Search for a race


Browse by year


Recently added


Submit results

  • Do you have results you want displayed here? Submit them.

08/07/2013 – Hathersage Gala





  
Pos Name Category Club Time
1 John Heneghan M Pudsey & Bramley 00:29:27
2 Robert Little M Dark Peak FR 00:29:38
3 Ben Cartwright M Matlock AC 00:30:33
4 Dave Taylor MV40 Dark Peak FR 00:31:01
5 Adam Taylor M Dark Peak FR 00:31:20
6 Stephen Pyke MV40 Dark Peak FR 00:31:28
7 Steve Franklin M U/A 00:31:53
8 Mike Nolan MV40 Dark Peak FR 00:32:01
9 Nick Swift MV40 Dark Peak FR 00:32:08
10 Steve Knowles MV40 Pennine FR 00:32:20
11 Tom Peel MU23 Fat Boys 00:33:07
12 Carl Betts M Dark Peak FR 00:33:17
13 Edward James M Belper Harriers 00:33:31
14 Richard James M CGCC 00:33:36
15 Kevin Doyle M Kimberworth Striders 00:33:56
16 Mark Gray MV40 Dark Peak FR 00:34:04
17 Simon Reed MV50 Dark Peak FR 00:34:13
18 Thomas Hall M U/A 00:34:15
19 Thomas Smith M South Yorkshire Police 00:34:19
20 Tim Rutter M Dark Peak FR 00:34:26
21 Jason Bennett MV40 Buxton AC 00:34:28
22 Gavin Williams MV50 Dark Peak FR 00:34:34
23 Kristian Groom M Dark Peak FR 00:34:52
24 Ben Crane MV40 DVO 00:35:00
25 Simon Dixon MV40 U/A 00:35:01
26 Laura Allen L Totley 00:35:04
27 Darren Fishwick MV40 Chorley Harriers 00:35:23
28 Matthew Grainge M Holme Pierrepont 00:35:26
29 Simon Bennett MV40 Steel City Striders 00:35:31
30 Peter Davies M U/A 00:35:34
31 Caitlin Rice L Glosopdale Harriers 00:35:47
32 Darran Hawkins MV40 Buxton AC 00:35:48
33 Howard Darwin MV40 Rotherham Harriers 00:35:49
34 Steve Watson MV40 U/A 00:35:51
35 Colin Lynch MV40 Totley AC 00:35:53
36 Judith Jepson LV40 Dark Peak FR 00:35:58
37 Anthony Roberts MV50 U/A 00:36:03
38 Paul Vincent Stuart MV40 Steel City Striders 00:36:06
39 John Webber MV50 U/A 00:36:07
40 Jed Turner MV50 Sheffield RC 00:36:08
41 Dicky Wilkinson MV50 Dark Peak FR 00:36:09
42 Carl Bradford MV40 National Trust 00:36:15
43 Andy Barnett MV50 Dark Peak FR 00:36:19
44 David Wright MV40 Newbury AC 00:36:31
45 John Alexander M CGCC 00:37:07
46 David Openshaw MV40 Fat Boys RC 00:37:10
47 Robin Mitton M Pennine 00:37:14
48 Andy Hartley MV50 Fat Boys RC 00:37:18
49 Dave Sykes MV40 Dark Peak FR 00:37:20
50 Robert Atkin MV40 U/A 00:37:21
51 Paul Lydon MV40 Totley AC 00:37:23
52 Matthew McFarlin M Holme Pierrepont 00:37:25
53 Andrew Lake M U/A 00:37:26
54 Thomas Brittain M Holme Pierrepont 00:37:28
55 John Mooney MV50 Macclesfield Harriers 00:37:29
56 Ian Stinson MV40 Steel City Striders 00:37:31
57 Steph Curtis LV40 Pennine FR 00:37:33
58 Pippa Wilkie LV40 Dark Peak FR 00:37:34
59 Dom Hewins MV40 Fat Boys RC 00:37:39
60 Mark Chapman MV40 Dark Peak FR 00:37:47
61 Bernard Lewis MV40 Southwell RC 00:37:50
62 Rupert Finn MV40 Fat Boys RC 00:37:52
63 Michael Slater MV40 U/A 00:37:53
64 Tim Gleeson M Handsworth Roadhogs 00:38:00
65 Joel Hulbert MU23 Fat Boys 00:38:08
66 Mick Archer MV40 Dark Peak FR 00:38:12
67 Paul Hulbert MV40 Fat Boys 00:38:20
68 Chris Martin M Fat Boys RC 00:38:20
69 Austin Frost MV40 Dark Peak FR 00:38:26
70 John Brownell MV40 Dark Peak FR 00:38:29
71 Nick Baynes MV40 Fat Boys RC 00:38:33
72 Adam Carnall MU23 U/A 00:38:34
73 Howard Whittaker MV40 Fat Boys RC 00:38:36
74 Mike Pullman MV40 Fat Boys RC 00:38:37
75 Jack Simmons M U/A 00:38:40
76 Zoe Percival L U/A 00:38:41
77 John Thompson MV40 U/A 00:38:44
78 Mark Elwis MV40 U/A 00:38:47
79 Paul Dominic Smith MV50 U/A 00:38:48
80 Paul Holden MV40 Fat Boys RC 00:38:49
81 Adrian Baker MV50 Manx Fell Runners 00:38:50
82 Michelle Caws L U/A 00:38:51
83 Chris Rowland M Totley 00:38:52
84 Jon Osborne M U/A 00:38:53
85 Dave Halford MV40 U/A 00:38:58
86 Daniel Geraghty M U/A 00:38:59
87 Samuel Williams M U/A 00:39:01
88 Reg Cooper MV50 U/A 00:39:03
89 Russell Beresford MV50 Dark Peak FR 00:39:07
90 Chris Jackson M Glossopdale Harriers 00:39:13
91 Jon Gilchrist MV40 AVOHK 00:39:14
92 Dean Makar MV40 Newbury AC 00:39:16
93 Alec Hartley M CGCC 00:39:17
94 Tim Hill M U/A 00:39:19
95 Mark Jelbert M U/A 00:39:20
96 Russell Stevenson M Steel City Striders 00:39:22
97 Jenny Featherstone L Totley 00:39:24
98 Alex Paramore M Porter Valley Plodders 00:39:28
99 Mick Moorhouse MV60 Matlock AC 00:39:35
100 Phil Howson MV40 Steel City Striders 00:39:40
101 Rob Hepworth MV40 U/A 00:39:44
102 Chris Shearlock MV40 U/A 00:39:52
103 Rolnd Meylan MV40 Buxton AC 00:39:59
104 Shaun Taylor MV40 Porter Valley Plodders 00:40:00
105 Peter Foley MU23 U/A 00:40:02
106 Andy Buck MV50 Steel City Striders 00:40:03
107 Chris Moran M Steel City Striders 00:40:04
108 Louise Perrins L Totley 00:40:08
109 Ant Harris MV40 Fat Boys RC 00:40:11
110 Andrew Perrins MV60 U/A 00:40:17
111 Brian Bradder M Penistone Footpath Runners 00:40:18
112 Chris Caroe M U/A 00:40:18
113 Michael Raynor M Penistone Footpath Runners 00:40:19
114 Lee Grant MV40 Goyt Valley Striders 00:40:20
115 Jonathan Fletcher M U/A 00:40:21
116 Malcolm Stapleton MV40 2 Dash 00:40:22
117 Glyn Sawford MV50 Holme Pierrepont 00:40:31
118 Chris Nation MV40 U/A 00:40:36
119 Colin Ward MV40 Ilkeston 00:40:37
120 Conor Mashreen MU23 U/A 00:40:40
121 James Crossland M U/A 00:40:43
122 Paul Greenwood MV40 Kimberworth Striders 00:40:50
123 Lee Weatherall MV40 Kimberworth Striders 00:40:51
124 Fran Cummins L Dark Peak FR 00:40:52
125 Stuart Turner MV40 U/A 00:40:54
126 Paul Rigsby M Dark Peak FR 00:40:57
127 Peter Bailey MV50 Buxton AC 00:41:00
128 Simon Wiles MV40 Steel City Striders 00:41:05
129 Jenny Caddick LV40 Dark Peak FR 00:41:13
130 Clare Gardiner L U/A 00:41:20
131 Tom Morton M U/A 00:41:25
132 Holly Martin L Pennine 00:41:26
133 Jane Crowson LV50 Dark Peak FR 00:41:30
134 Mike Taylor MV40 Retford AC 00:41:37
135 Tim Coey M Fat Boys RC 00:41:44
136 Dave Patrick MV40 Ashbourne RC 00:41:47
137 Gaye Fletcher LV40 Hallamshire Harriers 00:41:50
138 Rick Long MV40 U/A 00:41:52
139 Ryan Alexander M U/A 00:41:58
140 Helen Calder LV40 Steel City Striders 00:42:07
141 Andrew Reid M Porter Valley Plodders 00:42:10
142 Greg Hitchen M U/A 00:42:13
143 Stephen Atkinson MV40 Steel City Striders 00:42:15
144 Lauren Penhaligen L CGCC 00:42:22
145 John Gorman MV60 North Derbyshire RC 00:42:25
146 Andrew Charlesworth M U/A 00:42:27
147 Richard Scottney MV60 Pennine 00:42:29
148 Liam Daniel Gilchrist MU23 U/A 00:42:36
149 Lynn Bland LV40 Dark Peak FR 00:42:38
150 Peter Grover MV40 U/A 00:42:39
151 Neale Vanstone MV40 Fat Boys RC 00:42:43
152 David Beck M U/A 00:42:44
153 Ben Tetler M U/A 00:42:45
154 Robert Townsend MV40 Peak Park Plodders 00:42:46
155 Dorothy Pelly LV50 Ambleside AC 00:42:48
156 Nichols Bennett MU23 U/A 00:42:50
157 Allison Higgins LV40 Fat Boys RC 00:42:51
158 Patrick Wright M U/A 00:42:59
159 Jonathan Crosthwaite MU23 U/A 00:43:02
160 Darren Webb MV40 Dark Peak FR 00:43:11
161 Andy Pritchard MV40 U/A 00:43:14
162 Trevor Milner MV50 Dark Peak FR 00:43:19
163 Pat Goodall LV50 Totley AC 00:43:22
164 Rob Willis MV40 U/A 00:43:28
165 Drew Withey M U/A 00:43:30
166 Chris Moody MV40 U/A 00:43:33
167 Elizabeth Kooper LV40 U/A 00:43:35
168 John-Paul Rooney M U/A 00:43:37
169 Ben Pritchard MV40 U/A 00:43:40
170 John Richardson MV40 Killamarsh Kestrels 00:43:44
171 Barry Walker MV40 Fat Boys RC 00:43:49
172 Steve Wathall MV50 Retford AC 00:43:54
173 Kevin Rowles MV50 Killamarsh Kestrels 00:43:59
174 James Crosthwaite M U/A 00:44:00
175 Mike Annett MV40 U/A 00:44:11
176 Simon Wilson MV40 Rams 00:44:17
177 Philip Makin M Holme Pierrepont 00:44:21
178 Richard Moore MV40 U/A 00:44:26
179 Joe Dunne M U/A 00:44:29
180 Paul Griffiths MV50 Penistone Footpath Runners 00:44:31
181 Joel Moore M Totley AC 00:44:32
182 Ruth Batty L Dark Peak FR 00:44:33
183 John Ostrovskis MV40 Fat Boys RC 00:44:35
184 John Houghton MV40 Stilton Striders 00:44:36
185 Ruth Jones LV40 Holme Pierrepont 00:44:41
186 Simon Hutchinson MV40 U/A 00:44:43
187 Paul Hills MV50 Pennine 00:44:45
188 Alistair Minarch MU23 U/A 00:44:47
189 Arwen Makin L Holme Pierrepont 00:44:49
190 Martin Brown M North Derbyshire RC 00:44:50
191 Richard Hopkinson MV60 Dark Peak FR 00:44:53
192 Ian C Weeks MV40 U/A 00:44:54
193 Bob Gardner MV50 North Derbyshire RC 00:44:57
194 Jack Hartley M U/A 00:44:59
195 Steve Kerrison MV40 Esk Valley Fell Club 00:45:05
196 Jeremy Windsor MV40 U/A 00:45:07
197 James Mappin MV40 U/A 00:45:08
198 Paul Lorigan MV50 U/A 00:45:08
199 Emma Dent LV40 Totley AC 00:45:11
200 Tracey Ann Mardell LV40 U/A 00:45:15
201 Sam Weatherall LV40 Kimberworth Striders 00:45:32
202 Stephen Boylan MV40 U/A 00:45:34
203 Ian Kennen MV40 U/A 00:45:39
204 Nick Thorpe M U/A 00:45:42
205 Fiona Fullwood L U/A 00:45:44
206 Katherine Harvey LV50 Pennine 00:45:49
207 Mark Wood MV40 U/A 00:46:01
208 Mark Wedgwood MV40 U/A 00:46:06
209 Becky Lounds L U/A 00:46:09
210 Jan Forrester LV60 Matlock AC 00:46:15
211 Chis Millner MV40 U/A 00:46:17
212 Catriona Neath L U/A 00:46:19
213 Simon Foster MV50 Peak Time 00:46:24
214 Phil Robins MV50 U/A 00:46:38
215 Sarah Finn LV40 U/A 00:46:47
216 Omar Pirzada MV40 U/A 00:46:51
217 Helen Brunt L Buxton AC 00:46:52
218 Linda Dixon L U/A 00:46:54
219 Matthew Zawadzki MV40 Steel City Striders 00:46:59
220 David Arundale MV50 Dark Peak FR 00:47:10
221 Andrew Matthews MV50 Fat Boys RC 00:47:19
222 Lynsey Jefferies L U/A 00:47:23
223 A V Rooms MV50 Steel City Striders 00:47:24
224 Andy Lees MV40 North Derbyshire RC 00:47:25
225 Gina Granger LV40 Holme Pierrepont 00:47:27
226 Jill Van Der Meulen L Porter Valley Plodders 00:47:37
227 Maurice West MV60 Dark Peak FR 00:47:38
228 Rebecca Coxhead L Newbury AC 00:47:39
229 David Forshaw MV40 Buxton AC 00:47:50
230 John Taylor M Porter Valley Plodders 00:47:56
231 Geoff Andrew MV50 U/A 00:48:00
232 Martin Smith MV50 Dark Peak FR 00:48:08
233 Emma Marnell LV40 U/A 00:48:11
234 Joel Siddall M North Derbyshire RC 00:48:32
235 Steve Dewick MV40 Dark Peak FR 00:48:35
236 Mark Longshaw MV40 Steel City Striders 00:48:41
237 Nick Woffenden M U/A 00:48:48
238 Fee Womersley LV50 Totley AC 00:48:52
239 Roger Ashby MV70 Pennine 00:49:09
240 John Rawlinson MV40 Steel City Striders 00:49:26
241 Keith Lindley MV50 Doncaster 00:49:29
242 Gerry Lax MV60 Dark Peak FR 00:49:37
243 Mike Arundale MV60 Dark Peak FR 00:49:44
244 Alan Brock MV50 U/A 00:49:59
245 Carol Beattie LV50 Steel City Striders 00:50:00
246 Ian Boyles M U/A 00:50:04
247 Richard Clamp MV40 Steel City Striders 00:50:08
248 Will Taylor MV50 U/A 00:50:21
249 Craven Moorehead M U/A 00:50:27
250 Lynda Howard LV50 Tideswell 00:51:00
251 Julie Goodwin LV40 Matlock AC 00:51:06
252 Alison Hartley LV50 U/A 00:51:12
253 Emma Glossop LV40 U/A 00:51:13
254 Richard Slater MV40 U/A 00:51:30
255 Naomi Morrison LV40 Smiley Paces 00:51:42
256 Caroline Weeks L U/A 00:51:55
257 Tom Crooks M U/A 00:52:01
258 Angharad Ugonna L U/A 00:52:10
259 Nicky Curry L U/A 00:52:11
260 Catherine Croney LV40 U/A 00:52:23
261 Lotty Bradford L Smiley Paces 00:52:47
262 Ian Cooper MV60 Totley 00:52:53
263 Kevin Dudley MV40 Dark Peak FR 00:52:58
264 Victoria Collins L Holme Pierrepont 00:53:07
265 Daniel Allen MU23 Tideswell 00:53:09
266 Helen Taylor L U/A 00:53:26
267 Stewart Benfield MV40 Rear Gunners 00:53:30
268 Iona Todd LV40 U/A 00:53:33
269 Tony Barry MV70 Holme Pierrepont 00:53:51
270 Frank Makin MV70 Holme Pierrepont 00:53:52
271 Charmian Heaton LV50 Retford 00:54:16
272 Rebecca Forecast L U/A 00:54:20
273 Lucy Ann Walker LV40 Fat Boys 00:54:21
274 Tracy Walker LV40 U/A 00:56:11
275 Joanne Hobson L Goyt Valley Striders 00:58:40
276 Emma-Jane Eaton L Goyt Valley Striders 00:58:43
277 Jackie Thornton LV40 U/A 00:59:10
278 Janet Trickett LV50 U/A 00:59:34
279 Nicola Yeomans L U/A 00:59:55
280 Margaret Pimblett LV50 U/A 01:00:46
281 Montserrat Gomez Presedo LV40 U/A 01:00:56
282 Cassan Henderson L U/A 01:02:16
283 Mark Henderson M U/A 01:02:18
284 Ken Price MV60 U/A 01:03:07
285 Mark Davies MV40 U/A 01:05:44
286 Liz Dalton LV50 U/A Dnf
287 Mat Hickman M U/A Dnf
288 Deborah Stephenson LV40 FRA Dnf
289 Peter Stanley MV50 Penistone Footpath Runners Dnf