Search for a race


Browse by year


Recently added


Submit results

  • Do you have results you want displayed here? Submit them.

01/01/2012 – Captain Cooks Races





  
Pos Name Category Club Time
1 Jim Bulman M40/1/50/198 Individual# 00:32:31
2 Cameron Taylor MJ/1/50/250 Esk Valley FC 00:32:45
3 Jonathan Baines MJ/2/48/98 Sedgefield H 00:33:12
4 James Dunn MO/1/50/50 Individual# 00:33:12
5 Ian McGrath MO/2/48/184 Durham FR 00:34:07
6 Mark Bryant M40/2/48/48 Leeds City 00:34:11
7 Lewis Banton MO/3/46/46 Clowne RR 00:34:44
8 Jack Trevelyan MO/4/45/45 N. Highland H. 00:35:25
9 Chris Jeffries MO/5/44/129 North York Moors 00:35:27
10 Andrew Minister MO/6/43/174 Durham FR 00:35:59
11 Jim Thompson M40/3/46/46 Saltwell H & AC 00:36:16
12 Simon Johnson MO/7/42/42 South Shields H 00:36:18
13 Cath Williamson FO/1/50/150 Loftus & Whitby 00:36:22
14 Joe Johnson MO/8/41/203 Esk Valley FC 00:36:38
15 Simon Collins MO/9/40/74 Knavesmire H 00:37:02
16 Matthew Trevelyan MO/10/39/72 Esk Valley FC 00:37:03
17 Adrian Mellor M40/4/45/45 Individual# 00:37:05
18 Richard Bewell M45/1/50/246 Wetherby AC 00:37:20
19 David Spence M40/5/44/133 North York Moors 00:37:35
20 Ian Blakemore MO/11/38/38 Sedgefield H 00:37:39
21 Stefan McLoughlin MO/12/37/148 North York Moors 00:37:41
22 Kevin McLoughlin M45/2/48/137 North York Moors 00:37:43
23 Martin Dietrich M50/1/50/146 North York Moors 00:37:50
24 Rob Williamson M45/3/46/184 Loftus & Whitby 00:37:57
25 Mike Smith M40/6/43/128 New Marske H 00:38:01
26 Simon Ashwell MO/13/36/72 Esk Valley FC 00:38:10
27 Chris Kennedy MO/14/35/114 Saltwell H 00:38:12
28 Neil Douglas M45/4/45/45 Individual# 00:38:14
29 Nick Simmons MO/15/34/34 North York Moors 00:38:17
30 Simon Greenwell MO/16/33/155 Esk Valley FC 00:38:18
31 Paul McGough MO/17/32/63 North York Moors 00:38:19
32 Clive Thornton M45/5/44/206 Esk Valley FC 00:38:20
33 Ian Chapman MO/18/31/142 Ripon Runners 00:38:23
34 Phil Green M40/7/42/216 N'land Fell R. 00:38:27
35 Steve Hardy MO/19/30/74 Loftus & Whitby 00:38:35
36 Stuart MacLean M40/8/41/41 South Shields H 00:38:41
37 Kim Brown MO/20/29/29 Individual# 00:38:42
38 Ben Senior MO/21/28/121 Loftus & Whitby 00:38:46
39 Julian Barwick M50/2/48/326 North York Moors 00:38:47
40 Chris Plews MO/22/27/181 Wetherby AC 00:38:52
41 Stephen Watson M40/9/40/207 Pickering RC 00:39:01
42 Morag Stead FO/2/48/48 Morpeth H. 00:39:03
43 Paul Doxford M50/3/46/137 South Shields H 00:39:05
44 Lee Wren MO/23/26/26 Newton Ayc RC 00:39:05
45 Bryan Saysell M45/6/43/266 North York Moors 00:39:05
46 Philip Teece M50/4/45/45 Individual# 00:39:11
47 Peter Milburn M50/5/44/44 Newton Ayc RC 00:39:12
48 Chris Ellis M50/6/43/173 Loftus & Whitby 00:39:14
49 Rob Pollard M55/1/50/50 Active Green 00:39:16
50 Jonathan Skidmore MO/24/25/25 North York Moors 00:39:19
51 Gary Thoms M50/7/42/173 North York Moors 00:39:32
52 Andrew Dobson M40/10/39/39 North York Moors 00:39:42
53 Scott Lewis MO/25/24/58 South Shields H 00:39:43
54 Kevin Ayre M45/7/42/122 S. Shields H 00:39:44
55 Gordon Brown M50/8/41/41 Individual# 00:39:46
56 Karl Edwards M55/2/48/148 H'Pool Burn Rd 00:39:48
57 Brendan Anglim M40/11/38/126 North York Moors 00:39:53
58 David.Gibson M40/12/37/37 Elvet Striders 00:40:01
59 Nathan Gibson MO/26/23/68 South Shields H 00:40:03
60 Neil Scruton M60/1/50/200 Scarborough AC 00:40:06
61 John Wilson M45/8/41/41 Swaledale RR 00:40:08
62 James Meadows MO/27/22/101 Esk Valley FC 00:40:12
63 James Lee M40/13/36/191 NYP Tri. 00:40:12
64 Brian Stallwood M55/3/46/46 Individual# 00:40:23
65 Phil Meadows M50/9/40/40 Esk Valley FC 00:40:24
66 Luke Gibson MO/28/21/66 South Shields H 00:40:29
67 Fred Clapham M40/14/35/77 Ripon Runners 00:40:32
68 Tim Adams M45/9/40/73 Easingwold RC 00:40:38
69 Stuart Backhouse M50/10/39/214 Esk Valley FC 00:40:39
70 Thomas Jones MO/29/20/193 Redcar RC 00:40:52
71 Neil Thirkell M40/15/34/34 Individual# 00:40:56
72 Joe Jagusch MO/30/19/19 Individual# 00:40:59
73 Jonathan Kennedy MO/31/18/37 Saltwell H & AC 00:41:06
74 Robert Allinson MO/32/17/177 Redcar RC 00:41:20
75 Ean Parsons M50/11/38/76 Sedgefield H 00:41:20
76 Dave Dedman M50/12/37/197 Esk Valley FC 00:41:21
77 Martin Gabriel M50/13/36/204 Ripon Runners 00:41:24
78 John Howey M50/14/35/72 H'Pool Burn Rd 00:41:26
79 Philip Peggs MO/33/16/16 Loftus & Whitby 00:41:28
80 Brian Miller M55/4/45/95 Harrogate AC 00:41:29
81 Charlotte Edge FJ/1/50/100 Scarborough AC 00:41:29
82 David Kirk M60/2/48/242 H'Pool Burn Rd 00:41:32
83 Craig Anderton M40/16/33/138 FRA# 00:41:36
84 Tom McGrath M45/10/39/39 M'bro & Cleve H 00:41:37
85 Derek Parrington M45/11/38/38 Swaledale RR 00:41:39
86 Martin Randall M40/17/32/68 Swaledale RR 00:41:40
87 Phil Conner M40/18/31/149 Esk Valley FC 00:41:40
88 Ian Hodgson M45/12/37/65 North York Moors 00:41:43
89 James McGann MO/34/15/15 Easingwold RC 00:41:47
90 Chris Hine MO/35/14/14 Bracknel Forest 00:41:49
91 Matthew Young MO/36/13/13 Individual# 00:41:52
92 Phil James M50/15/34/64 Saltwell H & AC 00:41:54
93 Ian Cook M50/16/33/33 H'Pool Burn Rd 00:41:54
94 Steve Smith M55/5/44/240 Ripon Runners 00:41:55
95 Jeff Belt M40/19/30/68 North York Moors 00:42:05
96 Erika Johnson F40/1/50/50 Swaledale RR 00:42:07
97 Lewis Meadows MO/37/12/12 Cottingham CRT 00:42:16
98 Marc Mason M50/17/32/32 North York Moors 00:42:23
99 Hannah Bedford FO/3/46/46 No'land Uni Tri. 00:42:31
100 Jason Catterall MO/38/11/58 Sedgefield H 00:42:31
101 Gary Barnes M45/13/36/36 North York Moors 00:42:32
102 Peter Mullarkey M50/18/31/64 Saltwell H & AC 00:42:34
103 Rob Wilkin M55/6/43/43 Cleve. Police 00:42:35
104 Gail Bell FO/4/45/91 Sedgefield H 00:42:36
105 David Walker M40/20/29/65 Sedgefield H 00:42:37
106 Phil Calvert M40/21/28/28 Individual# 00:42:38
107 Chris Redfern M45/14/35/64 Saltwell H & AC 00:42:38
108 Graham Hindmarsh M40/22/27/27 Individual# 00:42:41
109 Chris Wright M50/19/30/229 North York Moors 00:42:44
110 John Turner M50/20/29/148 North York Moors 00:42:45
111 Kath Aspin F40/2/48/96 New Marske H 00:42:50
112 Shaun Roberts M55/7/42/273 Elvet Striders 00:42:52
113 Scott Howard MO/39/10/10 Individual# 00:42:55
114 Kate Woodall F40/3/46/46 Individual# 00:42:57
115 Caroline Warrington FO/5/44/44 Knavesmire H 00:43:01
116 Dave Johnson M50/21/28/128 N'land Fell R. 00:43:06
117 Dave Horness M55/8/41/87 Loftus & Whitby 00:43:10
118 Jon Pearse M45/15/34/34 New Marske H 00:43:23
119 Clare Lowe F40/4/45/45 North York Moors 00:43:25
120 John Mansfield M40/23/26/59 H'Pool Burn Rd 00:43:28
121 David Bond M45/16/33/74 Individual# 00:43:31
122 Bob Horsman MO/40/9/52 Pickering RC 00:43:32
123 Mike Hetherton M65/1/50/246 Pickering RC 00:43:38
124 Sheldon Cockburn M40/24/25/25 Esk Valley FC 00:43:41
125 Wai Cheung M45/17/32/32 North York Moors 00:43:44
126 Michael Bennett M55/9/40/40 Elvet Striders 00:43:46
127 David Sharpe MO/41/8/8 Wetherby AC 00:43:50
128 Scott Hydon M40/25/24/24 Sedgefield H 00:43:52
129 Robert Johnson M40/26/23/23 Individual# 00:43:54
130 David Heath M40/27/22/235 New Marske H 00:43:59
131 Nikki Graham F45/1/50/50 Individual# 00:44:02
132 Dan Prince MO/42/7/37 Esk Valley FC 00:44:15
133 Kendra White F45/2/48/96 Esk Valley FC 00:44:27
134 Nina Mason FO/6/43/217 Elvet Striders 00:44:28
135 Stephen Kelleher M45/18/31/61 North York Moors 00:44:29
136 Peter Winter M50/22/27/71 Pickering RC 00:44:30
137 Kelly Stallwood FO/7/42/42 Individual# 00:44:38
138 Jen Milsom FO/8/41/41 Cleve. Tr. 00:44:40
139 David Whitfield MO/43/6/6 Individual# 00:44:40
140 Michael Hughes-Nar. MO/44/5/13 Durham Uni 00:44:41
141 Hester Cox F40/5/44/182 Thirsk & Sow 00:44:42
142 Caroline Pollard F50/1/50/98 Wharfedale H 00:44:44
143 Lorraine Laycock FO/9/40/299 Pickering RC 00:44:45
144 Robert Howard M60/3/46/46 Loftus & Whitby 00:44:47
145 Barry Warrington M60/4/45/137 FRA# 00:44:52
146 Mark Evans M45/19/30/30 M'bro & Cleve H 00:44:58
147 Eddie Meehan M60/5/44/224 North York Moors 00:45:10
148 David Robinson M50/23/26/93 FRA# 00:45:10
149 John Arnold M55/10/39/39 Individual# 00:45:12
150 Ian Farrer M45/20/29/29 Pickering RC 00:45:18
151 Neil Hunter M50/24/25/25 North York Moors 00:45:20
152 Sharon Bulman FO/10/39/39 New Marske H 00:45:21
153 Richard Bell M45/21/28/28 Wetherby AC 00:45:25
154 Kim England FO/11/38/216 Pickering RC 00:45:29
155 Pam Costello F55/1/50/98 Redcar RC 00:45:31
156 Graham Tyerman M40/28/21/21 North York Moors 00:45:34
157 Nick Hempston MO/45/4/4 Individual# 00:45:40
158 Steve Moss M50/25/24/64 Teesdale AC 00:45:46
159 Jane Wistow FO/12/37/37 H'Pool Burn Rd 00:45:48
160 Diane Jobson F40/6/43/43 North York Moors 00:45:56
161 Michael Fahey M50/26/23/23 Individual# 00:45:59
162 Jason Taylor M40/29/20/144 Derwentside AC 00:46:00
163 Ian Downham M40/30/19/19 Kippax & Dist 00:46:00
164 Nigel Bower M60/6/43/223 Ripon Runners 00:46:01
165 Aaron Gourley M40/31/18/18 Elvet Striders 00:46:03
166 Adrian Martin M50/27/22/53 Esk Valley FC 00:46:12
167 Leslie Lynch MO/46/3/3 Individual# 00:46:14
168 Melanie Haughan F40/7/42/42 Saltwell H & AC 00:46:18
169 Mark Milner MO/47/2/31 Darlington H 00:46:32
170 Alison Rolfe F45/3/46/189 Esk Valley FC 00:46:33
171 Paul Haydon M45/22/27/156 FRA# 00:46:40
172 Jane Raper F45/4/45/185 B'ham Marsh H. 00:46:40
173 Martin Hedgley M45/23/26/26 Individual# 00:46:46
174 Eric Gilhooley M55/11/38/38 FRA# 00:46:48
175 Matty Dawkins MO/48/1/3 H'Pool Burn Rd 00:46:51
176 Sam Holtby MO/49/1/1 Pickering RC 00:47:00
177 Paul Levett M40/32/17/41 North York Moors 00:47:01
178 Doug Welsh M65/2/48/140 North York Moors 00:47:07
179 Andrew Swinbank M40/33/16/16 Sedgefield H 00:47:12
180 JonPaul Venus MO/50/1/1 Individual# 00:47:29
181 Trevor Symonds M55/12/37/131 FRA# 00:47:29
182 Matthew Jones MO/51/1/38 Sedgefield H 00:47:30
183 Lucy Jeffries FO/13/36/76 Quakers RC 00:47:37
184 Malcolm Peggs M55/13/36/77 Loftus & Whitby 00:47:44
185 Paul Bates MO/52/1/1 Individual# 00:48:00
186 Martin Taylor M55/14/35/35 Longworth Run. 00:48:00
187 Ronnie Sherwood M70/1/50/296 New Marske H 00:48:01
188 Hilton Armstrong M50/28/21/21 Individual# 00:48:02
189 Lydia Dietrich F45/5/44/44 North York Moors 00:48:04
190 Sharon Gayter F45/6/43/43 North York Moors 00:48:15
191 Stuart Hardcastle M55/15/34/34 Quakers RC 00:48:29
192 Lynn Humpleby FO/14/35/109 Pickering RC 00:48:32
193 Robin Harmar M60/7/42/42 Individual# 00:48:40
194 Colin Knapp M50/29/20/20 Esk Valley FC 00:48:46
195 Michael Simpson M55/16/33/33 N. Shields Poly 00:48:46
196 Mark Johnson M40/34/15/15 Individual# 00:48:47
197 Jan Young F55/2/48/142 Elvet Striders 00:48:49
198 Dave Ward M45/24/25/61 Pickering RC 00:48:54
199 Mark Harrison M45/25/24/24 Individual# 00:48:58
200 Simon Fell M50/30/19/19 Crook & Dist AC 00:49:03
201 Heidi Whiteside FO/15/34/34 Individual# 00:49:04
202 William Pennell M55/17/32/32 North York Moors 00:49:04
203 Bob Lillie M60/8/41/126 Esk Valley FC 00:49:05
204 Geoff Hine M50/31/18/142 S'land Strollers 00:49:05
205 Phil Hughes-Nar. M45/26/23/43 Kimberworth ST 00:49:06
206 Caroline Graham FO/16/33/33 North York Moors 00:49:07
207 Ella Towers F40/8/41/173 Individual# 00:49:08
208 Matthew Sonley MJ/3/46/46 Individual# 00:49:14
209 Michael Sonley MO/53/1/1 Individual# 00:49:18
210 Paul Gubbins M40/35/14/14 Individual# 00:49:21
211 Barbara Young F55/3/46/92 Wednesdays 00:50:00
212 Peter Johnson M55/18/31/31 H'Pool Burn Rd 00:50:05
213 Graham Robinson M55/19/30/30 Thirsk & Sow 00:50:07
214 Chris Jamieson M50/32/17/180 Esk Valley FC 00:50:12
215 Holly Suckling FO/17/32/67 Penny Lane R. 00:50:13
216 Gill Jones FO/18/31/110 Esk Valley FC 00:50:16
217 Adrian Rathmell MO/54/1/1 Individual# 00:50:17
218 Trevor Wakenshaw M45/27/22/38 Tyne Bridge H 00:50:24
219 Patrick Gordon M45/28/21/21 Individual# 00:50:25
220 William Gayter M50/33/16/16 North York Moors 00:50:28
221 Ann Dale FO/19/30/201 Wetherby AC 00:50:30
222 Clare Dunn F45/7/42/42 Individual# 00:50:42
223 Natalie Berry FO/20/29/59 Esk Valley FC 00:50:49
224 Dean Benson M40/36/13/13 Team Iron 00:50:51
225 Barry Moody M65/3/46/182 North York Moors 00:50:52
226 David Gilthorpe M50/34/15/15 Saltwell H & AC 00:50:53
227 Phil Miles M70/2/48/142 New Marske H 00:50:55
228 Judith Bewell F50/2/48/236 Wetherby AC 00:50:59
229 Bob Howe M65/4/45/45 North York Moors 00:51:11
230 David Murphy M50/35/14/70 North York Moors 00:51:21
231 Catherine Watson F40/9/40/83 Pickering RC 00:51:23
232 Paul Willett M45/29/20/20 Individual# 00:51:31
233 Carl Clapton M40/37/12/94 Scarborough AC 00:51:35
234 Sarah Sissons FO/21/28/28 Pickering RC 00:51:39
235 Susan Slack F50/3/46/233 Pickering RC 00:51:42
236 Helen Duggleby F45/8/41/41 North York Moors 00:51:45
237 Alan Harman M50/36/13/13 Thirsk & Sow 00:52:10
238 Matthew Steward MO/55/1/1 Individual# 00:52:13
239 Lisa MacDonald F40/10/39/39 Saltwell H & AC 00:52:33
240 L.Calvert F40/11/38/38 Individual# 00:52:35
241 Martin White M55/20/29/193 New Marske H 00:52:47
242 Yvonne Storey F40/12/37/37 North York Moors 00:52:50
243 Andrea Henderson FO/22/27/27 New Marske H 00:53:14
244 Michael Court M45/30/19/19 Pennine AC 00:53:15
245 Fran Jeffrey FO/23/26/62 Thirsk & Sow 00:53:20
246 Ian Robinson M50/37/12/200 Esk Valley FC 00:53:22
247 Phil Owen M45/31/18/18 Elvet Striders 00:53:38
248 Nicola Swinbourne FO/24/25/25 Individual# 00:53:42
249 Chris Scard M40/38/11/11 Individual# 00:54:02
250 Diane Baines F50/4/45/45 Sedgefield H 00:54:07
251 Peter Wilkinson M55/21/28/28 Saltwell H & AC 00:54:16
252 Nigel Wates M60/9/40/40 Individual# 00:54:27
253 Alison M'rie-Lewis F40/13/36/121 Wetherby AC 00:54:33
254 Simon Dowson M50/38/11/11 Swaledale RR 00:54:36
255 Ione Dowson F50/5/44/44 Swaledale RR 00:54:44
256 Allister Robson MO/56/1/1 Elvet Striders 00:54:45
257 Viv Murphy F40/14/35/160 North York Moors 00:54:46
258 Nigel Watson M55/22/27/27 Individual# 00:54:56
259 Peter Goodwin M60/10/39/39 CMC 00:55:26
260 Phillipa Hare F55/4/45/288 Pickering RC 00:55:41
261 Terry Hine M60/11/38/38 Individual# 00:55:57
262 Hilary Shaw F45/9/40/40 Individual# 00:56:04
263 James Green MO/57/1/1 N'land Fell R. 00:56:09
264 David Heggarty M55/23/26/26 Individual# 00:56:15
265 Tracy Brown F40/15/34/34 Sedgefield H 00:56:33
266 Carol Morrison F50/6/43/88 Thirsk & Sow 00:56:34
267 Mark Hannon M40/39/10/10 Redcar RC 00:56:37
268 Colin Scollay M60/12/37/206 New Marske H 00:57:00
269 Ruth Court F40/16/33/33 Individual# 00:57:46
270 Doreen Huxley F55/5/44/44 Individual# 00:57:47
271 Gillian Donaldson F40/17/32/32 Saltwell H & AC 00:57:48
272 Jo Keenan F40/18/31/31 Wetherby AC 00:57:56
273 Ruth Hodgson FO/25/24/66 Esk Valley FC 00:57:59
274 Greg Swinbourne M40/40/9/9 Individual# 00:58:03
275 Allison Simpson F45/10/39/39 N. Shields Poly 00:58:21
276 Louise Campbell F40/19/30/153 Esk Valley FC 00:58:29
277 Simon Barnfather M45/32/17/17 Individual# 00:58:45
278 Sheila Guthrie F55/6/43/43 New Marske H 00:58:49
279 Roger Croft M40/41/8/8 M'bro & Cleve H 00:59:04
280 Steven Donaldson M45/33/16/16 Saltwell H & AC 01:00:07
281 Martin Codd M60/13/36/36 Individual# 01:00:17
282 Allen Purdham M70/3/46/46 Crook & Dist AC 01:01:16
283 Jonathan Mitson M40/42/7/7 Individual# 01:02:31
284 Mark Forster M40/43/6/6 B'ham Marsh H. 01:02:39
285 Steven Rochelle M55/24/25/25 Saltwell H & AC 01:02:41
286 Guy Angouin M60/14/35/35 Individual# 01:02:41
287 Ray Wheatley M50/39/10/10 Redcar RC 01:04:11
288 Kerry Graydon FO/26/23/23 Redcar RC 01:04:12
289 Karen Downham F45/11/38/38 Kippax & Dist 01:04:32
290 Lynne Armstrong F50/7/42/42 Individual# 01:04:34
291 Alicia Purdy F50/8/41/41 Individual# 01:04:41
292 Carmel Cappleman F45/12/37/37 Redcar RC 01:04:51
293 Sarah Bryson F40/20/29/29 Individual# 01:05:00
294 Katherine Brennan F40/21/28/28 Esk Valley FC 01:06:00
295 Kirsty Anderson F40/22/27/27 Saltwell H & AC 01:09:30