Search for a race


Browse by year


Recently added


Submit results

  • Do you have results you want displayed here? Submit them.

09/09/2012 – Yorkshireman Marathon





  
Pos Name Category Club Time
1 Richard Pattinson MV40 Pudsey & Bramley AC 03:16:57
2 Sean Wilkinson M 03:21:18
3 Quentin Lewis M Baildon Runners 03:23:13
4 Edward Davies M Otley AC 03:40:52
5 James Clark M Pudsey Pacers RC 03:55:21
6 Lee Dalton M Nidd Valley Road Runners 03:56:34
7 Paul Brown M Trawden AC 03:58:59
8 Ben Paviour M 04:08:15
9 Nikki Brockbank F Springfield Striders RC 04:08:47
10 Marc Sennett M 04:09:02
11 Ian Coldicott MV40 Skipton AC 04:12:02
12 Chris Campbell MV40 Trawden AC 04:15:00
13 Matthew Haworth M Trawden AC 04:15:09
14 Ian Sanderson MV40 Valley Striders AC 04:15:56
15 Ian Wood MV40 Calder Valley Fell Runners 04:16:38
16 Simon Hanson MV40 Royal Navy 04:18:33
17 Mick Loftus MV40 Valley Striders AC 04:22:13
18 Stuart Walton M Keighley & Craven AC 04:22:26
19 Anthony Hall MV40 Trawden AC 04:23:07
20 Carl Heron MV50 Queensbury RC 04:23:43
21 Ian Arnold MV50 Holmfirth Harriers AC 04:28:27
22 Jonathan Daniels M Todmorden Harriers & AC 04:28:57
23 Lewis Holloway MV40 Beverley AC 04:29:53
24 Simon Vallance M 04:30:55
25 Adam Moger M Kirkstall Harriers 04:35:42
26 Neil Ashcroft M 04:35:50
27 Bryan Dooley M 04:36:16
28 Hadrian Knight MV40 Rothwell & District Harriers 04:36:34
29 Matthew Wilcock MV40 Trawden AC 04:36:41
30 Alistair Smyth MV50 Valley Striders AC 04:37:07
31 John Greenwood M 04:37:20
32 Paul Mitchell M 04:37:44
33 Matthew Frazer M 04:37:57
34 Sarah Hutchins F Halifax Harriers & AC 04:38:05
35 Dave Ottewell M Stone Master Marathoners 04:39:20
36 Alastair Thirsk M 04:40:43
37 Justin Vogler MV40 Valley Striders AC 04:41:40
38 Joseph Slater M 04:41:43
39 Stephen Dixon MV50 Valley Striders AC 04:41:53
40 David Craig Tipton MV40 Ackworth Road Runners 04:42:00
41 Paul Walker MV40 Ripon Runners 04:43:47
42 Paul Tranter MV40 RSPB Staff Association RC 04:46:24
43 Nick Wagstaff MV40 Vocalink RC 04:48:45
44 Catherine Elvin F Kirkstall Harriers 04:49:01
45 Alan Wood M 04:49:44
46 Adrian Phillips M FRA 04:50:38
47 Scott Grant M Trawden AC 04:52:12
48 Darren Rowe M Cleethorpes & District AC 04:53:02
49 Linda Murgatroyd FV40 Calder Valley Fell Runners 04:53:03
50 Wesley Mort M 04:53:58
51 James Ridley MV40 Durham Fell Runners 04:54:13
52 Lee Langstone MV40 04:56:15
53 Jess Palmer MV50 04:56:37
54 Peter Kenny MV40 Dark Peak Fell Runners Club 04:56:47
55 Mark Hodson MV40 Caistor Running Club 04:58:05
56 Suzy Cramb FV40 04:58:50
57 Brian Cumpsty MV40 Thornton Cleveleys RC 04:59:36
58 Marie Mitton FV40 Settle Harriers 04:59:39
59 Andrea Edmondson FV40 Settle Harriers 04:59:41
60 Harry Godson MV40 Bentham Beagles Running Club 04:59:49
61 Chris Smith MV40 05:00:01
62 Adam Hirst MV40 Brazil Adventure Tours 05:00:06
63 Andrew McCormick MV50 05:00:55
64 Sarah Smith FV40 Valley Striders AC 05:01:08
65 Martyn Fairlamb MV40 Denbigh Harriers 05:02:41
66 Alan Abbott M 05:03:37
67 Bev Holmes FV40 05:04:42
68 David Allen M 05:06:38
69 Michael Hetherton MV60 Pickering RC 05:07:45
70 Andy Mitchell M Pickering RC 05:07:53
71 Damien Brockie M FRA 05:08:00
72 Jimmy Oldfield MV40 Calder Valley Fell Runners 05:08:14
73 David Cremins MV40 100 Marathon Club 05:08:58
74 David Binns MV40 Dewsbury Road Runners 05:09:41
75 Davina Raidy FV40 Rossendale Harriers & AC 05:10:08
76 Michael Griffin M Wharfedale Harriers 05:10:33
77 Richard Stone MV40 Saltaire Striders 05:10:36
78 Tom Beebe M 05:11:03
79 Debbie Kirkman FV40 Red Rose Road Runners 05:11:15
80 Anna Smith FV40 Baildon Runners 05:12:08
81 Peter Winter MV50 Pickering RC 05:12:23
82 Tracy Kemp F 05:15:11
83 Dominic Hirst MV40 WISER 05:16:40
84 Michael Whicker MV50 05:17:37
85 Richard Heap M 05:17:45
86 Tricia Bunn F Peel Road Runners 05:18:13
87 Paul Scholte MV40 Peel Road Runners 05:20:46
88 Stephen Hall M Skipton AC 05:20:53
89 Nigel Prue MV40 Delamere Spartans 05:21:35
90 Aileen Baldwin FV60 Stainland Lions RC 05:23:47
91 Robert Spavin MV40 05:23:49
92 Christopher Jamieson MV50 Esk Valley Fell Club 05:25:21
93 Jonathan Steele M Tadcaster Harriers 05:26:52
94 Charles Colbourne MV40 05:27:52
95 Martin Kaye MV40 FRA 05:27:53
96 Olu Jatto M Knavesmire Harriers 05:28:09
97 Edmund Breckin M 05:28:12
98 John Joseph McDonald MV40 Trawden AC 05:28:15
99 Ian Puckrin M Esk Valley Fell Club 05:28:18
100 Peter Huby MV50 Saltaire Striders 05:29:23
101 Alun Davies MV40 Valley Striders AC 05:29:47
102 Kevin Holmes MV40 05:29:58
103 Andy Berry M Skipton AC 05:30:25
104 Elise Milnes FV50 Todmorden Harriers & AC 05:32:58
105 Richard Bunn MV40 Peel Road Runners 05:33:00
106 Chris Heaton MV50 05:35:34
107 Sarah Bayliss FV40 Denbigh Harriers 05:36:06
108 Matthew Harrison M 05:36:10
109 Kevin Jagger M 05:36:11
110 Ray Crabbe MV50 05:36:17
111 Sally Varrie FV40 05:40:02
112 Peter Mitchell MV70 Keighley & Craven AC 05:40:42
113 Paul Howden-Leach M 05:46:56
114 John Dunne M TIGER SQUAD 05:52:11
115 Arthur Leng MV60 Keighley & Craven AC 05:53:25
116 Debbie Lewis FV50 Ilkley Harriers AC 05:53:27
117 Liv Farrar F Keighley & Craven AC 05:53:43
118 Ian Cox M 05:54:59
119 Emma Key F Stone Master Marathoners 05:55:55
120 Lesley Parry FV50 Cleethorpes & District AC 05:57:02
121 Lynn Humpleby F Pickering RC 06:02:36
122 Anna Keightley FV50 Horwich RMI Harriers 06:05:10
123 Stephen Stretton M 06:06:05
124 Thomas Frankland M Tiger Squad 06:07:14
125 Mark Harriott MV40 Peel Road Runners 06:12:59
126 Vici Richardson F Peel Road Runners 06:13:00
127 Sheena Jackson F Nidd Valley Road Runners 06:13:26
128 Geoff Webster MV60 Valley Striders AC 06:20:05
129 Matthew Marriner-Chappell MV40 06:25:24
130 Tom Devine M 06:25:26
131 Chris Heaton 06:25:30
132 Kev Kendal MV40 Howgill Harriers 06:34:38
133 Steve Garlick MV40 VocaLink Running Club 06:34:54
134 Rose Maher F North Yorks Moors AC 06:47:29
135 Pam Mcleod FV60 06:47:32
136 Andy Nuttall MV40 06:56:41
137 Amanda Parnaby F 07:10:07
138 David Ketley MV40 07:18:07
139 Sarah Chalmers FV40 Nidd Valley Road Runners 07:18:53
140 Ian Wheatley MV40 07:30:39
141 Judith Ellis FV50 Keighley & Craven AC 07:32:59
142 Diane Whiteoak FV40 Keighley & Craven AC 07:33:01
143 Duncan Worth MV50 Salford Metropolitan AC 07:43:13
144 Adam Hodkinson M Dnf
145 Matthew Brown M Dnf
146 Charmaine Horsfall F Dnf
147 Carmen Byrne F Stockport Harriers & AC Dnf
148 Rob Furness M Horsforth Harriers Dnf
149 Dominic Goldthorp M Dnf
150 Alan Wright MV50 Dnf
151 Paul Hesketh MV40 Clayton-le-Moors Harriers Dnf
152 Russell Hirst MV40 WISER Dnf
153 Jarrod Gaines M Keighley & Craven AC Dnf