Ingram MSV Blyth Running Club 01:27:46
187 Gillian Macfarlane FSV Harrogate Harriers 01:27:52
188 Debbie Gibson FSV Nidd Valley Road Runners 01:28:03
189 Gruffyd Smith MSV +60 Thirsk & Sowerby Harriers 01:28:20
190 Camila Lauren-Maata FSV Elvet Striders 01:28:50
191 Darrell Bishop MV Stainland Lions 01:28:53
192 Paul Rock MV Unattached 01:29:30
193 Chris Leese MSV +60 Unattached 01:30:00
194 Jenny Manning FV Nidd Valley Road Runners 01:30:02
195 Michael Robinson MSV Quakers Running Club 01:30:10
196 Rachel Eastaff F Nidd Valley Road Runners 01:30:11
197 Stephanie Byrnes FSV Harrogate Harriers 01:30:16
198 Hannah Gibson F London Frontrunners 01:30:19
199 Tracey Bruce FSV L&mac 01:30:23
200 David Rushton MSV Nidd Valley Road Runners 01:30:27
201 Robin J E Scott M Unattached 01:30:53
202 Jonathan Michaux M Unattached 01:31:11
203 Nik Sutton-Haigh MV Unattached 01:31:20
204 Tim Walker MV Stainland Lions 01:31:28
205 Don Helme MSV Unattached 01:31:42
206 Mark Stewart M Bedale & Aiskew Runners 01:31:49
207 Fiona Downie FSV Cambridge & Coleridge AC 01:31:50
208 Andrew Wood MV London Frontrunners 01:32:18
209 Angela Went FV NYP AC 01:32:25
210 Iain Threlkeld M Stainland 01:32:32
211 Julie Hollingdrake FSV Stainland Lions 01:32:36
212 Simon Gadd MV Stainland Lions 01:32:43
213 David Parke MSV +60 Scarborough AC 01:33:04
214 Cedric Hepper M Unattached 01:33:06
215 Philippa Moorse F Nidd Valley Road Runners 01:33:07
216 Adele Lonsdale FSV Blyth Running Club 01:33:10
217 Davina Lonsdale FSV Blyth Running Club 01:33:11
218 Karen Thrippleton FSV N/A 01:33:18
219 Alan Gibson MSV Stainland Lions Running Club 01:34:00
220 Alan Wikeley MSV +60 Thirsk & Sowerby Harriers 01:34:19
221 Faith Coy FV Thirsk And Sowerby Harriers 01:34:24
222 Lucy Whiting FSV Unattached 01:34:46
223 Sally Murfitt FV Unattached 01:34:50
224 Hugh Dickson MSV London Frontrunners 01:35:40
225 Zena Boreham FV Bridlington Road Runners 01:35:48
226 Mark Loft MV Bridlington Road Runner 01:35:49
227 Sue Rae FSV Easingwold RC 01:36:34
228 Nicola Young FV Unattached 01:36:37
229 Kate Walter FSV Baildon Runners 01:36:46
230 Jo Keenan FSV Wetherby Runners 01:37:36
231 Liz Martin FV Wetherby Runners 01:38:36
232 Simon Hughes MSV Unattached 01:38:42
233 Stephen Gorman MV Stainland Lions 01:39:20
234 Christine Burn FSV +55 Thirsk & Sowerby Harriers 01:39:41
235 Michelle Smith FV Nidd Valley Road Runners 01:40:12
236 George Monkman MSV +60 Unattached 01:40:15
237 Michelle Hawkins FV Easingwold 01:40:24
238 Linda Carey FSV +55 Baildon Runners 01:40:28
239 Claire Gillan F Thirsk And Sowerby 01:40:43
240 Julia Robinson F London Frontrunners 01:41:19
241 John Victor Taylor MSV +60 Unattached 01:41:42
242 Brian Carlisle MSV Unattached 01:41:47
243 Chris Sayer FSV Swaldale Road Runners 01:41:51
244 Julia Mayne F Billingham Marsh House 01:42:06
245 Carol Lord FSV Stainland Lions Running Club 01:42:38
246 Linda Scott F Unattached 01:43:02
247 Nasser Al-Tell MSV London Frontrunners 01:43:15
248 Kath Baxter FSV Bridlington Road Runners 01:44:08
249 Alan Prest MSV +60 Quakers Running Club 01:44:23
250 Catherine Lumb FSV Thirks & Sowerby Harriers 01:45:15
251 Mike Punchard MSV Unattached 01:45:19
252 Christine A Farnsworth FSV +55 Elvet Striders 01:46:22
253 Barrie J Evans MSV +60 Elvet Striders 01:46:23
254 Phillip Craig M Thirsk & Sowerby Harriers 01:46:45
255 Catherine Sunter F N/A 01:48:08
256 Margaret Thompson FSV +55 Elvet Striders 01:48:20
257 Sarah Haynes F Swaledale Road Runners 01:48:44
258 Ian Codling MSV +60 Thirsk And Sowerby Harriers 01:52:41
259 Helen Graham FV Unattached 01:52:51
260 Tristan Hepper M Unattached 01:53:08
261 Chris Bradford MV Unattached 01:53:53
262 Fiona Ottewell FSV N/A 01:57:43
263 Anne Craddock FSV +55 Blyth Running Club 02:00:04
264 Steven Bradford M Unattached 02:00:43
265 Marian Codling FSV +55 Thirsk And Sowerby Harriers 02:12:53